Slovenské hádzanárky vyhrali nad Gréckom, o postup proti Litve

Na snímke tréner slovenských hádzanárok Dušan Poloz.
Na snímke tréner slovenských hádzanárok Dušan Poloz. — Foto: TASR - Michal Svítok

Zverenky trénera Dušana Poloza splnili úlohu favorita a v nedeľňajšom dueli s Litvou budú bojovať o postup do budúcoročnej baráže.

Šaľa 26. novembra (TASR) - Slovenské hádzanárky vyhrali vo svojom druhom vystúpení na turnaji prvej fázy kvalifikácie MS 2017 v Šali nad Gréckom 27:24. Strelecky sa zaskvela Alžbeta Rechtorisová, autorka jedenástich gólov.

Zverenky trénera Dušana Poloza splnili úlohu favorita a v nedeľňajšom dueli s Litvou (17.45 h) budú bojovať o postup do budúcoročnej baráže. Z 1. skupiny sa do ďalšej fázy prebojujú prvé dva tímy tabuľky. Slovenky v piatok v prvom zápase prehrali s Ukrajinou 20:21.

Turnaj 1. skupiny prvej fázy kvalifikácie MS 2017 v Šali:

Slovensko - Grécko 27:24 (13:10)

Zostava a góly SR: Medveďová, Súlovská - Jakubisová, Školková 3, Rajnohová, Czaniková, Rechtorisová 11, Mikulčíková 3, Michnová 1, Szarková 6, Minarčíková 1, Kučerová 2/1, Holešová, Habánková, Veselková. Najviac gólov Grécka: Tsakalouová 7/2, Papanikolaouová a Mastaková po 5. Rozhodovali: Pechová, Vagvölgyiová (obe Maď.), vylúčenia: 4:7, ČK: 59. Vafeiadouová po troch vylúčeniach, 7m hody: 4/1 - 2/2, 1300 divákov.

Slovenky nastúpili do zápasu s jednoznačným imperatívom bodovať naplno, no dlho sa herne trápili. Skóre síce otvorila Szarková, ale Grékyne skóre otočili a v 7. minúte viedli 3:2. Michnová a Jakubisová predtým nepremenili sedemmetrové hody a outsider držal so Slovenkami krok takmer celý prvý polčas. Najmä vďaka gólom Rechtorisovej síce otočil domáci tím v 23. minúte stav zo 7:8 na 10:8 vo svoj prospech, ale od súpera dokázal výraznejšie odskočiť až v závere prvej časti. Družstvo podržala brankárka Súlovská a do kabín išli jej spoluhráčky s trojgólovým náskokom.

Ani po zmene strán nervozita z rúk favoritiek neopadla, hoci Szarková v 36. minúte zvýšila na 15:11. Grékyne ale kontrovali dvoma gólmi za sebou a naďalej držali šancu na zisk bodov. Domáce viedli štvrťhodinu pred koncom 19:15, napriek tomu dovolili súperovi o štyri minúty neskôr dotiahnuť sa na rozdiel jediného gólu (19:18) a črtala sa dráma v koncovke. Slovenky si potom udržiavali dvoj až trojgólový náskok, definitívne ich ale upokojil až presný zásah Školkovej v poslednej minúte.