Biatlonová štafeta Nórov sa stala víťazom 5. kola Svetového pohára
TASR
TASR

Biatlonová štafeta Nórov sa stala víťazom 5. kola Svetového pohára

Slováci s Matejom Kazárom, Tomášom Hasillom, Michalom Šimom a Martinom Otčenášom sa zaradili na 14. miesto so stratou 2:44,5 min.

Nórske biatlonové kvarteto zľava Emil Hegle Svendsen, Johannes Thingnes Boe, Tarjei Boe a Ole Einar Björndalen sa teší po triumfe v piatkovej štafete Svetového pohára mužov na 4x7,5 kilometrov v nemeckom Ruhpoldingu 15. januára 2016. — Foto: TASR/AP

Ruhpolding 11. januára (TASR) - Štafeta Nórov v zložení Ole-Einar Björndalen, Vetle Sjastad Christiansen, Henrik L'Abee-Lund a Emil Hegle Svendsen sa zásluhou drvivého finišu Svendsena stala víťazom 5. kola Svetového pohára biatlonistov. V nemeckom Ruhpoldingu za ňou na 4x7,5 km trati skončili Rusi (+5,1) a Nemci (+23,5). Slováci s Matejom Kazárom, Tomášom Hasillom, Michalom Šimom a Martinom Otčenášom sa zaradili na 14. miesto so stratou 2:44,5 min.

Až 25 štafiet sa postavilo na štart, v teplote na bode mrazu. Ruhpolding sa považuje za jednu z bášt svetového biatlonu, s behom na nie príliš ťažkých tratiach, so strelnicou zvyčajne chránenou pred vetrom. Diváci v blízkom kontakte s biatlonistami hnali dopredu najmä svojich Nemcov, ktorí sa považovali v silnej zostave za jedného z favoritov. Štafety sa bežali len druhýkrát v sezóne, Francúzsko, Rusko, Nemecko v Pokljuke najviac vynikli, 14-te skončilo v decembrovom meraní síl Slovensko, síce s rovnakými menami ako v Ruhpoldingu, no úplne poprehadzovanými.

Štafetu rozbehol Matej Kazár (strelecká bilancia 0+0, 0+1) na 12. mieste, 30,6 sa za vedúcim Talianom Hoferom. Na prvom úseku po stojke si musel odbehnúť domáci Lesser trestný okruh, nedarilo sa taktiež Francúzovi S. Fourcademu a favoriti museli naháňať značnú stratu. Na druhom úseku Tomáš Hasilla (0+0, 0+1) zvládol ležku, pri ktorej napr. pohorel s trestným okruhom Čech Soukup. Po stojke nastala na čele zmena, Talian Windisch sa nevyhol trestnému okruhu a prepustil vedúci post Rusovi Šipulinovi.

Do druhej polovice pretekov vstúpil Michal Šima (0+2, 0+1) na 13. priečke, +1:10,2 za Ruskom, ktoré si vďaka Jelisejevovi udržalo výraznú dominanciu, na odovzdávke s vyše 30-sekundovým náskokom pred Nórskom i Nemeckom, +2:24,9 pred 15. Slovenskom. Na záverečnom úseku strážil, no neustrážil náskok Rusov Babikov, slovenským finišmanom sa stal Martin Otčenáš (0+1, 0+2) už len s miernym posunom vyššie. Posledná streľba v polohe stojmo s jedným dobíjaním priniesla Babikovovi náskok 14,8 sekundy pred Nórom Svendsenom, ktorý mu však do cieľa nevydržal a Svendsen ho na štadióne predstihol.

Výsledky

štafety na 4x7,5 km: 1. Nórsko (Björndalen, Christiansen, L'Abee-Lund, Svendsen) 1:13:40,7 (0 tr. okr.+5 dobíj.), 2. Rusko +5,1 (0+2), 3. Nemecko 23,5 (1+9), 4. Ukrajina 28,0 (0+6), 5. Česko 32,6 (1+9), 6. Švédsko 1:09,9 (0+8), ...14. Slovensko (Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Michal Šima, Martin Otčenáš 2:44,5 (0+8)

Už ste čítali?

Myslíte si, že máte moc nad semaformi? Zistili sme, či tieto…

Poznáte to asi všetci. Stojíte pred priechodom pre chodcov, stláčate…

Bratislavčania zachraňujú životy. Na vešiak na námestí odkladajú…

Kruté mrazy trápia hlavne ľudí bez domova, ktorí trávia…

Ako vychovať dieťa tak, aby z neho vyrástol láskavý človek?

Dieťa potrebuje lásku tak, ako rastlina potrebuje pravidelné zalievanie.

Muž si chcel na Nový rok odfotiť Košice. Nečakane mu zapózovali…

Nejde o žiadnu fotomontáž. Fotografia, na ktorej sú zachytené Košice…