Dobré noviny
Filmový festival predstaví príbehy afrických utečencov
TASR
TASR

Filmový festival predstaví príbehy afrických utečencov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Festival prebieha od 5. decembra vo vyše 70 krajinách sveta. Na Slovensku bude IOM premietať v Kine Lumiére.

Bratislava 14. decembra (TASR) – Príbehy migrantov z Afriky hľadajúcich v Európe nový domov priblíži vo štvrtok (15.12.) prvý ročník Globálneho filmového festivalu o migrácii v Bratislave. V kine Lumiére ho pri príležitosti nedeľňajšieho (18.12.) Medzinárodného dňa migrantov a 65. výročia svojho vzniku organizuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Filmový festival prebieha od 5. decembra vo vyše 70 krajinách sveta. Na Slovensku bude IOM premietať v Kine Lumiére od 17.00 do 20.30 h tri dokumentárne filmy - The Invisible City (Kakuma) od režiséra Lievena Corthoutsa, Wallah – Je Te Jure od režiséra Marcella Merletta a film Limbo od režisérok Olivie Bickel a Cynthie Horvilleur.

"Dokumenty zobrazujú reálne príbehy, ktoré tiež dokazujú, že migranti sú pre svoj nový domov prínosom," uviedla vedúca Úradu IOM na Slovensku Zuzana Vatráľová s tým, že festival bude i spomienkou na 6363 migrantov, ktorí nedošli do cieľa a zahynuli na ceste za lepším životom. "Je to o vyše 600 obetí viac ako v roku 2015," upozornila a dodala, že pietu môže verejnosť vyjadriť vo štvrtok večer zapálením sviečky v okne a až do nedele symbolickou spomienkou na Facebooku IOM.

Medzinárodná organizácia pre migráciu bola založená 5. decembra 1951 na pomoc množstvu vysídlených ľudí a utečencov, ktorí sa po 2. svetovej vojne v Európe ocitli mimo svojich domov. V súčasnosti IOM svojou činnosťou pokrýva širokú škálu migračných tém vo viac ako 150 krajinách sveta. V septembri 2016 sa IOM stala súčasťou systému Organizácie Spojených národov (OSN).

Od vstupu Slovenska do IOM v roku 1996 Medzinárodná organizácia pre migráciu pomohla viac ako 1600 migrantom vrátiť sa bezpečne zo Slovenska do 61 krajín na celom svete a Migračné informačné centrum IOM poskytlo komplexné integračné poradenstvo vyše 14.130 klientom a ich rodinám v hlavných oblastiach života na Slovensku, ako je pobyt, rodina, zamestnanie, podnikanie, vzdelávanie či občianstvo. Pracovníci IOM asistovali pri návrate 124 obetí obchodovania s ľuďmi a 140 obetí pri sociálnej reintegrácii a pri presídlení takmer 1000 utečencov cez Slovensko do krajín, ktoré im poskytli nový domov.

Už ste čítali?