Liptovský Mikuláš podľahol Nitre, Košice zas Banskej Bystici

Na archívnej snímke vľavo Eric Meland a Mitch Versteeg  (obaja HK Nitra) oslavujú gól počas hokejového zápasu dohrávky 16.kola Tipsport ligy medzi MHC Martin – HK Nitra na zimnom štadióne v Martine dňa 10. januára 2017.
Na archívnej snímke vľavo Eric Meland a Mitch Versteeg (obaja HK Nitra) oslavujú gól počas hokejového zápasu dohrávky 16.kola Tipsport ligy medzi MHC Martin – HK Nitra na zimnom štadióne v Martine dňa 10. januára 2017. — Foto: TASR/Erika Ďurčová

Liptáci mali možnosť na vyrovnanie v 25. minúte, keď Uram našiel perfektne pred bránou Jakuba Sukeľa, ktorý na zadnej tyči netrafil puk ideálne.

Liptovský Mikuláš 13. januára (TASR) -Do zápasu 38. kola na Liptove vstúpili lepšie domáci hráči, ktorí sa už hneď po dvoch minútach dostali do dobrej šance, keď najskôr preveril Harzella Cibák, o pár sekúnd neuspel od modrej Kadlubiak. V 10. minúte sa prezentoval strelou Mazei, tú však obetavo zastavil v páde Kriška. Do vedenia sa ako prví dostali Nitrania - protiútok na začiatku 14. minúty uzavrel presnou strelou k ľavej tyči Šille. V poslednej minúte prvého dejstva zaujal aj individuálny prienik Ručkaya, ktorý sa dostal s pukom až medzi kruhmi, ale jeho strelu kryl Križan.

Liptáci mali možnosť na vyrovnanie v 25. minúte, keď Uram našiel perfektne pred bránou Jakuba Sukeľa, ktorý na zadnej tyči netrafil puk ideálne. Na druhej strane o minútu tečoval Melandovu strelu pred bránou Macík, ale mikulášsky brankár bol pozorný. Nitrania po druhýkrát v zápase udreli v 30. minúte, v ktorej Slovák nikým nebránený prepálil prudkou strelou Križana. O tri minúty využili hostia presilovku, po tom čo nahodený puk Melanda ideálne tečoval pred Križanom Paukovček. Gólová sprcha na Liptákov pokračovala už o pár sekúnd, keď na konci 35. minúty Milama pálil z prvej ponad vyrážačku Križana, ktorý po tomto góle prepustil do mikulášskej brány Nagyho.

V úvode tretej tretiny sa domáci snažili Nitru zatlačiť do vlastného pásma. V 43. minúte to vyskúšal Kriška, lenže jeho pokus minul len tesne nitriansku bránu. Počas nasledujúcich minút hra stratila na tempe a oba tímy sa prezentovali viacerými nepresnosťami. Strelecky to vyskúšal až v 54. minúte Štefanka, ale s jeho strelou si Nagy poradil. Do dobrej šance sa dostali domáci v 57. minúte, po tom čo Lištiak spomedzi kruhov preveril Hartzella v bráne. Liptáci sa nakoniec z gólu tešili až v samotnom závere - Uhríkovu prihrávku zužitkoval na zadnej tyči Kriška, ktorý strelou z prvej stanovil na konečných 1:4.

Tipsport Liga - 38. kolo

MHK 32 Liptovský Mikuláš - HK Nitra 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)

Góly: 57. Kriška (Uhrík, Sukeľ) - 14. Šille (Cope, Slovák), 30. Slovák (Cope, Ordzovenský), 33. Paukovček (Meland, Ručkay), 35. Milam (Ordzovenský, Slovák). Rozhodovali: Snášel, Husár - Bednár, Holienka, vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: Rudolf Huna a Cibák na 10 min - Krištof na 10 min, Versteeg 5+DKZ za krošček, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

zostavy:

MHK 32 Liptovský Mikuláš: Križan (35. Nagy) – Moravčík, Stehlík, Nádašdi, Mezovský, Kadlubiak, M. Šiška, Burzala, Kabáč – Števuliak, Cibák, J. Sukeľ – Kriška, M. Sukeľ, Uram – Ru. Huna, Stümpel, Ri. Huna – Lištiak, Piatka, Uhrík

HK Nitra: Harzell – Milam, Ordzovenský, Pupák, Mezei, Versteeg, Meland, Korím – Cope, Slovák, Šille – Ručkay, Krištof, J. Šiška – Bajtek, Štefanka, Macík – Múčka, Paukovček, Piačka Rozhodca: Snášel, Husár – Bednár, Holienka

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: "Bol to kvalitný zápas. V druhej tretine sme súpera prestrieľali, ale neboli sme úspešní v koncovke, naopak hostia si vypracovali v priebehu pár minút trojgólové vedenie. V tretej tretine si už Nitrania ukontrolovali výsledok. Mrzí nás zranenie Richarda Hunu, ktorého odviezli do nemocnice, veríme, že to nebude nič vážne."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Odohrali sme dobrý zápas. Zvládli sme zlomové momenty stretnutia ako bola napríklad presilovka súpera 5 na 3. Mrzí ma inkasovaný gól v závere, kde sme sa snažili, aby si brankár udržal čisté konto."

HC Košice - HC'05 iClinic Banská Bystrica 2:3 v 38. kole

Do prvej gólovej šance sa dostali hostia, ale obranca Wishart nebol sám pred Kopřivom úspešný. V 5. minúte hrali domáci presilovku a v nej spálili tri vyložené šance, proti Bacashihuovi neuspeli Suja, Hričina a ani Milý. V 9. minúte Handzuš hrubo fauloval Hričinu a za svoj zákrok dostal od rozhodcov trest na 5 min plus do konca zápasu. Otrasený Hričina zostal ležať na ploche, z ľadu ho napokon odniesli na nosidlách a putoval rovno do nemocnice na vyšetrenia. V 11. minúte išiel predčasne pod sprchy aj domáci Boltun, ktorý za nebezpečné seknutie protihráča dostal trest do konca stretnutia. Košičania si v závere tretiny vytvorili enormný tlak, ale v zakončení neboli úspešní.

Už v úvodnej minúte druhého dejstva sa dostal do brejku domáci Varga, ale mieril vedľa. Čo sa nepodarilo jemu, dokázal v 22. min Belluš a dostal hostí do vedenia. O tri minúty neskôr využili hostia aj druhú presilovku v tejto tretine, keď Maťuškin takmer od modrej trafil presne - 0:2. Domáci potom zrýchlili hru, častejšie strieľali, dve šance mal Šedivý, ale skóre sa nemenilo. Až v 33. minúte, keď hrali Košičania presilovku, zblízka znížil Nagy. V 37. min hrali domáci pre zmenu oslabenie, obrane Banskobystričanov ušli Nagy s Bartošom a druhý menovaný vyrovnal na 2:2.

Galéria

Galéria

V záverečnej tretine obe mužstvá pridali na dôraze. Za domácich mal dve veľké šance Bartoš, ale hostí podržal Bacashihua. Na druhej strane mal sľubnú príležitosť Róth, proti Kopřivovi však neuspel. Víťazný gól padol v 56. minúte. Hostia po tretíkrát v zápase využili presilovú hru, keď skóroval Buc a rozhodol o triumfe Banskej Bystrice.

HC Košice - HC 05 iClinic Banská Bystrica 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)

Góly: 34. Nagy (Šedivý), 37. Bartoš (Nagy, Šmach) - 22. Belluš (Kafka, Maťuškin), 25. Maťuškin (Bortňák), 56. Buc (Hickmott). Rozhodovali: Novák, Orolin - Výleta, Kacej (obaja ČR), vylúčení: 9:12 na 2 min, navyše: Boltun 5+DKZ za seknutie, Šedivý 2+2+DKZ - Handzuš 5+DKZ za napadnutie do oblasti hlavy a krku, Kubka na 10 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 1:0?, 3971 divákov.

zostavy:

HC Košice: Kopřiva - Deyl, Dudáš, Koch, Matejka, Šmach, Vašíček, Jankovič, Novotný – Nagy, Boltun, Hričina – Varga, Suja, Milý – Šedivý, Jenčík, Bicek – Bartoš, Klíma, Šoltés

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Kubka, Ďatelinka, Mihálik, Luža, Maťuškin, Ťavoda, Wishart, Maione - Buc, Truchno, Hickmott - Kafka, Bortňák, Lunter - Lamper, Zigo, Matoušek – Róth, Handzuš, Belluš

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Na to, že sme dnes nevyhrali a nezískali body, malo vplyv aj to, že v úvode sme stratili troch hráčov a v druhej tretine aj Šedivého. Potom chlapci bojovným a nadšeným výkonom dokázali nepriaznivý stav vyrovnať, no keďže sa v závere častým vylučovaním hra kúskovala, nedokázali sme zmazať manko aj druhýkrát. Za prehru sa nemusíme hanbiť, lebo sme podali veľmi oduševnený výkon."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Bolo to veľmi dôležité víťazstvo pre nás, hoci v prvej tretine boli lepší domáci, my sme nehrali dobre. Ale čo bolo dôležité, dnes nám vyšli presilovky a podržal nás brankár."

MHC Martin - HK Poprad 3:4 pp a sn v 38. kole

V úvode derby starých rivalov boli domáci aktívnejší a Podtatrancov musel viackrát podržať brankár Šúrek. V 3. minúte bol vylúčený Zagrapan a po 61 sekundách jeho faul potrestal bombou od modrej Brňák - 1:0. Domáci potom zabudli na zadné vrátka a kanonier Kroták v 7. min vyrovnal. Vzápätí mohol hostí poslať do vedenia Lichanec, ale Pavlas bol na mieste. Domáci si vytvorili tlak, mali streleckú prevahu, ale všetky pokusy pochytal Šúrek. V 16. min využil zlú rozohrávku Martina Svitana a poslal Poprad do vedenia.

Na začiatku druhej tretiny domáci premrhali presilovku, potom mali šťastie pri šanci Mlynaroviča. V 30. minúte sa po návrate z trestnej lavice dostal do šance Brňák, využil ju a svojím druhým presným zásahom v zápase vyrovnal. Martin sa prebral z letargie, vytvoril si šance, ale Šúrek bol pozorný. Hosťom v 37. minúte stačilo deväť sekúnd presilovky a Fabián nahodeným pukom od modrej strhol vedenie na stranu Popradu.

Na začiatku tretej tretiny po nezmyselnom faule Guľajeva vyniesli Rapáša na nosidlách. Hráč hostí bol vylúčený na 5 min plus do konca zápasu. Dlhú presilovku zúžitkoval obranca Pulli a vyrovnal. Martin doplatil na nevyužité šance zo záveru tretiny a v predĺžení. V samostatných nájazdoch rozhodol o triumfe hostí Svitana.

MHC Martin - HK Poprad 3:4 pp a sn (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 4. Brňák (Rusina), 30. Brňák (Rusina), 43. Pulli (Dlouhý, Surovka) – 7. Kroták (Paločko, Suchý), 16. Svitana, 37. Fabián (Svitana), rozh. nájazd Svitana. Rozhodovali: Lauff - Riš, Korba, vylúčení: 6:6 na 2 min, Guľajev na 5+DKZ, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 1400 divákov.

zostavy:

MHC Martin: Pavlas - Pulli, Salija, Rusina, Brňák, Dvořák, Leško, Pacalaj - Rapáč, Heizer, Koyš - Varga, Galamboš, Korostin – Pokrivčák, Surovka, Dlouhý - Mráz, Jurášek, Rzavský

HK Poprad: Šúrek - Guľajev, Fabian, Suchý, Dinda, Ježek, Krempaský, Postnikov - Bondra, Zagrapan, Henderson - Kroták, Troliga, Paločko – Hvila, Lichanec, Vorobjev - Svitana, Mlynarovič, Štrauch

Pavel Paukovček, tréner Martina: "Opäť sme hrali v oklieštenej zostave. Chlapci podali obetavý a bojovný výkon, za ktorý by sme si zaslúžili viac ako jeden bod. Veľmi sa narobíme na každý gól. Žiaľ, prišli sme o ďalšieho hráča, zranený Rapáč bol po faule do hlavy v bezvedomí, verím, že sa z toho dostane. Takéto zákroky by sa v hokeji nemali stávať."

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "Čakali sme ťažký zápas. Martin sa po neúspešnej sérii zmobilizoval a neustále atakoval našu bránku. Do problémov sme sa dostali aj vlastnými chybami a oslabeniami. V závere sme dokázali ubrániť nerozhodný stav. Mali sme asi šťastnejšiu ruku pri výbere hráčov, ktorí potom premenili samostatné nájazdy."

HC Nové Zámky - MsHK Žilina 2:3 v 38. kole

Súboj na juhu Slovenska sa začal vo svižnom tempe, avšak bez výraznejších gólových príležitostí. V 4. min predviedli domáci vydarený protiútok, po pravej strane potiahol puk obranca Cardwell, ideálnou prihrávkou našiel Hudeca, ktorý usmernil puk za Tomekov chrbát - 1:0. V druhej polovici úvodnej tretiny sa dostali domáci do šancí, ale ani jedna neskončila gólom. Hlavne Kytnárova príležitosť po zlej rozohrávke hostí volala po góle.

V úvode druhej časti hry zaútočili Kytnár so Saarinenom, ale puk minul žilinskú bránku. Následne si hostia zahrali presilovku, svoj tlak ale nedokázali zužitkovať. V 29. minúte predviedli novozámčania podobnú akciu ako pri rpvom góle a opäť úspešne - po ľavej strane zaviezol puk do útočnej tretiny Paulovič, presnou prihrávkou našiel Kytnára a ten zvýšil na 2:0. Necelú minútu pred koncom druhej tretiny sa strelou švihom z pravého kruhu presadil Novotný a znížil na rozdiel jedného gólu.

V záverečnej tretine sa snažili oba celky útočiť. K sľubnému zakončeniu sa dostal hosťujúci Stupka, ale Chovan jeho strelu skrotil. V 51. min naznačil Hruška strelu, nakoniec zvolil prihrávku pred bránku, z ktorej profitoval Handlovský a vyrovnal - 2:2. Dve a pol minúty pred koncom urobil veľkú chybu pri rozohrávke brankár Chovan a hostia ju využili. K puku sa dostal Konečný a do odkrytej bránky strelil víťazný gól. Hostia tak dokonali obrat a na ľade súpera brali všetky body.

HC Nové Zámky - MsHK Žilina 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Góly: 4. Hudec (Cardwell), 29. Kytnár (Paulovič, Drtina) - 40. Novotný (Macejko), 51. Handlovský (Hruška, Hovorka), 58. Konečný (Holovič). Rozhodovali: Lokšík - Valo, Gegáň, vylúčení: 2:1, presilovky a oslabenia: 0:0, 874 divákov

zostavy:

HC Nové Zámky: J. Chovan - Čížek, Sandgren, Cardwell, Drtina, M. Chovan, Mäkinen, Maier, Sucharda - Hudec, Brabenec, McParland - Paulovič, Kytnár, Saarinen - Lelkeš, Čaládi, Pitule - Tibenský, Rehák, Fábry

MsHK Žilina: Tomek - Juraško, Brejčák, Rehák, Gutwald, Macejko, Drábek, Mendrej, Prokop - Hovorka, Hruška, Handlovský - Novotný, Húževka, Jurík - Stupka, Holovič, Konečný - Švihálek, Ondruš, Matis

Štefan Mikeš, tréner Nových Zámkov: "Do zápasu sme vstúpili dobre, môžeme byť spokojní s tým, čo sme predviedli v prvej tretine, zaslúžene sme viedli. V závere druhej tretiny Žilina dokázala, že má výborných útočníkov. Boli stále nebezpeční, po našej hrubej individuálnej chybe dali kontaktný gól. Následne sme sa začali báť o výsledok, najviac ma hnevá, že sme sa báli hrať a odhadzovali sme puky od seba. Slabo sme korčuľovali, čo súper využil. Individuálne chyby nás stáli víťazstvo."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Vzhľadom na nepriaznivý stav 0:2 bolo pre nás dôležité, že sme v závere druhej časti hry strelili kontaktný gól, ktorý nás nakopol. V poslednej tretine sme zvrátili zápas, čo si veľmi cením. Ukázalo sa, že sme silný kolektív. Chválim chalanov, sú to pre nás dôležité body."

HK Dukla Trenčín - HKM Zvolen 4:1 v 38. kole

Zvolenčania si už v úvodnej minúte vybojovali presilovú hru, no vo svoj prospech ju využiť nedokázali. Gólové skóre mohol v 5. minúte otvoriť Puliš, keď bolo nariadené trestné strieľanie, Volden ale nezaváhal a puk vytesnil. Na druhej strane chýbal aj kúsok šťastia Švecovi, keď puk síce pomedzi Barošove betóny prepasíroval, ale ten sa skĺzol tesne popri tyčke. Dravá hra oboch tímov priniesla aj skrumáž pred domácim gólmanom, napokon ani Pulišova dorážka nebola úspešná. V samom závere vyslal nebezpečnú strelu z prvej spred bránky Lukáš Novák, no Volden opäť preukázal svoj majstrovský zákrok lapačkou.

Galéria

Galéria

Strednú časť odštartoval strelou zľava Hudec, spomedzi kruhov pridal delovku Švec. Na druhej strane to myslel dobre Klhůfek, keď spoza bránky poslal puk dopredu, no jeho spoluhráči nedokázali adekvátne zareagovať. Veľkú šancu zlikvidoval Baroš v 28. minúte Šimunovi, keď sa dokázal šikovne presunúť a zastaviť tak jeho strelu. Naopak spomedzi Zvolenčanov sa podarilo udrieť Mrázovi, ktorý spred bránkoviska posunul puk pomedzi betóny. Trenčania ale veľmi rýchlo vyrovnali, spomedzi kruhov využil vyrazenú strelu Tománek. Netrvalo dlho a vojaci sa tešili opäť, tento raz skóroval Mišenev, keď za Baroša poslal prvotne vyrazený puk.

Hráči Zvolena Michal Ivan (vľavo) a brankár Samuel Baroš v bráne po zrážke s Trenčanom Lukášom Bohunickým (nie je na snímke) v zápase 38. kola Tipsport Ligy Dukla Trenčín - HKM Zvolen, 13. januára 2017 v Trenčíne. (Foto: TASR/Radovan Stoklasa)

Nebezpečnou strelou z ľavého kruhu začal záverečné dejstvo Puliš, následne však Zvolenčania poskytli domácim presilovú hru. Počas nej vypálil spoza pravého kruhu Hossa, no Baroš predviedol šikovnosť svojej vyrážačky. Spomínaný gólman bol ale v 49. minúte prikrátky na Šimuna, ktorý pálil za jazdy zľava, keď mu puk prenechal Hudec. Krátko na to sa mohol blysnúť Bezúch, no jeho i Baginovo zakončenie už Baroš vychytal. Záverečná časť patrila jednoznačne Dukle, po množstve šancí, ktoré v bránke neskončili, prišla na rad ale Hossova delovka, ktorá znamenala zmenu skóre na konečných 4:1.

HK Dukla Trenčín - HKM Zvolen 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Góly: 33. Tománek (Švec, Hossa), 34. Misenev (Hudec, Drgoň), 49. Šimun (Hudec), 57. Hossa – 30. Mráz (Petráš). Rozhodovali: Goga, Müllner – Orolin, Stanzel, vylúčení: Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše Holenda (Trenčín) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, 2061 divákov.

zostavy:

HK Dukla Trenčín: Volden – Bohunický, Bagin, Holenda, Cebák, Hatala, Drgoň, Trška, Pavúk – Tománek, J. Švec, Marc. Hossa – J. Ručkay, Sojčík, Bezúch – D. Hudec, Šimun, Mišenev – Meidl, Tužinský, Pardavý ml.

HKM Zvolen: Baroš – Krejčí, M. Novák, Valenta, Hraško, Plekhanov, Ivan, Habšuda, Homer – L. Novák, Puliš, P. Zuzin – Petráš, Mráz, Klhůfek – Majdan, L. Jurík, P. Šišovský – Žilka, Jakubík, Jurák

Trénerská dvojica Dukly Trenčín Ján Kobezda (vpravo) a Július Penzéš v zápase 38. kola Tipsport Ligy Dukla Trenčín - HKM Zvolen, 13. januára 2017 v Trenčíne. (Foto: TASR/Radovan Stoklasa)

Ján Kobezda, tréner Trenčína: "Prvú tretinu sme nezačali úplne ideálne, hrali sme ľahkovážne, naivne a robili sme chyby. Po nej sme to museli zmeniť a myslím, že sme sa z toho i dostali. Síce sme dostali prvý gól, ale možno sme mali viac z hry a držali sme puk u súpera v pásme. Verili sme, že sa nám to podarí otočiť a aj sa do konca druhej tretiny podarilo. V tej záverečnej sme si už išli za svojím, chalani ukázali veľké srdce a vôľu po víťazstve."

Milan Staš, tréner Zvolena: "V prvej tretine to bol z oboch strán opatrný hokej. Vytvorili sme si aj nejaké šance, ale výborný domáci gólman bol proti a všetko chytil. Hoci sme v priebehu zápasu išli do vedenia, žiaľ, našou nedisciplínovanou hrou a ľahkovážnosťou sme nechali súpera streliť vyrovnávajúci i ďalšie góly. Domáci ukázali väčšie hokejové srdce a viac vôle po víťazstve."