Dobré noviny
Slováci sú považovaní za konzervatívnych investorov
TASR
TASR

Slováci sú považovaní za konzervatívnych investorov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Takmer 53 percent všetkých vkladov v bankách leží na bežných účtoch, prípadne na rôznych vkladoch bez viazanosti.

Bratislava 23. januára (TASR) - Termínované vklady boli donedávna najbežnejším prostriedkom na zhodnocovanie úspor. Posledné čísla NBS však ukazujú, že sú na ústupe. Kým pred tromi rokmi bol podiel termínovaných vkladov na celkových vkladoch v bankách 55 %, dnes je to menej ako 38 %.

Takmer 53 % všetkých vkladov v bankách leží ľuďom na bežných účtoch, prípadne na rôznych vkladoch bez viazanosti, a to aj napriek úrokovým sadzbám blízkym nule. Podľa Mareka Fidesa, odborníka na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, majú termínované vklady v portfóliu konzervatívneho klienta stále svoje miesto. Podľa neho garantujú výnos na zvolenú dĺžku investície, zároveň klient presne vie, čo a za aké obdobie môže očakávať.

Slováci sú všeobecne považovaní za konzervatívnych investorov a vo veľkej miere využívajú krátkodobé vklady v bankách. Podľa Fidesa za to môže slabá finančná gramotnosť, ale aj krátka história investovania na Slovensku.

"Naši rodičia nemali iné možnosti, ako ukladať peniaze v bankách, my sme prvou generáciou, ktorá sa zoznamuje s ďalšími možnosťami uloženia peňazí. S tým súvisí obava z nepoznaného a rozhodnutie uložiť peniaze radšej v banke, ktorú poznajú," myslí si Fides. Pre investorov, ktorí vyhľadávajú nízke riziko, sú preto termínované vklady jednou z možností uložiť peniaze s výhodnejším úrokom, ako na bežných účtoch.

"Pokiaľ chce mať klient peniaze k dispozícii pre prípad núdze, prevažujú výhody osobného účtu. Pokiaľ je ale cieľom výnos, vhodnejší je termínovaný vklad. Tu sa však klient zaviaže, že peniaze nevyberie počas určenej doby viazanosti. Môže to byť od jedného mesiaca až po niekoľko rokov. V opačnom prípade prichádza o celý, alebo o väčšinu výnosu," vysvetľuje Fides. Riziko straty peňazí je pri termínovanom vklade prakticky nulové, sú chránené Fondom ochrany vkladov až do výšky 100.000 eur vrátane úrokov. V prípade, že je klient ochotný ísť už do rizikovejšej alternatívy a investovať na dlhší čas ako sú tri roky, oplatí sa podľa neho časť peňazí presunúť do podielových fondov. Zároveň však upozorňuje, že v takom prípade je lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý identifikuje potreby a očakávania, riziká a nastaví ideálnu dobu investovania.

Pri výbere termínovaného vkladu treba zohľadniť pravidlo, že peniaze musia zarábať viac, ako je dlhodobá inflácia. V banke je tento cieľ ťažké dosiahnuť, navyše, dnes možno vidieť termínované vklady v bankách s nulovým výnosom. Preto sa hľadá výnos na kapitálových trhoch, kde je však vyššie riziko. Pri správnom rozdelení úspor je najdôležitejšie vedieť správne určiť rizikový profil, investičný horizont a očakávaný výnos.

Už ste čítali?