Dobré noviny
Muž pravidelne nosí svojho psíka do väzenia. Jeho úloha v zariadení je nenahraditeľná
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Muž pravidelne nosí svojho psíka do väzenia. Jeho úloha v zariadení je nenahraditeľná

Psy môžu väzňom mimoriadne pomôcť.
Psy môžu väzňom mimoriadne pomôcť. — Foto: Repro/CNN

Mnoho majiteľov psov by ich nezverilo ani svojim známym, no Rui Silva je úplne iný. Svojho psíka totiž pravidelne nosí k väzňom, ktorí sa môžu oňho na chvíľu starať. Netradičný experiment však má na zloduchov za múrmi väznice zaujímavý efekt.

LISABON 27. decembra - Väzni si zvyknú krátiť čas rôznymi spôsobmi, ktoré ich naučia istému stereotypu, poriadku a privedú ich na iné myšlienky. No v portugalskom väzení Monsanto sú obľúbenou kratochvíľou väzňov psy, o ktoré sa majú starať. Ako sa však ukazuje, väzni to robia radi a takáto neštandardná úloha ich učí dobru.

Veľká zodpovednosť

Jedným zo psov, ktoré už okúsili priestor útulku v blízkosti väzenských ciel a starostlivosti zločincov, je aj pes Ruiho Silvu, ktorý ho tam zvykne nechávať cez víkendy. Najprv si však overil, či sa v tomto zariadení dostane zvieratám dobrej starostlivosti. To mu potvrdili, a tak mu neostalo nič iné, len personálu a samotným väzňom dôverovať. Tí majú pritom so psími návštevníkmi plné ruky práce. Na druhej strane, tí ich naučia zodpovednosti a starostlivosti o nevinné živé stvorenia.

Pracovnou náplňou väzňov je napríklad kontrolovanie záznamov o očkovaniach, dohliadanie pri kúpaní a kŕmení, podávanie liekov či prechádzky v rámci možností. Svoju prácu si chcú urobiť poctivo, pričom priestor im skrášľujú fotografie psov, o ktorých sa starali v minulosti. „Je to veľa zodpovednosti,“ skonštatoval väzeň Ricardo.

Cieľom projektu je nielen získať zo strany väzňov pracovné zručnosti, ale aj reštartovať svoje vzťahové schopnosti. Väzni sú motivovaní aj finančne, podľa New Indian Express dostávajú mesačne 80 eur. Psov pribúda hlavne počas letných prázdnin, ale aj Vianoc či predĺžených víkendov. Podľa Ricarda práca v útulku ide väzňom nielen od ruky, ale hlavne im takto rýchlejšie plynie čas. A zdá sa, že to má pozitívny vplyv aj na ich budúcnosť na slobode, keď je ťažké nájsť si prácu. Napríklad Ricardo sa v tejto práci našiel, po prepustení z väzenia si plánuje založiť vlastnú chovateľskú stanicu.

Riaditeľka Ana Pereirová Teixeirová si projekt psinca pochvaľuje, okrem spomínaného rozvíjania citových väzieb to podľa nej aj znižuje agresivitu a lepšie pripravuje väzňov na návrat do spoločnosti. A to nielen po citovej stránke, ale aj vďaka získaniu pracovných zručností.

Už ste čítali?