Dojemná scéna na bratislavskej Miletičke: Slováci dali chlapcovi cennú lekciu do života
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Dojemná scéna na bratislavskej Miletičke: Slováci dali chlapcovi cennú lekciu do života

Žena zažila na križovatke na Miletičovej ulici v Bratislave neuveriteľnú situáciu, ktorá ukazuje, že sme ešte nezabudli, čo je to empatia. Príbeh, o ktorý sa podelila na internete, vás zahreje pri srdci.

Mamička prechádza cez cestu so svojím synom. — Foto: Facebook/LubicaNoscakova

BRATISLAVA 26. januára - Hoci niekedy by ste si možno mysleli presný opak, ani v dnešnej dobe nie sú všetci ľudia zahľadení iba do svojich mobilných telefónov, uponáhľaní a ľahostajní k dianiu okolo seba. To, čo sa stalo na známej križovatke v Bratislave, však svedčí presne o tom, že empatickí ľudia sú ešte všade okolo nás.

Príklad pre malého chlapca

Ľubica Noščáková, ktorá zažila výnimočnú situáciu na križovatke na Miletičovej ulici v Bratislave, sa rozhodla podeliť o tento príbeh aj s ostatnými a uverejnila ho na internete. Celé sa to začalo tak, že prišla k priechodu pre chodcov a keďže nešlo žiadne auto, chystala sa vykročiť. Pri nej stála mamička s malým synom, ktorý sa ku nej pridal a chcel vykročiť na cestu tak, ako ona. V tom ho mama zastavila so slovami: "Stoj, miláčik. Čakáme na zeleného panáčika," pričom ukázala na semafor. Pani si rýchlo uvedomila, že by tým chlapcovi sama šla zlým príkladom, a tak nohu vrátila na miesto a ostala stáť "ako červený panáčik", pričom ju malý chlapec pozoroval a všetko zopakoval.

Mamička učila syna, že musí počkať, kým na semafore nebude červený panáčik.
Mamička učila syna, že musí počkať, kým na semafore nebude červený panáčik. Foto: Pixabay

Úžasná reťazová reakcia

Po chvíli prišli dvaja mladíci s batohmi. Na semafore stále svietila červená, no keďže bola prázdna cesta, jeden z nich chcel takisto prejsť cez cestu, keď v tom ho kamarát potiahol za batoh a zastavil ho. Začudovaný sa ho pýtal, čo to robí, na čo mu ticho šepol, že učia malého chlapca prechádzať cez priechod. Takto sa postupne pridali ďalší a ďalší ľudia, až za chrbtom mamičky so synom pred prázdnou cestou stálo desať chodcov. Tí si zatiaľ nič nevšimli, lebo sústredene hľadeli na semafor a po chvíli mama povedala: "Aha, zelený panáčik, môžeme ísť," a všetci ľudia, ktorí sa tam za ten čas nazbierali, ich nasledovali.

Keď naskočila zelená, všetci ľudia vykročili za mamičkou a chlapcom.
Keď naskočila zelená, všetci ľudia vykročili za mamičkou a chlapcom. Foto: Pixabay

Cenná lekcia do života

Zaujímavé však bolo sledovať aj vývoj ďalších udalostí. Mama s chlapčekom pokračovali vo svojej ceste, no mladíci kvôli tomuto správnemu gestu zmeškali svoj autobus a niektorí ľudia sa iba čudovali, prečo tam všetci čakali, hoci po ceste nič nešlo. Tí, čo vedeli, však mohli pocítiť úžasný pocit dojatia a toho, že ľudskosť ešte nevymrela. Nešlo totiž iba o to, že učili dieťa prechádzať cez priechod pre chodcov, hoci to bolo veľmi dôležité. Bolo za tým však omnoho viac. "V skutočnosti išlo o niečo krajšie - súnáležitosť a empatia s mamou, ktorá ukazuje dieťaťu, ako by mal fungovať svet. Dieťa zažilo niečo cennejšie, ako  len lekciu prechádzania cez cestu" dodala žena, ktorá sa celej situácie zúčastnila a o svojom zážitku napísala na Facebooku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…