Košice zvíťazili v Poprade a zosadili Banskú Bystricu z čela tabuľky

Na snímke vpravo Ladislav Nagy (Košice) a vľavo Aleš Ježek z Popradu v zápase 28. kola hokejovej Tipsport Ligy medzi HK Poprad a HC Košice v Poprade 9. decembra 2016. — Foto: TASR

Zápas medzi Banskou Bystricou a Nitrou sa neuskutočnil pre vážnu technická porucha na chladiacom systéme Zimného štadióna v Banskej Bystrici.

Poprad 9. decembra (TASR) - Košičania začali očakávaným tlakom, ale bol to domáci Paločko, ktorý sa ocitol v čistej gólovej šanci. Z bezprostrednej blízkosti však Habala neprekonal. Hostia sa po fauloch Murčeka a Hendersona dopracovali k dlhej početnej výhode o dvoch hráčov, domácich podržal brankár Šúrek. V 21. minúte po krídle utiekol obrane "kamzíkov" Boltun, jeho blafák cestu do siete nenašiel. Oceliari udreli o tri munúty v presilovke, nechytateľným švihom spoza brániaceho hráča sa prezentoval Ladislav Nagy - 0:1. Vyrovnať mohol Dinda a po ňom Lichanec, ale s koncovkou si nepotykali. Košičania zahadzovali jednu šancu za druhou a keď prežili 46-sekundovú presilovku Popradu o dvoch hráčov, takmer z ničoho skóroval legionár Henderson. Jeho bekhend na začiatku 38. minúty prepadol cez Habala na bližšej žrdi - 1:1.

Domáci pokračovali v sympatickom bojovnom výkone i v tretej tretine. Ich snahu korunoval v 45. minúte Lichanec, keď dostal puk do siete po ideálnom odraze puku od zadného mantinelu. Poprad takmer pridal aj tretí gól, ale zakončenie Kuraliho zastavila konštrukcia bránky. Z následného protiútoku trestali hostia. Po Jankovičovej perfektnej prihrávke poslal puk pohodlne do prázdnej bránky Milý - 2:2. Keď po ďalšej biliardovej akcii zahodil nemožné Bicek, stretnutie išlo do predĺženia. O zisku extra bodu pre Košice rozhodol v 64. minúte dvojgólový hrdina Nagy.

Galéria

Galéria

HK Poprad - HC Košice 2:3 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 38. Henderson (Ježek, Zagrapan), 45. Lichanec (Štrauch) – 24. Nagy, 49. Milý (Jankovič, Varga), 64. Nagy (Šedivý, Dudáš). Rozhodovali: Goga, Jonák – Gegáň, Kacej, vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1749 divákov.

Zostavy:

Poprad: Šúrek – Ježek, Fabian, Suchý, Dinda, Bagin, Postnikov, Pokovič, Kurali – Lapšanský, Zagrapan, Henderson – Kroták, Mlynarovič, Hvila – Bondra, Troliga, Paločko – Murček, Lichanec, Štrauch

Košice: Habal – Jankovič, Deyl, Šmach, Matejka, Dudáš, Pavúk – Nagy, Suja, Bicek – Milý, Boltun, Hričina – Varga, Šedivý, Bartánus – Bartoš, Hruška, Klíma

Hlasy po zápase:

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "Dokázali sme ustáť presilovky súpera. V druhej časti zápasu sme zatlačili, dali sme druhý gól. Potom sme spravili hrúbku a inkasovali sme. Predĺženie sme hrali zatiaľ najlepšie zo všetkých, spravili sme v ňom minimum chýb. Mužom momentu bol Ladislav Nagy. Sme však šťastní i za bod. Chlapci bojovali za hranicou svojich možností. Ďakujem im za výkon."

Rostislav Čada, tréner Košíc: "V Poprade sme videli rušné a bojovné stretnutie. V prvej polovici zápasu sme boli aktívnejší my, v druhej zase domáci. Nás v závere stretnutia a predĺženia podržal brankár Habal. Zvíťazili sme vďaka usmerneniu puku Lacom Nagyom."

MHK 32 Liptovský Mikuláš - MsHK Žilina 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Úvod zápasu bol opatrný a z oboch strán bez výraznejších šancí. Tá prvá prišla až v 12. minúte, v ktorej si Števuliak síce blafákom obišiel žilinského brankára, ale do odkrytej časti bránky sa mu zakončiť nepodarilo. V nasledujúcej dvojminútovke sa do menších šancí dostali aj hostia, ale s Hovorkovou a Brejčákovou strelou si Križan poradil. Prvý gól v zápase prišiel v 16. minúte, keď skúsený Uram unikol dvojici obrancov a následnou strelou do pravého rohu nedal Tomekovi šancu. Odpoveď Žilinčanov prišla prakticky okamžite. Už o necelé tri minúty Rehákovu strelu síce Križan ešte dokázal zlikvidovať, ale následná dorážka Handlovského už skončila za jeho chrbátom.

Pár sekúnd od úvodu druhej tretiny vypálil nebezpečne od modrej Stehlík, ale Tomek bol v bráne pozorný. V dobrej šanci sa mikulášsky obranca ocitol aj o tri minúty, ale ani po tomto pokuse sa domáci nedostali opäť do vedenia. Stav stretnutia menili Žilinčania a to v 28. minúte, keď Juraško od modrej namieril presne. Domáci mohli vyrovnať už o necelú minútu, lenže s pokusom Urama aj s následnou dorážkou Nádašdiho si Tomek poradil. V 35. minúte zakončoval na dvakrát spomedzi kruhov Holovič, ale Križan bol úspešný.

V 43. minúte vypracoval pre Uhríka gólovú šancu Števuliak, lenže jeho pokus s problémami zlikvidoval žilinský brankár. Staré známe nedáš - dostaneš sa potvrdilo z následného protiútoku, keď Húževka zvýšil na 1:3. Hostia gólovo úradovali aj v 51. minúte, v ktorej Stupka dorazil vyrazený puk do brány. Záverečné minúty stretnutia boli nervózne na oboch stranách a hra sa viac kúskovala. Šance Liptákov spraviť ešte niečo so zápasom zmarili vylúčenia na domácej strane, ktoré podporili kontrolu žilinskej hry a zisk troch bodov.

Góly: 16. Uram (Nádašdi) – 19. Handlovský (Rehák, Hovorka), 28. Juraško (Jurík), 45. Húževka (Juraško), 51. Švihálek (Stupka, Macejko). Rozhodovali: Lokšík – Holienka, Krajčík, vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1160 divákov.

Zostavy:

Liptovský Mikuláš: Križan – Burzala, Stehlík, Nádašdi, Mezovský, Moravčík, Šiška, Kadlubiak, Makovský – Ru. Huna, Ro. Huna, Ri. Huna – Kriška, Sukeľ, Uram – Števuliak, Cibák, Uhrík – Brezniak, Stümpel, Kabáč

Žilina: Tomek – Mikuš, Rehák, Brejčák, Juraško, Drábek, Macejko, Kríž, Gutwald – Handlovský, Hovorka, Matis – Jurík, Húževka, Novotný – Konečný, Holovič, Stupka – Švihálek, Švec, Gmitter

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: "Mrzí nás, že sme tento zápas o štvrté miesto nedokázali dotiahnuť do víťazného konca. Nezačali sme dobre, ale aj tak sme sa dostali do vedenia. Zlomový moment bol vyrovnávajúci gól. Žilina hrala dobre, my sme sa ťažko presadzovali cez ich obranu. Gratulujem súperovi k víťazstvu."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Na Liptovský Mikuláš sme sa pripravili veľmi dôkladne. Vedeli sme, že doma je veľmi ťažký a nepríjemný súper a aj z toho dôvodu som rád, že sme tento zápas zvládli. Spokojnosť na mojej strane a určite aj veľká pochvala pre chalanov."

MHC Martin - Dukla Trenčín 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)

V poradí 139. vzájomný extraligový zápas začali lepšie martinskí hokejisti. V 6. minúte Varga využil nedorozumenie v útočnom pásme, zmocnil sa puku, prekorčuľoval celé klzisko a bekhendovým blafákom prekonal brankára Dukly. Domáci sa však netešili dlho, v 10. minúte pri vylúčení Mráza hostia dobre zakombinovali a Sýkora vyrovnal. Do tretice sa skóre menilo v 13. minúte, keď Mráz po ideálnej prihrávke Pokrivčáka strhol vedenie opäť na stranu domácich.

Aj v druhom dejstve to bol zaujímavý hokej. Hralo sa obojstranne útočne. Pri vylučení Bohunického domáci pritlačili a výborne hrajúci Galamboš v 27. minúte pridal tretí gól do siete Dukly. Potom však domáci pri ďalšej presilovke zabudli na Hossu a strelec Dukly znížil opäť na rozdiel gólu. V závere druhej tretiny mali hokejsti z Trenčína dvakrát výhodu o jedného hráča, ale domáci sa ubránili a potom nepadol gól pri viacerých príležitostiach ani do bránky hostí.

V treťom dejstve sa obe mužstvá snažili, najmä domáci príkladne bojovali a držali si jednogólové vedenie. V 52. minúte však Bohunický prekonal bombou Dzubinu a začínalo sa odznova. V 55. minúte ešte Heizerova strela zazvonila na žŕdke trenčianskej bránky, ale o chvíľu potrestal vylúčenie Šefčíka Koyš a domáci opäť viedli. Keď sa už chystali hostia na hru bez brankára, v 52. minúte sa presadil druhýkrát Koyš a definitívne rozhodol o zaslúženom víťazstve MHC.

HC Nové Zámky - HKM Zvolen 3:6 (0:3, 3:1, 0:2)

Góly: 24. Brabenec (Saarinen, Cardwell), 25. Čaládi (Tibenský, Chovan), 36. Fábry (Kytnár) - 6. Klhůfek (Mráz), 13. Puliš, 14. Jurík (Šišovský), 35. Mráz (Klhůfek), 53. Šišovský (Puliš, Zuzin), 60. Šišovský (Krejči). Rozhodovali: D. Konc, M. Novák - Valo, Vyšný, vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Drtina (Nové Zámky) 5+DKZ, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, 621 divákov

Zostavy:

Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Drtina, Čížek, Sandgren, Chovan, Mäkinen, Maier - Bahenský, Brabenec, Saarinen - Tibenský, Hudec, Čaládi - Paulovič, Kytnár, Fábry - Lelkeš, Rehák, Tábi

Zvolen: Šimko – Krejči, M. Novák, Valenta, Hraško, Plekhanov, Ivan, Dubeň, Hataš - Zuzin, Puliš, L. Novák – Majdan, Mráz, Klhůfek – Šišovský, Jurík, Ďaloga – Žilka, Jakubík, Misenev

Ivan Černý, tréner Nových Zámkov: "V prvej tretine sme mali tri-štyri dobré príležitosti na strelenie gólu a zrazu sme prehrávali 0:3. Keď sme chceli so zápasom niečo urobiť, museli sme hru stiahnuť na tri formácie. V druhej tretine sa nám podarilo znížiť, hrali sme dobre, ale znova prišli vylúčenia. To nás stálo veľa síl, pretože do oslabení môžeme nasadiť len hráčov, ktorí sa tam typologicky hodia. V tretej tretine sme už nemali dostatok síl, aby sme s výsledkom niečo urobili. Opakujem, máme prvé šance a zrazu prehrávame o tri góly, to sa nemôže stávať."

Milan Staš, tréner Zvolena: "Potrebovali sme vonku bodovať ako soľ. Prvá tretina bola z našej strany perfektná, mali sme pohodové vedenie 3:0 a všetko nasvedčovalo tomu, že to bude pohodový zápas. Úvod druhej tretiny nás zaskočil, súper znížil na rozdiel jediného gólu. Aj keď sme odskočili na 4:2, domáci nás dokázali zatlačiť a znova znížili. V tých chvíľach sme mali trochu aj šťastie a podržal nás aj brankár Marek Šimko. Ukľudňujúci bol piaty gól, ktorý nám dal opäť vedenie o dva góly a podarilo sa nám tak doviesť zápas do víťazného konca. Mužstvo ukázalo svoju silu, že dokáže voziť body aj z vonku a verím, že to bude takto aj naďalej."

Tipsportligové stretnutie 28. kola medzi hokejistami HC'05 iClinic Banská Bystrica a HK Nitra sa dnes neskutočnil. Dôvodom je vážna technická porucha na chladiacom systéme Zimného štadióna v Banskej Bystrici.

"Náhradný termín stretnutia oznámime v priebehu nasledujúceho týždňa, najneskôr do 14. decembra na webstránke a facebookovom profile HC '05 iClinic Banská Bystrica. Zakúpené vstupenky zostávajú v platnosti. Majitelia vstupeniek, ktorým zmena nevyhovuje, ich môžu vrátiť výhradne na tom predajnom mieste, kde si ich zakúpili najneskôr do 16.12.," informoval TASR Atila Béreš, marketingový a obchodný manažér bystrického klubu.

Priaznivcom, ktorí si zakúpili lístky cez internet, ponúka klub možnosti na vrátenie na svojom oficiálnom webe.