Gáboríkov prvý gól v sezóne, Montreal nadelil Coloradu desiatku

Hokejisti Los Angeles Kings ďakujú svojmu brankárovi Slovákovi Petrovi Budajovi po výhre 4:1 proti Ottawe Senators v zápase zámorskej hokejovej NHL v Los Angeles, 10. decembra 2016.Tretí sprava Slovák Marián Gáborík. — Foto: TASR/AP

Budaj si navyše pripísal aj asistenciu a vyhlásili ho za druhú hviezdu stretnutia.

New York 11. decembra (TASR) - Dvojica slovenských hokejistov prispela v noci na nedeľu k víťazstvu Los Angeles nad Ottawou 4:1 v zápase zámorskej NHL. Marián Gáborík strelil premiérový gól v sezóne a brankár Peter Budaj kryl 19 z 20 striel hostí. Budaj si navyše pripísal aj asistenciu a vyhlásili ho za druhú hviezdu stretnutia.

Kings položili základ úspechu už v prvej tretine, keď dvomi gólmi potrestali päťminútové vylúčenie Marka Borowieckého. V záverečnom z trojice domácich duelov sa tak "králi" radovali z dvojbodového zisku po predošlých dvoch prehrách. "V predchádzajúcich zápasoch nám to nešlo podľa predstáv a neboli sme efektívni. Teraz nám veľmi pomohli dva rýchle góly, pretože sme hrali proti silnému súperovi. Hralo sa nám lepšie, keď sme mali od úvodu navrch," povedal Budaj, ktorý zaznamenal svoje 13. víťazstvo v sezóne. Slovenský brankár bol na začiatku akcie pred úvodným gólom a pripísal si prvú asistenciu od 4. apríla 2012. Vtedy mal asistencie ešte v drese Montrealu v zápase proti Tampe Bay. Skóre duelu uzavrel Gáborík, keď perfektnou strelou švihom v presilovke prekonal Mikea Condona. Slovenský útočník sa presadil vo svojom šiestom zápase v sezóne, prvých 21 vynechal pre zlomeninu nohy. V NHL sa do streleckej listiny zapísal prvýkrát od 12. februára, keď skóroval v záverečnom zápase Kings v základnej časti minulej sezóny. Dvojnásobný dôvod na radosť mal tréner Darryl Sutter, ktorý ako druhý kouč v histórii klubu dosiahol 200 víťazstiev na lavičke Kings. Generálny manažér Dean Lombardi zasa oslávil 400. triumf vo funkcii. Jubilejný 1000. zápas v NHL odohral tvrdý muž Ottawy Chris Neil. "Cítil som sa ako keby som hral svoj prvý zápas v kariére. Bol som nervózny,"

priznal Neil.

Menej úspešný bol druhý slovenský brankár v profilige Jaroslav Halák, ktorého New York Islanders prehrali v Columbuse 2:6. Halák inkasoval z 38 striel šesť gólov a v závere tretej tretiny ho vystriedal medzi žŕdkami Jean-Francois Berube. Columbus strelil štyri góly v tretej tretine a potvrdil výbornú formu, keď vyhral šiestykrát za sebou. Halák síce inkasoval šesť gólov, ale väčšina z nich padla po chybách obrany "ostrovanov". "Nemôžeme hrať dobre, keď budeme robiť také chyby ako v tomto zápase. Veľmi zle sme riešili niektoré situácie," povedal zámorským médiám po zápase tréner Islanders Jack Capuano. Newyorčania nebodovali prvýkrát po siedmich zápasoch.

Hokejista Columbusu Blue Jackets Cam Atkinson (vľavo) sa teší po strelení gólu brankárovi New Yorku Islanders Slovákovi Jaroslavovi Halákovi v Columbuse 10. decembra 2016. (Foto: TASR/AP)

Boston prehral s Torontom 1:4, k čomu pomohol 32 úspešnými zákrokmi Frederik Andersen. "Bol najlepší hráč na ľade," povedal pre nhl.com nováčik Auston Matthews, ktorý strelil svoj 12. gól v sezóne. V zápase sa predstavili dvaja slovenskí obrancovia, ale pre mladšieho z dua Martina Marinčina sa skončil smolne. Dvadsaťštyriročný Marinčin sa zranil už v 7. minúte prvej tretiny, keď ho na mantinel narazil český útočník Bruins David Krejčí. Do zostavy Maple Leafs sa pritom vrátil po chorobe len v tomto zápase. Na bostonskom ľade však bol v akcii len 2 minúty a 34 sekúnd. Kapitán Bostonu Zdeno Chára bol na ľade takmer 21 minút, pripísal si dva mínusové body, tri strely a dve trestné minúty. Toronto zastavilo sériu troch prehier, na druhej strane Boston ťahal za kratší koniec v treťom vystúpení za sebou.

Hokejisti Toronta Maple Leafs James van Riemsdyk (uprostred vpravo) a Nikita Sošnikov sa tešia po strelení gólu pred dvojicou hokejistov Bostonu Bruins Slovákom Zdenom Chárom (vpravo v popredí) a Austinom Czarnikom v zápase zámorskej hokejovej NHL v Bostone, 10. decembra 2016. Hokejisti Maple Leafs vyhrali 4:1. (Foto: TASR/AP)

Udalosťou noci bol gólový uragán zo strany Montrealu, ktorý deklasoval doma Colorado 10:1. Štyrmi gólmi a jednou asistenciou sa na vysokej výhre podieľal kapitán Canadiens Max Pacioretty. Ten zaznamenal piaty hetrik v kariére a druhýkrát sa v jednom zápase blysol piatimi bodmi. Predtým zaznamenal 4. apríla 2014 v dueli proti Ottawe bilanciu 3+2. Štyri asistencie si pripísal český útočník Tomáš Plekanec. Canadiens mali vynikajúci vstup do zápasu a v 14. minúte viedli 6:0. Strelili najviac gólov v jednej dvadsaťminútovke od 14. januára 2006, keď vyhrali druhú tretinu nad San Jose Sharks 6:2. V prvej tretine dali šesť gólov naposledy 17. decembra 1992 proti Quebecu Nordiques. Montreal v tejto sezóne paradoxne zažil podobný zápas, ale v opačnom garde, keď 4. novembra prehral v Columbuse 0:10. "Dnes to bolo presne naopak. V Columbuse nám nešlo nič a súperovi všetko, ale vedeli sme, že jeden zápas nič neznamená. Colorado nehralo svoj najlepší zápas, tak ako my v Columbuse," povedal zámorským médiám Pacioretty. Montreal predviedol najväčšie ofenzívne divadlo od presunu do Bell Centra v roku 1996. Na svoj 1500. zápas v kariére nebude v dobrom spomínať 39-ročný útočník Colorada Jarome Iginla. Stal sa 16. hráčom v NHL, ktorý dosiahol túto métu.

Hráči Philadelphie zvíťazili na domácom ľade nad Dallasom 4:2. V drese "letcov" zažiaril autor hetriku Brayden Schenn a tiež český útočník Jakub Voráček, ktorý zaznamenal štyri kanadské body za gól a tri asistencie. Philadelphia prežíva vydarené obdobie, bol to už jej ôsmy víťazný zápas v sérii.

Winnipeg s Markom Daňom v zostave prehral v Calgary 2:6. Slovenský útočník bol na ľade necelých 15 minút, zaznamenal mínusový bod a jednu strelu. Strojcom šiesteho víťazstva Flames za sebou bol obranca Dougie Hamilton, ktorý dal dva góly a pridal dve asistencie.

Piate víťazstvo Pittsburghu za sebou režírovali Sidney Crosby, Jevgenij Malkin a Phil Kessel. Crosby s Malkinom strelili v zápase s Tampou Bay po dva góly, Kessel zaznamenal tri asistencie a obhajca Stanleyho pohára vyhral 4:3. Domáci "Bolts" viedli v polovici zápasu po druhom góle Jonathana Drouina 3:1, ale Malkin ešte pred odchodom do šatní znížil a v záverečnej dvadsaťminútovke "Pens" vďaka využitým presilovkám skóre otočili. Crosby zásahom na 3:3 dosiahol už svoj 20. gól v sezóne a kraľuje strelcom celej NHL. Desať minút pred koncom mohol vyrovnať Valtteri Filppula, keď pred ním zívala poloprázdna bránka, ale Fín trafil len lapačku ležiaceho brankára Matta Murrayho. Malkin strelil v drese "tučniakov" už 111 gólov v presilovkách. V historických tabuľkách je na druhom mieste, keď predbehol Kevina Stevensa a Jaromíra Jágra. Lídrom je Mario Lemieux s 236 zásahmi v početnej výhode.

Galéria

Galéria

Florida zdolala na domácom ľade Vancouver 4:2. Výbornú formu potvrdil fínsky center Alexander Barkov (1+1), ktorý v uplynulých deviatich dueloch nazbieral rovnaký počet bodov. Veterán Jaromír Jágr zaznamenal asistenciu a na konte má 1883 bodov v kariére. V historickom rebríčku stráca na druhého Marka Messiera už len štyri kanadské body. Arizona si poradila s Nashvillom 4:1 a zastavila sériu šiestich prehier. V zostave Coyotes nastúpilo až sedem nováčikov, jeden z nich, Brendan Perlini strelil svoj premiérový gól v NHL. Výborný výkon podal brankár Mike Smith, ktorý zlikvidoval 44 striel "predátorov."

NHL - sumáre:

PHILADELPHIA FLYERS - DALLAS STARS 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)

Góly: 18. B. Schenn (Voráček, Gostisbehere), 57. B. Schenn (Voráček, Streit), 58. B. Schenn (Simmonds, Voráček), 59. Voráček (Giroux) - 8. Shore (McKenzie, Cracknell), 51. Shore (Roussel, Hamhuis). Brankári: Mason - Lehtonen, strely na bránku: 22:23, 19.594 divákov.

LOS ANGELES KINGS - OTTAWA SENATORS 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Góly: 4. Carter (Doughty, BUDAJ), 8. Martinez (Pearson, Gravel), 40. Lewis (Forbort, D. Brown), 53. GÁBORÍK (Lewis) - 22. Smith (Pyatt, Turris). Brankári: BUDAJ - Condon, strely na bránku: 19:20, 18.230 divákov.

BOSTON BRUINS - TORONTO MAPLE LEAFS 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Góly: 39. Marchand (Backes) - 22. Matthews (Nylander), 36. Hyman (Gardiner, Hunwick), 50. van Riemsdyk (Bozak, Hunwick), 59. C. Brown (Rielly). Brankári: Rask - Andersen, strely na bránku: 33:20, 17.565 divákov.

MONTREAL CANADIENS - COLORADO AVALANCHE 10:1 (6:1, 3:0, 1:0)

Góly: 3. Flynn (Carr, Andrighetto), 6. Pacioretty (Plekanec), 8. Lehkonen (Danault, Shaw), 9. Pacioretty (Markov, Plekanec), 9. Byron (Gallagher, Petry), 14. Flynn (Andrighetto, Redmond), 32. Radulov (Pacioretty, Plekanec), 39. Pacioretty (Radulov, Plekanec), 40. Petry (Markov, Shaw), 48. Pacioretty (Mitchell, Redmond) - 20. Comeau (Zadorov, MacKinnon). Brankári: Price - Varlamov (33. Pickard), strely na bránku: 36:16, 21.288 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - PITTSBURGH PENGUINS 3:4 (1:1, 2:1, 0:2)

Góly: 18. Drouin (Stralman, Kučerov), 24. Filppula (Nesterov), 31. Drouin (Garrison, Namestnikov) - 13. Crosby (Dumoulin, Letang), 38. Malkin (Kessel, Letang), 46. Crosby (Kessel, Letang), 49. Malkin (Daley, Kessel). Brankári: Vasilevskij - Murray, strely na bránku: 23:37, 19.092 divákov.

FLORIDA PANTHERS - VANCOUVER CANUCKS 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Góly: 3. Barkov (Griffith), 30. MacKenzie (Thompson, Sceviour), 42. Ekblad (Jágr, Barkov), 60. Trocheck (MacKenzie, Pysyk) - 49. Skille (Chaput), 52. D. Sedin (Stecher, H. Sedin). Brankári: Luongo - Markström, strely na bránku: 42:39, 17.585 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - NEW YORK ISLANDERS 6:2 (1:1, 1:1, 4:0)

Góly: 14. Johnson (Atkinson, Dubinsky), 31. Atkinson (Johnson, Savard), 43. Anderson, 50. Saad (Bjorkstrand, Nutivaara), 53. Sedlák (Jones, Calvert), 55. Jones (Karlsson, Hartnell) - 6. Bailey, 33. Tavares (Lee, Hamonic). Brankári: Bobrovskij - HALÁK (55. Berube), strely na bránku: 39:30, 16.928 divákov.

ARIZONA COYOTES - NASHVILLE PREDATORS 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 13. Goligoski (Crouse, Martinook), 15. Dauphin (Gaudet, White), 33. Perlini (Doan, Chychrun), 55. Hanzal (Vrbata, Goligoski) - 16. Josi (Arvidsson, Johansen). Brankári: Smith - Rinne, strely na bránku: 34:45, 13.820 divákov.

CALGARY FLAMES - WINNIPEG JETS 6:2 (0:0, 4:0, 2:2)

Góly: 29. Hamilton (Tkachuk, Backlund), 33. Bennett (Gaudreau, Wideman), 36. Hamilton (Tkachuk, Backlund), 38. Backlund (Tkachuk, Hamilton), 44. Bouma (Hathaway, Stajan), 57. Monahan (Gaudreau) - 54. Ehlers (Little), 60. Trouba (Morrissey, Scheifele). Brankári: Johnson - Hutchinson (41. Hellebuyck), strely na bránku: 35:28, 18.677 divákov.

SAN JOSE SHARKS - CAROLINA HURRICANES 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Góly: 1. Marleau (Thornton, Braun), 4. Martin (Bödker, Karlsson), 33. Couture (Burns, Ward), 35. Labanc (DeMelo, Thornton) - 2. Stempniak (Teräväinen, Slavin), 32. Nordström (Rask), 44. Ryan (Skinner, Rask). Brankári: Dell - Ward, strely na bránku: 20:33, 17.562 divákov.

Jaroslav Halák (NY Islanders) 54:23 32/38 84,2

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/