Dobré noviny
Prezident SR Andrej Kiska dnes podpisoval tieto zákony
TASR
TASR

Prezident SR Andrej Kiska dnes podpisoval tieto zákony

Prezident SR Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska — Foto: TASR - Pavol Zachar

Doteraz odvod vo výške 8 % platili poisťovne len z PZP automobilov. Peniaze idú na účet Ministerstva vnútra SR.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Odvod vo výške 8 % z povinného zmluvného poistenia (PZP) automobilov sa rozšíri na celú škálu neživotného poistenia. Počíta s tým novela zákona o poisťovníctve, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Doteraz odvod vo výške 8 % platili poisťovne len z PZP automobilov. Peniaze idú na účet Ministerstva vnútra SR. Prostriedky z osobitného účtu rozdeľuje ministerstvo po prerokovaní s ministerstvom financií hasičským jednotkám. Podľa rezortu financií však bolo potrebné tento odvod rozšíriť aj na ostatné odvetvia neživotného poistenia.

Poisťovne však budú platiť odvod len z prijatého poistného z novouzatvorených zmlúv po 1. januári 2017. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý k novele schválil parlament. Jeho schválením sa tak predišlo retroaktivite.

"Taktiež za účelom zníženia administratívnej záťaže pre dotknuté subjekty poistného trhu, ako aj Daňového úradu pre vybrané daňové subjekty navrhuje zníženie frekvencie platenia odvodu finančných prostriedkov na osobitný príjmový účet úradu a predkladania údajov preukazujúcich položky vstupujúce do výpočtu základu pre odvod poistného,“ uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu.

Cieľom novely je podľa rezortu financií podpora preventívnych opatrení smerujúcich k predchádzaniu vzniku škôd a zmierneniu negatívnych následkov už vzniknutých škôd prostredníctvom rozšírenia odvodovej povinnosti z odvetvia poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na všetky odvetvia neživotného poistenia.

Novelou sa rozširuje aj okruh subjektov, ktorým budú tieto finančné prostriedky určené. Správu odvodu časti poistného bude vykonávať daňový úrad pre vybrané daňové subjekty podľa daňového poriadku.

Registračná daň za vozidlá sa upraví

Evidenciu vozidiel čakajú zmeny. Po novom sa bude poplatok platiť nielen podľa výkonu motora, ale úlohu bude zohrávať aj vek vozidla. Väčšina majiteľov nových áut by mala pri ich zápise platiť menej alebo rovnako ako doteraz. Vyplýva to z novely zákona o správnych poplatkoch z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú dnes podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Ako uviedol rezort financií, cieľom návrhu zákona je zavedenie spravodlivejších kritérií pre výpočet poplatku. Pre najnižšiu výkonnostnú kategóriu do 80 kW bez ohľadu na to, či ide o nové, jazdené alebo dovezené vozidlo, má zostať poplatok rovnaký ako v súčasnosti, a to 33 eur. Rovnakú sumu majú platiť majitelia starších vozidiel s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom, ktorý bude uvedený v zákone. Celkovo teda žiadna zmena podľa rezortu financií oproti súčasnosti nenastane pri 68 % registrovaných vozidiel. Zvýšenie, respektíve zníženie pocíti rovnaký počet majiteľov áut pri zápise, v oboch prípadoch je to 16 % z celkového ročného počtu registrácií.

Majitelia za nové autá budú platiť vo väčšine výkonnostných kategórií nižší poplatok ako v súčasnosti, týka sa to vozidiel s výkonom do 176 kW. Naopak, oproti súčasnosti si podľa rezortu financií priplatia majitelia drahých a vysokovýkonných áut. Pri dovoze vozidiel zo zahraničia dochádza k zmenám, a to najmä pre zohľadnenie veku vozidla, vďaka ktorému sa po prepočte vo väčšine prípadov poplatok zníži.

Pri predaji v poradí druhému a ďalšiemu majiteľovi sa poplatok spravidla zvýši. Toto sa nebude týkať kategórie vozidiel do 80 kW a starších áut s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom v zákone.

Ministerstvo financií pri tvorbe zákona prihliadalo aj na ekologický aspekt. Pre vozidlá s alternatívnym pohonom, teda autá na hybridný pohon, CNG, LNG a vodík, sa poplatok vypočítaný podľa vzorca zníži o polovicu. Elektromobily platia v súčasnosti sumu poplatku 33 eur, teda najnižšiu sadzbu.

Novela zákona nadobudne účinnosť od 1. februára budúceho roka.

Osobitný odvod v regulovaných odvetviach sa zvýši

Sadzba osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach sa zvýši a zároveň sa predĺži jeho platnosť. Vyplýva to z novely zákona o tomto odvode, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Odvod sa zvýši zo súčasných 0,00363 na 0,00726 zo zisku regulovanej spoločnosti mesačne. Nová sadzba sa po prvý raz použije na odvody za účtovné obdobie, ktoré sa začína po 31. decembri 2016. Odvod funguje už od konca roka 2012.

"Odvodom reagujeme na nedokonalosť regulácie a na to, že firmy, ktoré ho platia, pôsobia v prostredí, kde dosahujú extra marže. Dohodli sme sa, že zvyšujeme sadzbu odvodu a zároveň sme sa dohodli na akejsi cestovnej mape. Výška odvodu, ktorá je dnes v zákone, bude platiť pre roky 2017 a 2018. Pre roky 2019 a 2020 pôjdeme o štvrtinu dole, na pôvodnú výšku odvodu sa vrátime od roku 2021," priblížil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Podľa šéfa rezortu financií sa taktiež mení systém spôsobu kvalifikácie firmy, aby bola platiteľom tohto typu odvodu. "Dnes je to tzv. 50-% benchmark toho, že firma má viac ako 50 % príjmov z regulovaných činností," vysvetlil. Tento princíp chce Ministerstvo financií SR zrušiť. "Každá firma, ktorá bude mať príjmy z regulovaných činností, bude odvod platiť, ak bude mať zároveň v hospodárskom roku hospodársky výsledok vyšší ako 3 milióny eur," doplnil Kažimír.

Výpočet základne odvodu tak bude podľa neho po novom férovejší ako doteraz, pretože to bude výsledok pomeru medzi objemom príjmov z regulovaných činností a celkovým hospodárskym výsledkom. "Zároveň hovoríme aj o možnosti vystúpenia z tohto systému, teda každý rok sa platiteľ odvodu bude kvalifikovať na to, či má, alebo nemá byť ďalej platiteľom takého odvodu," dodal.

Ministerstvo financií zvýšenie odôvodňuje tým, že tento odvod predstavuje stabilný konsolidačný nástroj, pričom vláda si v programovom vyhlásení stanovila za hlavné priority aj konsolidáciu verejných financií a posilnenie aktívnej úlohy štátu v rozvoji hospodárstva.

Pri hlasovaní o novele zákona poslanci parlamentu odobrili aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zavádza najnižšia suma odvodu. Dôvodom je odstránenie administratívnej záťaže pri platbe v nízkych sumách. Ak teda výška odvodu nepresiahne 1000 eur, regulovaná osoba takýto odvod neplatí.

Medzi firmy, ktoré podnikajú v regulovaných odvetviach, patria napríklad spoločnosti pôsobiace v oblasti energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií či poštových služieb.

Daň z príjmu právnických osôb sa zníži na 21 %

Zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb (PO) z 22 % na 21 % či zrušenie zdravotných odvodov z dividend a nahradenie daňou vo výške 7 %. Toto sú zmeny, ktoré prinesie novela zákona o dani z príjmov z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú dnes podpísal prezident SR Andrej Kiska.

Firmy budú od budúceho roka platiť nižšie dane. "Cieľom úpravy je zlepšenie podnikateľského prostredia a zvýšenie motivácie platenia dane," zdôvodnilo ministerstvo.

Okrem zníženia sadzby dane sa upraví aj zdanenie dividend, pričom platenie zdravotných odvodov z nich bude zrušené. Po dohode so zamestnávateľmi rezort financií navrhol, aby odvod z dividend bol vo výške 7 %. Pôvodne pritom MF SR navrhovalo, aby dividendy plynúce fyzickým osobám bez ohľadu na to, z akého zdroja sú, podliehali dani vo výške 15 %. Zamestnávatelia presadzovali sadzbu 5 %.

Odbúra sa aj retroaktivita pri zdaňovaní dividend, ktorú zamestnávatelia kritizovali. "Bola odstránená retroaktivita pri zdaňovaní podielov na zisku vyplácaných z výsledkov hospodárenia vykázaných do konca roka 2016, vymedzená daňová podpora poskytnutia materiálnej humanitárnej pomoci do zahraničia, zavedené sankcie pre držiteľa motorového vozidla určeného na predvádzacie alebo skúšobné účely, ak si do jedného roka od zápisu motorového vozidla do evidencie vozidiel nesplní povinnosti zo zákona o správnych poplatkoch," uviedol rezort financií.

Novelou zákona sa zvýši aj limit na paušálne výdavky pre živnostníkov. Po novom si budú môcť živnostníci uplatniť 60 %, teda maximálne 20.000 eur ročne.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh koaličných poslancov SNS. Do zákona sa tak dostalo ustanovenie, že od 1. januára 2018 budú zrušené daňové licencie. Taktiež sa právnou normou zadefinuje aj kontrolovaná transakcia pri prenájme nehnuteľnosti, ak ide napríklad o prenájom medzi súrodencami alebo rodičmi a ich deťmi. "Na takýto prenájom sa nebudú vzťahovať pravidlá transferového oceňovania, ani povinnosť vedenia dokumentácie transferového oceňovania k transakciám," uvádza sa v spoločnej správe, ktorú poslanci schválili.

Právnou normou sa posilní aj právna istota v oblasti transferového oceňovania. Novelou zákona sa zadefinuje pojem kontrolovaná transakcia, spresní sa tiež primárna úprava základu dane.

Sprísnia sa aj sankcie, a to vtedy, ak sa daňovník dopustí konania, ktoré nemá ekonomické opodstatnenie a ktorého výsledkom je účelové obchádzanie daňovej povinnosti. Naopak, zmierniť sa majú sankcie pre daňovníkov, ktorí pokuty uhrádzajú včas. Ako zdôvodnil rezort financií, opatrenia, ktoré obsahuje novela zákona, sú zamerané na boj s daňovými únikmi. "Ide o opatrenie zamerané na boj proti daňovým únikom a schránkovým spoločnostiam. Medzi nezmluvné štáty patria krajiny, s ktorými Slovenská republika nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, alebo tieto krajiny nie sú signatármi multilaterálnej dohody upravujúcej medzinárodnú výmenu informácií na daňové účely," ozrejmilo MF SR.

Už ste čítali?