Dobré noviny
Cítite sa v živote šťastní? Možno robíte túto vec každé ráno a ani netušíte, ako vám to pomáha
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Cítite sa v živote šťastní? Možno robíte túto vec každé ráno a ani netušíte, ako vám to pomáha

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Ako ráno vstávate? Zobudíte sa na prvý raz a hneď alebo si neustále prestavujete budík? Možno by ste neverili, ale veľa to vypovedá o vašej inteligencii i o tom, či ste šťastní.

LONDÝN 30. januára - Možno ste už veľa počuli o tom, že najlepšie je zobudiť sa okamžite, hneď ako vám zazvoní budík. To sa možno oplatí v prípade, ak sa chcete cítiť plní energie, ale ak to nedokážete, nemusíte zúfať. Ak obľubujete prestavovanie budíka o 5 či 10 minút, nemusíte mať vôbec výčitky svedomia. Dokonca ste podľa vedcov o niečo lepší od zvyšku populácie.

Väčšie príjmy a pohodlnejší životný štýl

Ako totiž píše britský portál Independent, ľudia, ktorí si s obľubou ráno prestavujú budík a namiesto toho, aby hneď vstali, si radšej ešte trochu pospia, sú inteligentnejší, kreatívnejší a šťastnejší. Tvrdia to vedci Satoshi Kanazawa a Kaja Perina. Podľa nich sme sa už dávno odrazili od života našich predkov. Sme teda viac prispôsobení nielen na život, ale aj na spánok. A kým kedysi ľudia chodili skoro spať a ráno skoro vstávali, moderná doba už takéto požiadavky vo všeobecnosti nemá.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pexels

Autori štúdie tvrdia, že tí ľudia, ktorí sa neprispôsobujú tvrdému a prísnemu režimu, teda napríklad nevstanú hneď, ako im zazvoní budík, načúvajú potrebám svojho tela, ktoré chce ešte spať. A práve ľudia, ktorí dbajú na svoje vášne, sú kreatívnejší a nezávislejší.

Dokonca sa na základe štúdie zistilo, že ľudia, ktorí chodia spať napríklad o 11-tej večer a vstávajú o 8-mej ráno, majú väčšie príjmy a pohodlnejší životný štýl. Takzvané nočné sovy sú podľa vedcov šťastnejšími, ale aj múdrejšími ľuďmi. Avšak, so spánkom to netreba preháňať. Tým, ktorí spia 12 hodín a dlhšie, hrozí väčšie riziko predčasnej smrti.

Už ste čítali?