Dobré noviny
Nórskemu spisovateľovi B. Björnsonovi odhalili v Jasnej pamätnú tabuľu
TASR
TASR

Nórskemu spisovateľovi B. Björnsonovi odhalili v Jasnej pamätnú tabuľu

Björnstjerne Björnson sa zaujímal o osud Slovákov a bojoval za ich právo na vlastný jazyk, národnú identitu a kultúru.
Björnstjerne Björnson sa zaujímal o osud Slovákov a bojoval za ich právo na vlastný jazyk, národnú identitu a kultúru. — Foto: Wikipedia

Björnstjerne Björnson sa zaujímal o osud Slovákov a bojoval za ich právo na vlastný jazyk, národnú identitu a kultúru.

Jasná 4. decembra (TASR) – Nórsky spisovateľ, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Björnstjerne Björnson má v lyžiarskom stredisku Jasná v Demänovskej doline pamätnú tabuľu. Na budove kultovej horskej chaty Björnsonka ju vo štvrtok (1. 12.) odhalila veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Inga Magistad.

Ako TASR informoval projektový manažér Dominik Eliáš, s myšlienkou postaviť pamätník jednej z najvýznamnejších osobností svetovej literatúry prišiel ešte v roku 1930 slovenský architekt a etnograf Dušan Samuel Jurkovič, ktorý plánoval monumentálnu inštaláciu spisovateľovho mena na brale v Demänovskej doline. K realizácii pamätníka však nedošlo. Pomník mal byť prejavom vďaky slovenského národa tomuto spisovateľovi, ktorý sa verejne a otvorene na európskej politickej scéne zastal práv malého, neznámeho národa v rakúsko-uhorskej monarchii.

Björnstjerne Björnson sa zaujímal o osud Slovákov a bojoval za ich právo na vlastný jazyk, národnú identitu a kultúru. O slovenskej otázke písal do nemeckých, rakúskych a francúzskych periodík, v ktorých poukazoval na postavenie Slovákov v Uhorsku a burcoval proti uhorským utláčateľom. Na mierovom kongrese vo Viedni v roku 1907 ostro vystúpil proti predstaviteľom uhorskej vlády a jeho vystúpenie malo veľký medzinárodný ohlas.

Pamätná tabuľa dostala čestné miesto na budove legendárnej chaty Björnsonka, ktorá je po kompletnej rekonštrukcii znovu otvorená. Chata po vybudovaní v 50. rokoch 20. storočia dostala svoje meno práve po spomínanom bojovníkovi za práva Slovákov. Dlhé roky slúžila ako turistická ubytovňa mládežníckej organizácie, ktorá ju aj sama vybudovala. Vďaka vynikajúcej polohe v blízkosti lyžiarskych svahov a krásnemu prostrediu sa čoskoro stala jednou z najobľúbenejších horských chát v Nízkych Tatrách. V roku 2015 sa začala jej rekonštrukcia.

„Robila sa s citlivým ohľadom na jej kultovú minulosť a so snahou zachovať pôvodného ducha Björnsonky. Preto sme zachovali nielen jej názov, ale aj vzhľad exteriéru chaty. Vynovený Eko-šport hotel Björnson sa opäť vrátil na mapu lyžiarskeho strediska Jasná. Tak ako roky plánovaný pamätník, aj táto kultová chata sa od roku 1952 konečne dočkala svojej dôstojnej opravy,“ doplnil Eliáš s tým, že rekonštrukcia hotela sa zrealizovala vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast.

Už ste čítali?