Dobré noviny
Iba 15-ročného Ondreja nominovali na Krištáľové krídlo. Jeho hry pomáhajú deťom z celého sveta
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Iba 15-ročného Ondreja nominovali na Krištáľové krídlo. Jeho hry pomáhajú deťom z celého sveta

Ondrej Vrábel je autorom Pinf Hier, ktoré pomáhajú deťom po celom svete.
Ondrej Vrábel je autorom Pinf Hier, ktoré pomáhajú deťom po celom svete. — Foto: Archív Ondreja Vrábela

Hoci má iba 15 rokov, už dnes programuje hry, ktoré pomáhajú iným a sú známe aj vo svete. Šikovný Slovák je za to nominovaný na ocenenie Krištáľové krídlo a prezradil nám, ako tieto hry vznikli a ako vníma svoj úspech.

SENICA 26. januára - Väčšina chlapcov v jeho veku trávi voľný čas tým, že hráva počítačové hry. Iba 15-ročný Ondrej Vrábel zo Sobotišťa ich však už vo svojom mladom veku programuje, aby pomocou nich pomáhal iným. Talentovaný študent pre Dobré noviny prezradil, čo ho viedlo k myšlienke takéto hry vytvoriť a pre koho sú určené.

Vytvoril hry, ktoré pomáhajú

Ondrej Vrábel je ešte len študent, no už teraz má za sebou viac úspechov, ako mnohí dospelí. O to viac, že robí dobročinnú vec a jeho cieľom je najmä pomáhať. Za svoje hry už získal nejedno ocenenie a rozšírili sa dokonca až do zahraničia, kde taktiež zožali veľký úspech. Dnes sa môže pochváliť napríklad tým, že je za posledných 20 rokov najmladším nominovaným na ocenenie Krištáľové krídlo v oblasti filantropie. Zisťovali sme, ako tento úspech vníma on sám.

Ondrej Vrábel vytvoril Pinf Hry, za ktoré získal nomináciu na ocenenie Krištáľové krídlo.
Ondrej Vrábel vytvoril Pinf Hry, za ktoré získal nomináciu na ocenenie Krištáľové krídlo. Foto: AOV

Ondrej vytvára hry, ktoré sú u nás aj vo svete známe pod názvom Pinf Hry. "Hry pomáhajú deťom s mentálnymi postihnutiami, najčastejšie s autizmom, detskou mozgovou obrnou, mentálnou retardáciou a ďalšími. Je nutné vyskúšať, či dieťaťu vyhovujú," prezradil pre Dobré noviny Ondrej. Pracovať na nich začal ešte pred niekoľkými rokmi, kedy mu v hlave skrsol nápad niečo takéto vytvoriť. "Hry som vytváral kvôli sesternici mojej maminy – Dáške, trpí detskou mozgovou obrnou a ja som videl potrebu jej pomôcť. Rada sa hrala s počítačom, no nehrala sa veci, ktoré by ju niečo učili," povedal. Takto vznikli hry, ktoré hendikepovaným deťom pomáhajú hrať sa zmysluplné hry, pri ktorých sa niečo užitočné učia a zároveň ich to aj baví.

Pinf Hry existujú vo viacerých jazykoch, vďaka čomu sa uplatnili aj v zahraničí.
Pinf Hry existujú vo viacerých jazykoch, vďaka čomu sa uplatnili aj v zahraničí. Foto: AOV

Nie sú ako bežné počítačové hry

Od klasických počítačových hier, ktoré poznáme, sa v mnohom líšia. "Majú jednoduchú grafiku a ovládanie, sú jasné, v niektorých veciach nepredpokladateľné. Nie sú v nich opakujúce sa vzory, ktoré by mohli deti s autizmom odhaliť a hru takpovediac „oklamať“, kvôli čomu by sa nenaučili veci, ktoré sa učiť majú," vysvetlil Ondrej. Naučia sa pritom mnoho užitočného a najmä sa "zdokonalia v čítaní, písaní, počítaní, logickom uvažovaní, precvičia si jemnú motoriku, rozoznávanie farieb, čítanie času z hodín a ďalšie zručnosti."

Vďaka týmto hrám sa aj hendikepované deti môžu ľahšie naučiť čítať, písať či počítať.
Vďaka týmto hrám sa aj hendikepované deti môžu ľahšie naučiť čítať, písať či počítať. Foto: AOV

Veľkou výhodou je, že sú tieto hry zadarmo a stiahnuť si ich môže každý, pretože sú dostupné na rôznych platformách. V súčasnosti sú však už mimoriadne rozšírené. "Momentálne sa využívajú zhruba v 70-tich centrách či školách po celom svete: Slovensko, USA, Veľká Británia, Čína, India, Mikronézia a v mnohých ďalších," vymenoval Ondrej, ktorý by sa týmto hrám rád venoval aj naďalej. Svoje ďalšie smerovanie vidí v IT sektore, preto by rád študoval informačné technológie, aby sa mohol zdokonaľovať v programovaní.

Sám tomuto úspechu nemôže uveriť

Už v nedeľu večer (29. januára 2017) sa ukáže, kto získa ocenenia 20. ročníka Krištáľového krídla, ktoré oceňuje osobnosti Slovenska, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspech. Vďaka svojmu neziskovému projektu hier pre deti s mentálnym postihnutím je nominovaný aj Ondrej, ktorý je doposiaľ najmladším nominovaným. "Neuveriteľne sa teším a je to pre mňa veľkou cťou. Sám tomu nemôžem uveriť," vyjadril úprimnú radosť Ondrej, ktorý sa môže pochváliť už viacerými predchádzajúcimi úspechmi. Medzi nimi napríklad LEAF Award 2015, 1. miesto na súťaži JuniorInternet 2015 (kateg. JuniorLEARN), postup do TOP10 na SIGEF 2015 v Ženeve, postup do finále Impact Hub Inkubátora 2016 a ďalšie.

Ondrej so svojou mamou Elenou Vráblovou, ktorá syna veľmi podporuje.
Ondrej so svojou mamou Elenou Vráblovou, ktorá syna veľmi podporuje. Foto: AOV

Odkaz pre rovesníkov

Pre svojich rovesníkov je príkladom a ukazuje, že aj v mladom veku človek môže dokázať veľké veci. A čo by svojim rovesníkom, ktorí by tiež chceli pomáhať iným, ale boja sa začať, odkázal? "Dôležité je začať. Aj po malých kúskoch, ale niečo urobiť. Nie je z čoho mať strach, vždy je lepšie pomôcť ako nepomôcť," vyslovil peknú myšlienku Ondrej, ktorý je dôkazom toho, že máme na Slovensku šikovných mladých ľudí, ktorí sú ochotní pomáhať iným.

Ak vás Pinf Hry zaujali, viac sa o nich dozviete na Facebooku alebo je možné si ich stiahnuť TU.

Už ste čítali?