Prioritami Čiernej Hory zostávajú členstvo v NATO a EÚ
TASR
TASR

Prioritami Čiernej Hory zostávajú členstvo v NATO a EÚ

Vyplýva to z dnešného vyjadrenia dezignovaného premiéra Duška Markoviča.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP

Podgorica 28. novembra (TASR) - Začlenenie Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie (EÚ) zostanú zahraničnopolitickými prioritami tejto postjuhoslovanskej republiky. Vyplýva to z dnešného vyjadrenia dezignovaného premiéra Duška Markoviča (58).

Podpredseda vládnej Demokratickej strany socialistov Čiernej Hory a blízky spolupracovník jej dlhoročného lídra Mila Djukanoviča predstavil dnes na parlamentnej pôde svoj vládny kabinet a jeho program.

Novým ministrom zahraničných vecí by sa mal stať niekdajší veľvyslanec Čiernej Hory v USA Srdjan Darmanovič, ktorý stál v 90. rokoch pri vzniku Centra pre demokraciu a ľudské práva v Podgorici.

Rezort vnútra by mal riadiť Mevludin Hodžič, za európsku integráciu bude zodpovedný čiernohorský šéfvyjednávač Aleksandar Andrija Pejovič, informovala tlačová agentúra APA.

Dezignovaný premiér očakáva, že proces ratifikácie prístupového protokolu s NATO sa vo všetkých členských štátoch aliancie skončí v priebehu jari budúceho roku. Plnoprávne členstvo Čiernej Hory v NATO by prinieslo jej občanom kvalitu v bezpečnostnej sfére, akú doteraz nepoznali, dal najavo Markovič.

V prístupových rokovaniach s EÚ sa doteraz otvorilo 24 kapitol, dve z nich sa už podarilo uzavrieť. Do konca roka sa podľa Markoviča očakáva otvorenie troch ďalších kapitol. Vláda v Podgorici chce osobitnú pozornosť venovať kapitolám 23 a 24, ktorých obsahom je boj proti korupcii a organizovanému zločinu, zdôraznil dezignovaný premiér, ktorý ukončenie prístupových rokovaní s Bruselom očakáva v roku 2019.

Medzi prísľubmi novej čiernohorskej vlády je dynamický rozvoj krajiny s ročnou mierou hospodárskeho rastu vo výške 3,5-4 percentá hrubého domáceho produktu a pokračovanie celého radu projektov v sfére infraštruktúry.

Markovič využil vystúpenie v parlamente na kritiku opozície, ktorá bojkotovala aj dnešné zasadnutie zákonodarného zboru. Pre tento bojkot nejestvuje, ako zdôraznil, žiadne ústavné opodstatnenie.

Štyri opozičné parlamentné strany, ktorých zástupcovia obsadzujú 39 z 81 kresiel zákonodarného zboru, sa na práci parlamentu nemienia zúčastňovať až do objasnenia údajného pokusu o štátny prevrat v krajine v deň októbrových parlamentných volieb.

V noci predchádzajúcej volebnému dňu zadržali v Podgorici skupinu 20 srbských občanov, ktorej zámerom bolo podľa čiernohorských orgánov činných v trestnom konaní vyvolať chaos v krajine a zlikvidovať premiéra Djukanoviča. Medzičasom prenikli na verejnosť aj informácie o tom, že za pokusom o puč mali byť ruskí nacionalisti. Dvoch ruských občanov v tejto súvislosti podozrievajú z riadenia operácie. Kremeľ však akúkoľvek účasť Ruska na dianí v Čiernej Hore kategoricky poprel.

Už ste čítali?

Nitrania nesmelo ponúkli svoje farmárske čipsy obchodnému reťazcu.…

Poctivá práca prináša ovocie. Zemiakové lupienky od malej…

Policajti chceli zastaviť cestného piráta. Stačil jediný pohľad…

Policajti z Trenčína zaregistrovali auto, ktoré si to šinulo cez Trenčín…

Zomrel sovietsky hrdina, ktorý zachránil svet pred jadrovou…

Svet vzdáva hold hrdinovi, o ktorom dlhé roky nikto nevedel. Vďaka jeho rozhodnutiu…

Slovák dokáže vyrobiť topánky, ktoré vydržia celý život. V obchodoch…

Obchody sú síce plné najrôznejších topánok…