Dobré noviny
Košický dôchodca zahanbil zodpovedných. Ľad na chodníkoch odstraňuje sám, s krompáčom v ruke
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Košický dôchodca zahanbil zodpovedných. Ľad na chodníkoch odstraňuje sám, s krompáčom v ruke

Muž ľad rozbíjal ručne.
Muž ľad rozbíjal ručne. — Foto: Youtube

Zima so sebou okrem chladu prináša aj riziko zľadovatených chodníkov či šmykľavých priechodov pre chodcov. Keď sa ale toho nechce nikto chytiť, občania strácajú nervy. Ako tento Košičan, ktorý to vyriešil krompáčom.

KOŠICE/BRATISLAVA 20. januára - Odkedy nás držia v pazúroch tuhé mrazy, okrem chladného počasia sa musíme boriť aj s chôdzou po zamrznutých chodníkoch, ktoré vo veľa prípadoch nie sú posypané. Ľudia sa preto musia poriadne pozerať pod nohy a kráčať opatrne. No hanbou kompetentných je, keď s tým nič neurobia a občanov daných miest nechajú aj celé týždne napospas zľadovateným chodníkom. Tejto situácie mal plné zuby aj istý Košičan, ktorý sa sa to rozhodol vyriešiť po svojom. Nejde pritom o prvý prípad, keď občan urobil prácu za druhých, ktorí si svoje povinnosti nesplnili.

Prečítajte si tiež:
Košická samospráva kašľala na zeleň, občan ostrihal živý plot sám

Staršiemu pánovi z Košíc, ktorého natočila TV Košice, prekážal ľad v blízkosti priechodu pre chodcov. Zobral preto krompáč a do rozsekávania ľadu sa pustil aj napriek tomu, že vonku bola poriadna zima. Urobil tak niečo, o čo sa mali postarať iní. Navyše tým zrejme zachránil niekoľko chodcov pred pádom či úrazom.

Ľad na chodníkoch, popri cestách, pred priechodmi pre chodcov i samotné klzké priechody však netrápia len Košičanov. Zisťovali sme preto, kto má vlastne údržbu komunikácií a chodníkov na starosti.

Majú to podelené

„Pri údržbe chodníkov platí pre obyvateľov nasledujúca povinnosť - vlastník, nájomca, užívateľ alebo správca nehnuteľnosti je povinný v zimnom období zbavovať chodníky snehu a poľadovice aj viackrát za deň, a to v šírke minimálne 1,5 m,“ odpovedala nám za bratislavskú mestskú časť Ružinov jej hovorkyňa Marianna Šebová.

Podrobnejšie vysvetlenie nám poskytla hovorkyňa mestskej časti Staré Mesto Nora Gubková, kde sa musia s nánosmi zamrznutého snehu a šmykľavých chodníkov či priechodov na cestách boriť nielen domáci, ale aj turisti, ktorí si určite nechcú zo Slovenska odniesť suvenír v podobe zlomenej končatiny. Tí, ktorí bývajú na dedinách, to majú o čosi jednoduchšie a prehľadnejšie. No vo veľkých mestách ako Bratislava, sú kompetencie rozdelené medzi viacerých.

„Chodníky musí odpratať vždy majiteľ, respektíve správca tej danej nehnuteľnosti,“ povedala pre Dobré noviny hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková. No inak je to pri cestách, ktoré sa delia na komunikácie I. a II. triedy a komunikácie III. a IV. triedy. A práve prvé dve triedy patria magistrátu. No napríklad, ak mestskej časti patria školy, musí sa práve ona postarať o to, aby bolo pred nimi bezpečne. „Ale tých chodníkov máme v správe Starého Mesta my minimum,“ doplnila Gubková.

86 ľudí

Ak sa vám šmýka na chodníkoch a chôdza je pre vás priam utrpením, svoj hnev teda nemôžete smerovať na mesto či jeho časti. Potvrdila nám to aj hovorkyňa hlavného mesta Ivana Skokanová. „Závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľnosti, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom. Nie za všetky priestory teda zodpovedá mesto, ale aj mestské časti a správcovia priľahlých nehnuteľností,“ napísala nám, pričom potvrdila aj fakt, že hlavné mesto zabezpečuje údržbu na komunikáciách I. a II. triedy, avšak aj zastávok MHD či priechodov pre chodcov.

„Zimnú údržbu komunikácií zabezpečuje hlavné mesto SR Bratislava dodávateľsky spoločnosťou A.R.K. technické služby, s.r.o. Vykonanú prácu kontrolujú mestskí dispečeri, ktorí dohliadajú na zjazdnosť ciest a schodnosť verejných priestorov. Mesto sa o čistotu a údržbu verejných priestorov, ktoré má v správe, stará neustále. Sneh a ľad z chodníkov, ktoré sú v správe hlavného mesta, zabezpečuje teda operatívne podľa potreby 86 ručných pracovníkov,“ doplnila Skokanová s tým, že ak máte opačný pocit, je potrebné nahlásiť to na mestský dispečing. Pohyb posypových áut môžu obyvatelia Bratislavy sledovať aj na tejto mapke.

Už ste čítali?