Dobré noviny
Predvianočné upratovanie môže ohroziť zdravie vašich detí. Vyhnite sa tejto jednej fatálnej chybe
Neopublic Porter Novelli
Neopublic Porter Novelli

Predvianočné upratovanie môže ohroziť zdravie vašich detí. Vyhnite sa tejto jednej fatálnej chybe

— Foto: P&G

Rodičia stále podceňujú bezpečie svojich detí, pritom najviac otráv vzniká práve v domácnosti. Zvlášť opatrní by mali byť počas predvianočného zhonu a upratovania.

BRATISLAVA 15. decembra - Prieskum spoločnosti Procter & Gamble na Slovensku odhalil, že bezpečnosť malých detí v domácnosti je stále podceňovaná. Napriek tomu, že takmer všetci rodičia považujú svoju domácnosť za bezpečnú, takmer tretina z nich napríklad nevedomky skladuje pracie prostriedky v dosahu detí. Štvrtina domácností zasa pri malých deťoch nerobí žiadne špeciálne bezpečnostné opatrenia.

Foto: P&G

To, že by mali byť rodičia pri uskladňovaní čistiacich prostriedkov zodpovednejší, potvrdzuje aj štatistika Národného toxikologického informačného centra Univerzitnej nemocnice Bratislava (NTIC UNB) za uplynulý rok. V roku 2015 bolo najviac (45 %) prípadov akútnych intoxikácií detí vo veku do 10 rokov spôsobených chemikáliami a čistiacimi prostriedkami do domácností. Dôvodom je väčšinou nedbalé uskladňovanie týchto prípravkov.

Najohrozenejšou skupinou sú batoľatá do troch rokov (60 % prípadov) a paradoxne najnebezpečnejším miestom je domácnosť. Až 80 % otráv vzniká práve doma.

Pracie prostriedky či iné chemikálie určené do domácnosti sú bezpečné, ak sa používajú podľa pokynov. V rukách detí, kam nepatria, však môžu byť nebezpečné. Malé deti sú veľmi zvedavé a je pre ne prirodzené svet okolo seba spoznávať najmä ústami,“ hovorí PharmDr. Silvia Plačková, PhD., MPH. z NTIC UNB.

Z tohto dôvodu aktuálna kampaň značky Ariel a organizácie Safe Kids Worldwide pripomína dôležitosť správneho uskladňovania pracích prostriedkov a ďalších výrobkov pre domácnosť. Zároveň rodičom ponúka užitočné rady, ako doma predchádzať neúmyselným zraneniam detí.

K nehode môže prísť doslova v priebehu niekoľkých sekúnd. Bezpečnostné opatrenia v domácnosti výrazne znižujú riziko úrazu. Základom prevencie je uchovávať všetky čistiace prostriedky vždy zatvorené, mimo dosahu detí a na bezpečnom mieste. Za bezpečnosť detí sú zodpovední rodičia a situáciu netreba v tomto prípade podceňovať,“ radí Plačková.

O svoje rodičovské skúsenosti sa podelila aj herečka Zuzana Kanócz, ambasádorka bezpečnostnej kampane. Sama je mamička dvoch detí, synčeka Lucasa a dcérky Izabelly. „Pracie prášky a iné čistiace prostriedky do domácnosti mám v skrini s detskou poistkou alebo mimo dosahu detí. Samozrejme všetko je pre nich zaujímavejšie než hračky. Snažím sa im poskytovať náhradu za to, čo ich láka.

V kuchyni som im napríklad vyhradila jeden šuplík, v ktorom sa môžu hrabať a vyhadzovať z neho veci, používať všetko, čo v ňom je. V spálni v skrini majú poličku, z ktorej môžu vyťahovať oblečenie, čo malé detičky veľmi baví, najmä Bellu. Lucas je už vo veku, že mu môžeme vysvetliť, čo môže a čo nie, ale vysvetľovať Belle nech niečo nerobí je ešte zbytočné, takže má možnosť naplniť svoju potrebu objaviteľky – otvárať, vyhadzovať, skúmať. Vďaka týmto „opatreniam“ ju neláka skúmať iné miesta a ja sa nemusím báť, že sa jej do rúk dostane niečo nebezpečné.“

Zuzana Kanócz.
Zuzana Kanócz. Foto: P&G

Prvá pomoc – Čo robiť ak dieťa požije chemikáliu v domácnosti?

  • Ak príde k intoxikácii, nečakajte, kým sa objavia prvé príznaky.
  • Pri akomkoľvek podozrení na otravu urýchlene volajte záchrannú zdravotnú službu alebo Národné toxikologické informačné centrum  UNB: 02-54 77 41 66 (www.ntic.sk).
  • Vždy majte pri sebe obal z prípravku, ktoré dieťa omylom požilo.
  • Dieťaťu nepodávajte tekutiny ani mlieko a tuky, ktoré urýchľujú vstrebávanie toxických látok
  • Nevyvolávajte vracanie, mohlo by dôjsť k vdýchnutiu prípravku a chemickému zápalu pľúc.
Foto: P&G

(PR)

Už ste čítali?