Dobré noviny
Vzdala sa dobre platenej práce, aby oživila naše tradície. Slovenka naučí šiť každého
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Vzdala sa dobre platenej práce, aby oživila naše tradície. Slovenka naučí šiť každého

Diana Rusnáková vymenila kariéru za tvorivú činnosť, ktorá je skutočne baví.
Diana Rusnáková vymenila kariéru za tvorivú činnosť, ktorá je skutočne baví. — Foto: Iveta Bátrnová

Tradície, ktoré sme si kedysi odovzdávali z generácie na generáciu, sa postupne vytratili, no nenápadne sa vracajú opäť do módy. Šikovná Slovenka Diana Rusnáková nám prezradila, prečo vymenila kariéru za šitie a ako k tomu vedie aj ostatných.

BRATISLAVA 21. decembra - Pre naše mamy a babičky bolo takmer samozrejmosťou, že vedeli šiť, štrikovať či háčkovať. Postupne však táto tradícia začala zanikať, no v poslednom čase, ako by boli ručné práce a kreatívne výrobky opäť na vzostupe a ľudí to ťahá k tejto činnosti. Porozprávala nám o tom aj Diana Rusnáková z Cik-Cak štúdia kreatívneho šitia, ktorá sa snaží túto tradíciu obnoviť a priblížiť ju ľuďom. Prezradila nám, prečo vymenila kariéru za šitie, ako sa k šitiu vôbec dostala a či je o šitie medzi mladými ľuďmi záujem. Na stroji učí šiť dokonca aj deti.

Šitie jej prirástlo k srdcu

Šiť sa naučila ešte doma ako 13 či 14-ročná. "Šila moja babka, vedela šiť aj moja mama, sestra, takže šijací stroj sme doma mali a takto som sa dostala k šitiu. Ale samozrejme, ako mladé dievča ma naučili aj háčkovať, vyšívať a ostatné ručné práce, ale to šitie mi prirástlo k srdcu," prezradila v rozhovore pre Dobré noviny pani Rusnáková. Profesionálne sa však kreatívnu šitiu venuje zatiaľ iba dva roky. Ako sa ku tomu dostala? Šitie dokonca vymenila za dobre platenú prácu.

Vzdala sa kariéry

Predtým robila vo veľkých korporáciách, no potom zatúžila po zmene a rozhodla sa urobiť si v kariére prestávku a začala šiť. "Chcela som šiť sama pre seba, ale známi sa ma pýtali na to, či by som ich nenaučila šiť, tak sa z toho postupne vyvinuli kurzy šitia," dodala. Aktuálne sa venuje najmä týmto kurzom a okrem toho žije pre seba a svojich blízkych, jednoducho pre radosť. Prezradila, že veľmi rada šije patchwork deky, patchworkové výrobky, oblečenie pre deti, tričká, mikiny, čiapky, ale rada šijem aj hračky, rôzne bytové dekorácie, vankúšiky či obrusy. O svoje skúsenosti sa pritom delí s ostatnými.

Podľa nej na šití nie je nič zložité a netreba sa toho báť. "Je to ako s bicyklovaním. Niekto si sadne na bicykel a ide mu to hneď, niekto sa učí dlhšie. Ale každý sa to dokáže naučiť. Len musí byť trpezlivý. Nie je to nič ťažké," povedala pre Dobré noviny.

Na kurzoch šitia lektorky učia šiť milé drobnosti, ale aj praktické veci do domácnosti.
Na kurzoch šitia lektorky učia šiť milé drobnosti, ale aj praktické veci do domácnosti. Foto: Iveta Bátrnová

Oživuje tradíciu, ktorá sa z rodín nenápadne vytratila

Šitie sa však z domácností v priebehu rokov postupne vytratilo, no mladé ženy dnes už vedia opäť oceniť, že je užitočné, ak vedia šiť. "V mnohých rodinách táto tradícia zanikla. Chodia ku mne ľudia, ktorí hovoria - áno, moja mama kedysi šila, aj doma máme šijací stroj - ale tá tradícia sa nejako zastavila a prestali sme to odovzdávať svojim deťom. Aj ku mne chodia väčšinou mladé ženy, majú okolo 30 rokov, ktoré sa ku tomu istým spôsobom vracajú," ozrejmila pre Dobré noviny Rusnáková. Podľa nej ich motivuje najmä to, že už majú svoju vlastnú rodinu, deti a chcú niečo vytvoriť. "Veľmi často sú témou našich kurzov napríklad opravy oblečenia, skrátenie nohavíc, výmena zipsu, alebo sa učíme ušiť nejaký vankúš do domácnosti, skrátiť záves, aj také rôzne opravy a úpravy," opísala.  Hoci ide o tvorivú činnosť, mnohí zákazníci sú motivovaní práve tým, že im nesedia konfekčné veľkosti a chcú si odev sami upraviť. Vo väčšine domácností sú nejaké veci, ktoré potrebujú opravu či úpravu a ženy vidia, že sa im to zíde.

Ako to vyzerá, keď šijú deti?

Záujem o šitie však vidí aj u staršej generácie a dôchodkýň, a tiež u detí. Tým ide šitie často ešte lepšie ako dospelým, ak so šitím tiež ešte len začínajú. Deti sa totiž neboja a neprekáža im, ak ich výtvory nie sú úplne dokonalé. Naproti tomu dospelí sa snažia byť perfecionisti, vysvetlila Diana Rusnáková, ktorá si myslí, že deti sú už dosť zručné na to, aby sa učili šiť na stroji. "Také 8, 9, či 10-ročné deti už sú dostatočne samostatné, už pochopia aj tie bezpečnostné pokyny, takže ich učíme úplne rovnaké témy a šijeme s nimi rovnaké veci. Samozrejme, že dávame väčší pozor, aby sa im nič nestalo," upresnila.

S deťmi na kurzoch vyrábajú podobné výrobky, ako s dospelými.
S deťmi na kurzoch vyrábajú podobné výrobky, ako s dospelými. Foto: Iveta Bátrnová

Muži sa ku tejto aktivite veľmi nehlásia, na kurzoch v štúdiu pani Rusnákovej sa však asi dvaja ši traja objavili. Tí sa ku tomu však dostali skôr profesionálne. "Napríklad bol dizajnér a chcel navrhovať tričká, tak chcel trošku vedieť aj o tej výrobe, o tej technike výroby a o šití," opísala svoje skúsenosti.

Čo jej dáva šitie a v práci jej to chýbalo?

Najväčšou motiváciou je pre pani Rusnákovú okrem radosti z tvorby aj hotový výsledok: "Na šití mám najradšej to, že mám niečo hotové, niečo fyzické som vytvorila, čo môžem držať a vidím výsledok svojej práce. Toto som často v zamestnaní nezažila. Šitie mi dáva priestor jednak kreatívne sa vyžiť, a jednak vytvoriť niečo, čo je praktické, pekné a môžem to niekomu podarovať," povedala. Ručná práca a jej hodnota dnes podľa nej nie je dostatočne docenená a ľudia si neuvedomujú, aké je to náročné po technickej a časovej stránke, alebo čo sa týka materiálu. Ručne vyrobený darček však každého poteší. "Ja som ušila darčeky celej rodine. Väčšinou zvyknem každej kamarátke aj príbuzným ušiť niečo maličké. Vo veľkom sme vyrábali aj na našich kurzoch. Šili sme rôzne vecičky, ktoré môžu slúžiť ako darček," prezradila na záver pni Rusnáková.

Už ste čítali?