Dobré noviny
Ste vulgárni? V tomto ste od ostatných ľudí lepší
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Ste vulgárni? V tomto ste od ostatných ľudí lepší

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: reprofoto/englishcentral.com

Vulgárnych ľudí je všade dosť, no väčšina z nás si dáva v spoločnosti pozor na jazyk. Ak však patríte k tým, ktorí si radi zanadávajú, ste na tom v niečom lepšie ako zvyšok tej časti populácie, ktorá nadávku z úst nevypustí.

CAMBRIDGE 10. januára - Nadáva vraj každý, no kým niekto si slovne uľaví len výnimočne a aj to si potom vyčíta, pre iných sú vulgarizmy hotovým folklórom. A práve takíto ľudia majú podľa vedcov oproti umiernenejšej časti populácie v niečom navrch.

Nadávajte, ale nezraňujte

Ak vy sami príliš často nenadávate, ale poznáte človeka či ľudí, ktorí tak robia, možno ste neraz zapochybovali o ich inteligencii či slovnej zásobe. To však nemusí mať podľa vedcov negatívny súvis s hrešením. Ba dokonca naopak. Ešte minulý rok napríklad portál Huffington Post informoval, že vulgárni ľudia sú v skutočnosti inteligentní, respektíve inteligentní ľudia používajú viac nadávok. Veľký slovník plný škaredých slov je vraj znakom vyššej rétorickej zručnosti a dokonca tí, ktorí dokážu v priebehu krátkeho času vymenovať veľa nadávok, disponujú väčšou slovnou zásobou. Aktuálne sa ale hovorí aj o tom, že sú úprimnejší, ako tí, ktorí si dávajú pozor na jazyk, informoval Daily Mail.

Zdá sa, že odteraz sa budú ľudia, ktorí nenadávajú, pozerať na svoje protipóly trochu inak. Okrem toho, že sú podľa výskumov nadávajúci ľudia inteligentní, sú aj úprimní, a tak si pri nich budete istejší v tom, že vám jednoducho pravdepodobne hovoria pravdu. Nadávanie je podľa psychologickej štúdie publikovanej v časopise Social Psychological Science nefiltrované a originálne vyjadrenie emócií. Pri ľuďoch, ktorí sa vulgarizmov neštítia, je najmenej pravdepodobné, že budú klamať.

Hovorí sa, že človek by si mal aj dvakrát premyslieť, čo povie, aby z úst nevypustil hlúposť alebo nadávku. No na druhej strane, tí, ktorí rozprávajú tak, ako im „ústa narástli“ a bez zbytočného rozmýšľania, s vami pravdepodobne jednajú pravdivo, tvrdí spoluautor štúdie David Stillwell z Univerzity v Cambridge. Takíto ľudia sú pritom na tom lepšie aj z emocionálnej stránky, lebo nemajú problém si slovne uľaviť. No pozor, aj nadávanie má svoje pravidlá. Buďte úprimní a hovorte pravdu, aj za cenu vulgarizmov, no vyvarujte sa toho, aby ste škaredými slovami ubližovali druhým ľuďom a bezdôvodne ich zraňovali. Darmo totiž budete najúprimnejší ľudia pod slnkom, keď vás budú všetci neznášať.

Už ste čítali?