Dobré noviny
Dobrovoľníkom roka v Košickom kraji je pobočka Europacolon Slovakia
TASR
TASR

Dobrovoľníkom roka v Košickom kraji je pobočka Europacolon Slovakia

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/František Iván

Spoluzakladateľom združenia Europacolon Slovakia je televízny moderátor Patrik Herman.

Košice 10. decembra (TASR) – Titul Dobrovoľník roka 2016 v Košickom kraji a cenu Krajské srdce na dlani získala skupina deviatich dobrovoľníkov združená v košickej pobočke organizácie Europacolon Slovakia. Ide o bývalých onkologických pacientov, ktorí súčasným pacientom na pravidelných stretnutiach poskytujú informačnú a laickú psychologickú podporu a prinášajú nádej, že nad ochorením sa dá zvíťaziť.

Odovzdanie ocenenia sa konalo na piatkovej (9. 12.) slávnosti v Košiciach. Cenu udeľuje Dobrovoľnícke centrum Košického kraja (DCKK) pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníctva (5. 12.).

Spoluzakladateľom združenia Europacolon Slovakia je televízny moderátor Patrik Herman. "Veľmi si môj tím vážim. Jatria svoje rany, aby pomohli iným. Ich rady, podpora a útecha majú neskutočnú hodnotu. Sú veľmi skromní a možno si ani neuvedomujú, ako sú pre tých, ktorí bojujú s rakovinou a ich blízkych dôležití, potrební, sú nádejou aj motiváciou," uviedol k oceneniu. 

Krajské srdce na dlani je ocenenie určené dobrovoľníkom, organizáciám či skupinám dobrovoľníkov, ktorí svojou činnosťou prispeli k pozitívnej zmene života jednotlivcov alebo rôznych skupín obyvateľov a pôsobia na území Košického kraja.

"Tento rok komisia zložená zo zástupcov samosprávy a tretieho sektora rozhodovala o 24 nomináciách, ktoré opisovali zaujímavé dobrovoľnícke činy jednotlivcov (15), skupín dobrovoľníkov (2), stredných škôl (4) a firiem (3)," uviedla pre TASR Dominika Hradiská z DCKK.

Po úspešných ročníkoch v rokoch 2009-2012 mali po prestávke opäť organizácie aj jednotlivci možnosť nominovať na ocenenie ľudí, ktorých dobrovoľná práca je výnimočná, vysoko prospešná a ktorí sú inšpiratívnym príkladom aj pre ostatných. "Okrem poďakovania týmto ľuďom aktivita smeruje k zvýšeniu statusu dobrovoľníctva v očiach verejnosti, jeho prestíže, ale aj k samotnému rozvoju dobrovoľníckych aktivít," dodala Hradiská.

Poslaním DCKK je rozvíjať občiansku spoločnosť a zvyšovať kvalitu života v regióne cez podporovanie dobrovoľníctva v organizáciách a komunitách Košického kraja. Prostredníctvom on-line nástroja prepája záujemcov o dobrovoľníctvo a organizácie, ktoré dobrovoľníkov hľadajú. Zvyšuje informovanosť o dobrovoľníctve a vnímanie prestíže dobrovoľníctva, zavádza tiež nové dobrovoľnícke programy. Centrum vyvíja spoluprácu s firmami pri vytváraní programov firemného dobrovoľníctva, najčastejšie cez zapájanie zamestnancov firiem do dobrovoľníckych aktivít.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?