Dobré noviny
Slovenské predsedníctvo ponúklo na záver v Bruseli Koledy pre Európu
TASR
TASR

Slovenské predsedníctvo ponúklo na záver v Bruseli Koledy pre Európu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR AP

Veľvyslanec SR v Belgickom kráľovstve Stanislav Vallo, ktorý publiku predstavil koncept programu, uviedol, že autorom myšlienky koncertu bol poslanec Bratislavského samosprávneho kraja L. Snopko.

Brusel 15. decembra (TASR) - Okolo 550 ľudí z rôznych krajín Európskej únie v stredu večer zaplnilo priestory Kostola Svätého Jakuba v centre Bruselu, kde sa konalo jedno zo záverečných kultúrnych podujatí pri príležitosti slovenského predsedníctva v EÚ. V rámci podujatia Koledy pre Európu zazneli vianočné piesne z každej členskej krajiny EÚ a z ôsmich samosprávnych krajov Slovenska.

Veľvyslanec SR v Belgickom kráľovstve Stanislav Vallo, ktorý publiku predstavil koncept programu a účinkujúcich, pre TASR uviedol, že autorom myšlienky koncertu bol poslanec Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ladislav Snopko. Na podujatí sa predstavil zmiešaný spevácky zbor Technik Akademik a komorný orchester Musici Del Teatro.

Samotný koncert pripravil BSK v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), Ministerstvom zahraničných vecí SR a Veľvyslanectvom SR v Belgicku. Záštitu nad koncertom prevzal predseda BSK Pavol Frešo, ktorý v rámci svojho príhovoru pripomenul, že Európa nesmie zabúdať na svoje korene, vychádzajúce z kresťanstva.

Organizátori koncertu sa rozhodli pre jednu vianočnú pesničku z každej členskej krajiny. Koledy z viacerých členských krajín zaspievali slovenskí sólisti Lucia Duchoňová a Boris Prýgl. O úpravu kolied a dirigovanie sa postaral Pavel Procházka.

"Je to hudba, ktorá neoddeliteľne a neodmysliteľne patrí k Vianociam vo všetkých členských štátoch EÚ," pripomenul Vallo význam kolied.

Veľvyslanec spresnil, že koledy možno považovať za jasný prejav spoločných kresťanských koreňov Európy. Ako však dodal, vychádzať z kresťanských koreňov neznamená odvrhovať iné kultúry. Odkázal, že keď sa Európa oprie o svoje korene, bude silnejšia, ale ešte silnejšia bude, ak dokáže dobre komunikovať aj s kultúrami, ktoré majú iné korene.

"Bola to pekná bodka za naším predsedníctvom tu v Bruseli," uviedol v závere Vallo, ktorý sa počas polročného šéfovania SR na čele EÚ postaral o sériu kultúrnych akcií v Bruseli, Luxemburgu a Štrasburgu.

Už ste čítali?