Dobré noviny
Bratislavčania zachraňujú životy. Na vešiak na námestí odkladajú nepotrebné kabáty
Dobré noviny
Dobré noviny

Bratislavčania zachraňujú životy. Na vešiak na námestí odkladajú nepotrebné kabáty

Vešiak pomoci nájdete na bratislavskom Námestí SNP, pri Starej Tržnici.
Vešiak pomoci nájdete na bratislavskom Námestí SNP, pri Starej Tržnici. — Foto: adn

Kruté mrazy trápia hlavne ľudí bez domova, ktorí trávia väčšinu času vonku. Ak vám záleží na osudoch ľudských bytostí, je jeden jednoduchý spôsob, ako im pomôcť bez toho, aby vás to niečo stálo.

BRATISLAVA 11. januára - Tento mesiac sa ukázala zima v plnej paráde, no kým mnoho ľudí ju trávi v teplých kanceláriách a následne vo svojich príbytkoch, ľudia bez domova to majú oveľa, oveľa ťažšie. Správy o tom, keď niektorí zamrznú, trhajú za srdce, no, našťastie, sú ľudia, ktorí s tým chcú niečo robiť. Na tom, aby boli čo najviac v teple, záleží aj Bratislavčanke Janke Hrdličkovej, ktorá spustila skvelý projekt, do ktorého sa môžete zapojiť aj vy.

Kabáty nevyhadzujte, ale prineste na námestie

Vešiak pomoci je projekt s cieľom, ktorý nie je ťažké naplniť. Je to totiž veľmi jednoduché, no s veľkým efektom. Stačí, ak prinesiete na bratislavské Námestie SNP teplé veci či kabáty, ktoré už aj tak nenosíte a s najväčšou pravdepodobnosťou by ste ich vyhodili. Svojím rozhodnutím darovať ich ľuďom bez domova prostredníctvom tohto projektu ich však môžete v treskúcej zime zachrániť.

Ak chcete darovať teplé oblečenie, riaďte sa týmito pravidlami.
Ak chcete darovať teplé oblečenie, riaďte sa týmito pravidlami. Foto: adn

Autorke projekte Janke Hrdličkovej slúžili ako inšpirácia podobné druhy pomoci v zahraničí. Veď aj na Dobrých novinách sme vás nedávno informovali o tom, že keď uvidíte na stromoch či lavičkách v Prahe zavesené teplé veci, nejde o neporiadok, ale o pomoc bezdomovcov, ktorí si tieto veci - či už teplé oblečenie, alebo deky, môžu zobrať. No a konečne vzniklo niečo podobné aj v Bratislave.

Prečítajte si tiež:
Na stromoch v Prahe sa objavilo teplé oblečenie. Jednoduchý nápad môže zachrániť život

Ako Janka priznala pre Dobré noviny, pomáha pravidelne, a tak domá nemá prebytky oblečenia. V tejto veci jej preto pomohla aj kamarátka, ktorá hneď vyhlásila, že môže pár búnd priniesť. „Už mám ľudí okolo seba, ktorí mi nosia veci,“ povedala nám počas toho, ako sme v nepríjemných ranných mrazoch zbadali skupinu ľudí, ktorí očividne trávia celý deň vonku, pretože nemajú strechu nad hlavou. So záujmom sa pozerali na vešiak s teplými kabátmi, prísť po ne sa však odhodlali až vtedy, keď sa kamera a ľudia vzdialili. Práve táto skupinka tak dala nechtiac jasne najavo, že projekty ako Vešiak pomoci majú veľký zmysel.

Potrebné sú zimné bundy, šály, rukavice, čiapky, ale i teplé topánky. Treba si tiež uvedomiť, že len ženské veci nepomôžu, nakoľko aj medzi bratislavskými bezdomovcami je množstvo mužov. Prioritou sú preto hlavne teplé veci pre mužov a čo sa týka ženských vecí, pomôžu hlavne väčšie čísla, nie tie úplne najmenšie ako napríklad S.

Aký požičaj, taký vráť

Ďalšou dôležitou vecou je aj fakt, že oblečenie, ktoré pristane na Vešiaku pomoci, má byť čisté, čím zároveň ľudia zabezpečia, aby aj bezdomovci mohli nosiť pekné a čisté oblečenie. Autorka projektu zároveň pripomína, že toto je len jednou z možností, ako pomôcť, no ak tak chcú ľudia robiť častejšie, mali by vedieť, čo je to najpotrebnejšie. V tom prípade stačí podľa nej zavolať do príslušnej organizácie, kde im presne povedia, čo ľudia v núdzi - nielen tí bez domova - naozaj potrebujú.

Pomoc ostatným je však veľmi individuálna záležitosť a stále, bohužiaľ, existuje veľmi veľa ľudí, ktorí jednak nechcú pomôcť, a jednak sa z utrpenia druhých ešte aj tešia, čo už dlhší čas vidíme v rámci kvanta negatívnych reakcií na imigrantov. No pre tých, ktorí pomôcť nechcú, má Janka Hrdličková jeden výstižný odkaz. „Keď niekto nechce pomôcť, nepomôže. No potom nemôže očakávať, že sa všetci zbláznia pri pomoci jemu. Aký požičaj, taký vráť.“ No tí, ktorí pomôcť chcú, by podľa nej ešte nemali zabúdať na jednu dôležitú vec, a to úctu k človeku. „Aby to bolo dôstojné,“ povedala nám s tým, že ľudia bez domova si svoju životnú situáciu uvedomujú, pričom málokto z nich si ju vyberie schválne alebo zo zábavy.

Aj takouto malou pomocou, ktorá vás nič nestojí, im tak môžete ukázať, že o nich viete a stále ich považujete za ľudí, odkazuje Janka. Apeluje tiež na to, aby sme neignorovali ľudí, ktorí sú vo viditeľne život ohrozujúcej situácii, pretože v takýchto prípadoch môže byť ktokoľvek tým, kto zachráni život, hoci aj obyčajným telefonátom.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?