Real vyhral MS klubov. Vo finále proti japonskej Kašime žiaril Ronaldo

utbalisti Realu Madrid a realizačný tím pózujú pre fotografov po víťazstve v 13. ročníku majstrovstiev sveta klubov FIFA. Vo finále dokázali zvrátiť nepriaznivý vývoj a vyhrali nad domácim tímom Kašima Antlers 4:2 po predĺžení v japonskej Jokohame 18. decembra 216. — Foto: TASR/AP

Biely balet dokázal zvrátiť nepriaznivý vývoj a vyhrali nad domácim tímom Kašima Antlers 4:2 po predĺžení.

Jokohama 18. decembra (TASR) - Futbalisti Realu Madrid sa stali víťazmi 13. ročníka majstrovstiev sveta klubov FIFA. V nedeľňajšom finále v japonskej Jokohame dokázali zvrátiť nepriaznivý vývoj a vyhrali nad domácim tímom Kašima Antlers 4:2 po predĺžení. Hrdinom duelu bol portugalský reprezentant Cristiano Ronaldo, v 60. minúte sa z pokutového kopu postaral o vyrovnanie a v predĺžení napokon ďalšími dvoma presnými zásahmi rozhodol o tom, že Real získal víťaznú trofej druhýkrát v priebehu troch rokov.

Zverenci trénera Zinedina Zidana natiahli svoju sériu bez prehry už na 37 duelov. Naposledy našli premožiteľa v úvodnom štvrťfinálovom dueli minulosezónnej Ligy majstrov, keď prehrali na pôde bundesligového Wolfsburgu 0:2.

Real začal sebavedomo, od úvodu hrozil útokmi na súperovu bránku. Na úvodný gól sa čakalo len do 9. minúty, Modričovu delovku vyrazil brankár Kašimy k voľnému Benzemovi a ten zblízka bez problémov skóroval do odkrytej bránky. Japonský tím sa postupne osmeľoval smerom dopredu, ale viac z hry mali hráči "bieleho baletu". O to väčší šok prišiel tesne pred záverom prvého polčasu, Doi odcentroval do pokutového územia, kde si Šibasaki spracoval loptu a presne mierenou strelou vyrovnal.

Španieli po prestávke zvýšili obrátky, ale v 52. minúte nečakane inkasovali. Šibasaki sa medzi viacerými obrancami dostal do voľnej pozície a presne umiestnenou strelou k ľavej žrdi dostal Kašimu senzačne do vedenia. Real dokázal takmer expresne odpovedať, Jamomoto v 60. minúte fauloval v pokutovom území a Ronaldo zariadil vyrovnanie. Úradujúci víťaz Ligy majstrov zobral taktovku do vlastných rúk, súpera pritlačil na jeho polovicu, ale Sogahata držal dlhé minúty vyrovnaný stav. V 73. minúte mohol Ronaldo dostať Real opäť do vedenia, jeho dorážka si aj našla cestu do bránky, ale bola z ofsajdovej pozície. Kašima mohla v riadnom čase rozhodnúť, ale pokusy Messiasa ani Enda nepriniesli gólovú radosť. Zápas tak dospel do predĺženia.

V úvodných minútach to bola skôr taktická bitka, ale v 98. minúte v prvej veľkej šanci našiel Benzema na milimeter presnou nahrávkou Ronalda a ten poslal loptu za chrbát Sogahatu. Kašima mohla odpovedať v 102. minúte, ale Suzukiho hlavička skončila na brvne. Real odpovedal na japonskú aktivitu najlepším možným spôsobom. Kroosova strela v 104. minúte sa dostala k Ronaldovi a ten nielenže zavŕšil v predĺžení hetrik, ale definitívne rozhodol aj o víťazovi duelu. V druhom predĺžení už Kašima nenašli sily, aby sa postarala o zdramatizovanie stretnutia.

Ronaldo korunoval účinkovanie na turnaji ziskom Zlatej lopty pre najlepšieho hráča podujatia, zároveň sa stal so štyrmi presnými zásahmi najlepším strelcom šampionátu. "Pre mňa a tím to bol neuveriteľný rok. Pred niekoľkými dňami som sa stal držiteľom Zlatej lopty, takže som prežil perfektný rok. Bol to náročný zápas, dali sme do neho všetko. Hoci to bolo tesné, napokon sme zvíťazili," citovala agentúra DPA pozápasovú reakciu Ronalda. Portugalčan sa stal prvým hráčom s hetrikom vo finále MS klubov. Už v roku 2014 ako prvý získal trofej pre víťaza s dvoma rôznymi klubmi, keď v drese Realu nadviazal na úspech s Manchestrom United z roku 2008.

Kašima Antlers našla na turnaji premožiteľa až vo štvrtom zápase, po víťazstvách nad Aucklandom, Mamelodi a Atleticom Nacional boli nad ich sily iba hráči Realu. "Len pred 25 rokmi sa japonský futbal stal profesionálnym. Naša história je veľmi krátka. Dostať sa až sem má pre nás veľký význam. Dokazuje to, že sa futbal v Japonsku za krátky čas dostal až na svetovú úroveň. Účinkovať na turnaji bola pre nás veľmi cenná skúsenosť," vyjadril sa po neúspešnom finále tréner Kašimy Masatada Išii.

Výkon japonského mužstva pochválil aj kormidelník Realu Zinedine Zidane: "Myslím si, že viacerí hráči Kašimy by mohli pôsobiť v La Lige. Vedeli sme, že finále nebude jednoduché. Som šťastný za víťazstvo. Každá trofej, ktorú získame, má pre nás veľký význam. Teší ma, že sa vraciame s poctou pre víťaza MS klubov."

futbal - MS klubov FIFA:

finále

Real Madrid CF - Kašima Antlers 4:2 pp (2:2, 1:1)

Góly: 9. Benzema, 60. (z 11m), 98. a 104. Ronaldo - 44. a 52. Šibasaki. Rozhodoval: Sikazwe (Zim.), ŽK: Carvajal, Casemiro, Ramos - Jamamoto, Messias.

zostavy a striedania:

Real Madrid CF: Navas – Carvajal, Varane, Sergio Ramos (108. Nacho), Marcelo – Casemiro, Modrič (106. Kovačič), Kroos - Lucas (81. Isco), Benzema, Ronaldo (112. Morata)

Kašima Antlers: Sogahata - Niši, Ueda, Šoji, Jamamoto - Endo (102. Ito), Nagaki (114. Akasaki), Šibasaki, Ogasawara (67. Messias) - Doi (88. Suzuki), Akasaki