Dobré noviny
Toto je dôvod, prečo by ste mali pravidelne reštartovať svoj Wi-Fi router
Dobré noviny
Dobré noviny

Toto je dôvod, prečo by ste mali pravidelne reštartovať svoj Wi-Fi router

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: adn

Čím viac zariadení je na smerovač pripojených, tým je signál slabší a rýchlosť internetu obmedzenejšia.

V posledných rokoch je život bez internetu priam nepredstaviteľný. Každý má prinajmenšom jedno, ak nie viac zariadení, ktoré je možné pripojiť na internet a preto je život v domácnosti alebo kancelárii bez Wi-Fi smerovača (nazývaného tiež Wi-Fi router) doslova nemožný.

Avšak čím viac zariadení je na smerovač pripojených, tým je signál slabší a rýchlosť internetu obmedzenejšia. Pritom stačí smerovač z času na čas reštartovať a významne sa to podpíše pod lepšiu kvalitu signálu.

Prečo reštartovať router?

Wi-Fi router si možno predstaviť ako počítač: tiež má svoj procesor a svoju operačnú pamäť. Ako sa správa váš notebook, ak ho používate niekoľko dní bez reštartovania? Plná operačná pamäť a preťažený procesor jednoducho spôsobia, že je počítač pomalý a podáva podstatne nižší výkon, ako by mohol. Preto je nevyhnutné ho pravidelne vypínať, aby sa operačná pamäť vymazala a procesor všetky procesy ukončil.

Rovnaký problém má teda aj Wi-Fi smerovač. Ak je naň pripojených viac zariadení súčasne, router ich musí všetky obslúžiť a tak sa jeho operačná pamäť rýchlo vyčerpá. Ak chcete, aby podával lepší výkon, čas od času ho jednoducho treba vypnúť a nechať nejaký čas vypnutý. Obzvlášť, ak máte v domácnosti viacero počítačov, mobilných telefónov, tabletov, tlačiarní a ďalších zariadení, ktoré váš router zaťažujú.

Kedy router reštartovať?

Na mieste je tiež otázka, kedy router vypínať. Ideálne vždy, keď ho nepoužívate, ale to je pomerne nepraktické riešenie, pretože s vyšším počtom zariadení je veľmi pravdepodobné, že ho vždy bude využívať iné zariadenie. Preto je dobrý nápad vypínať smerovač v čase minimálnej prevádzky. V domácnosti napríklad v noci a v kancelárii pred odchodom z práce domov. V tomto čase smerovač pravdepodobne nebudete potrebovať a tak mu môžete dopriať "reset".

Pokiaľ sa vám však nechce denno-denne vypínať a zapínať router, využite aspoň obdobie, kedy dlhšie nie ste doma alebo v kancelárii - napríklad počas letnej dovolenky.

Ako router reštartovať?

Existuje viacero spôsobov, ako router reštartovať.

Niektoré je možné vypnúť softvérovo pomocou obslužného softvéru alebo webového rozhrania, ide však o pomerne komplikovaný spôsob, ktorým väčšinu používateľov netreba zaťažovať. Veľká väčšina smerovačov má na sebe vypínač, ktorým ho možno jednoducho vypnúť a zapnúť. Niektoré staršie modely však týmto vypínačom nedisponujú a jediný spôsob, ako ich vypnúť, je odpojiť ich od elektrickej siete.

Väčšina Wi-Fi smerovačov má na sebe vypínač.
Väčšina Wi-Fi smerovačov má na sebe vypínač. Foto: adn

Nech už sa svoj router rozhodnete vypnúť ktorýmkoľvek spôsobom, nezabudnite sa predtým uistiť, že práve na vašom zariadení alebo na zariadení iných používateľov neprebieha dôležitý dátový prenos. Jeho prerušením totiž sebe alebo inému používateľovi môžete spôsobiť škody.

Už ste čítali?