Slovan zdolal Jokerit Helsinky. Říha: Na hráčov som hrdý

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR - Pavel Neubauer

Výborný výkon celého tímu korunoval dvomi gólmi Žiga Jeglič.

Helsinki 8. decembra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava ukončili päťzápasovú sériu prehier v KHL, keď vo štvrtkovom stretnutí triumfovali na ľade Jokeritu Helsinki 3:1. Výborný výkon celého tímu korunoval dvomi gólmi Žiga Jeglič, tretí pridal štrnásť sekúnd pred koncom druhej tretiny Patrik Lušňák.

Posledný trip v kalendárnom roku 2016 zakončia zverenci Miloša Říhu v sobotu o 16.00 na ľade Dinama Riga. Potom nasleduje 10-zápasová domáca séria, ktorá bude z pohľadu snahy Slovana o účasť v play off kľúčová.

Slovan doplnil zraneniami zdecimovaný káder o Halamu a Pätoprstého, ktorí si tak odbili premiéru v nadnárodnej súťaži. Hostia od úvodu dobre korčuľovali, hrali dravo smerom dopredu a vytvorili si gólové možnosti. Úvodnú spálil Jeglič po chybe domácich, následne Pätoprstý nepretlačil puk za Zapolského z ostrého uhla ľavého krídla. Najlepšiu streleckú príležitosť mal v 7. minúte Plastino, no po prihrávke spoza bránky nastrelil len betóny domáceho brankára. Jokerit sa z chabého začiatku nespamätal, v rozohrávke pôsobil veľmi neisto a na Poggeho vystrelil len niekoľko provizórnych pokusov. Slovan naopak robil všetko v tempe a v 18. minúte sa zaslúžene dostal do vedenia. Kundrátek v obrannom zákroku vysunul Jegliča, ten si v nájazde natiahol Zapolského na blafák a šikovne skóroval pomedzi betóny.

Slovan pokračoval v sympatickom prejave aj po prestávke. V 27. minúte to podčiarkol druhým gólom Jeglič, keď "belasí" zatlačili na Jokerit v rozohrávke a po zisku puku zakončil slovinský útočník do odkrytej bránky. Tretia hosťujúca formácia následne predviedla dobré útočné striedanie, vzadu si však zle rozobrala hráčov a Joensuu sám pred Poggem znížil. Jokerit s pribúdajúcim časom prevzal iniciatívu, no dve minúty pred koncom tretiny otupil jeho snahu sekerou do Plastinovej tváre Hishon. Slovan síce presilovku nevyužil, ale po konci sa udržal v útočnom pásme a Lušňák zužitkoval predbránkové postavenie na tretí gól.

Úvod tretie dejstva patril Jokeritu. Herne aj strelecky prevýšili súpera a v 47. minúte prestrelili Poggeho, ktorého na hranici bránkoviska atakoval Huhtala. Hlavný rozhodca rozpažil, a hoci si domáci tréner vyžiadal zhliadnutie videozáznamu, gól neplatil. Říha odstavil z hry tretiu formáciu, aby jeho zverenci zrýchlili hru a prispôsobili sa tak tempu domácich. Záverečné minúty odohrali "belasí" už len na dve elitné päťky, no situáciu ustáli a zaknihovali mimoriadne cenné tri body.

Jokerit Helsinki - Slovan Bratislava 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Góly: 29. Joensuu (Gymer) - 18. Jeglič (Kundrátek), 27. Jeglič (Chipchura, Lušňák), 40. Lušňák (Chipchura). Rozhodovali: Sidorenko, Soin - Deďoľja, Goľjak, vylúčení: 2:2, presilovky a oslabenia: 0:0, 8689 divákov

zostavy:

Jokerit Helsinki: Zapolski - Jesper Jensen, Lauridsen, Jaakola, Lajunen, Rissanen, Kulda, Jalvanti - Jormakka, Regin, Joensuu - Salminen, Hishon, Huhtala - Gymer, Niemi, Pihlström - Anttila, Mäki, Marjamäki

Slovan Bratislava: Pogge - Kundrátek, Sersen, Švarný, Plastino, Rosandič, Bačik, Luža, Ďaloga - Cheechoo, Taffe, Kopecký - Lušňák, Chipchura, Jeglič - Petráš, Halama, Hlinka - Pätoprstý, Šiška, Vopelka

Miloš Říha, tréner Slovana: "Prvá tretina bola z našej strany neuveriteľná, mohli sme vyhrávať vyšším rozdielom. S takým mužstvom, s akým sme hrali, sme dnes podali najlepší výkon vonku v tejto sezóne. Všetci hráči podali kvalitný, disciplinovaný a taktikcký výkon. Musím ich pochváliť, som na nich hrdý."