Dobré noviny
Brusel podporí projekt Trenčianskej univerzity sumou 15 miliónov eur
TASR
TASR

Brusel podporí projekt Trenčianskej univerzity sumou 15 miliónov eur

Na snímke v strede minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan, vpravo predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík a vľavo rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TUAD) v Trenčíne Jozef Habánik počas tlačovej konferencie o jedinečnom úspechu vedeckého tímu univerzity s projektom zameraným na výskum priemyselne využiteľných povrchových vlastností skla. Európska komisia ho vyhodnotila ako jeden z desiatich najlepších v rámci iniciatívy Teaming programu Horizont 2020 a podporila ho grantom. V Bratislave 25. Novembra 2016. FOTO TASR - Dano Veselský
Na snímke v strede minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan, vpravo predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík a vľavo rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka (TUAD) v Trenčíne Jozef Habánik počas tlačovej konferencie o jedinečnom úspechu vedeckého tímu univerzity s projektom zameraným na výskum priemyselne využiteľných povrchových vlastností skla. Európska komisia ho vyhodnotila ako jeden z desiatich najlepších v rámci iniciatívy Teaming programu Horizont 2020 a podporila ho grantom. V Bratislave 25. Novembra 2016. FOTO TASR - Dano Veselský — Foto: TASR Dano Veselský

Projekt uspel v rámci iniciatívy Teaming programu EÚ pre podporu výskumu a inovácií Horizont 2020.

Bratislava 25. novembra (TASR) – Európska únia podporí projekt Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne zameraný na excelentný výskum v oblasti skiel sumou 15 miliónov eur. Projekt uspel v rámci iniciatívy Teaming programu EÚ pre podporu výskumu a inovácií Horizont 2020. V celkovom hodnotení zo 167 uchádzačov sa medzi 13 najlepších dostali aj projekty Slovenskej akadémie vied a Národného lesníckeho centra vo Zvolene.

Vedecký tím z Trenčianskej univerzity v Trenčíne sa s projektom vybudovania Výskumného centra pre funkčné a povrchovo upravované sklá s názvom FunGlass dostal do prvej desiatky. „V rámci tohto projektu máme ambíciu vybudovať kvalitnú prístrojovú infraštruktúru, vytvoriť 44 nových vedeckovýskumných pracovných miest pre domácich postdoktorandov, ale aj doktorandov zo zahraničia,“ uviedol rektor univerzity Jozef Habánik.

Výber projektov sa uskutočnil v dvoch fázach. Hodnotili ich nezávislí experti a najlepšie z nich postúpili do druhej fázy, v ktorej sa mohli uchádzať o príspevok až do výšky 15 miliónov eur na prevádzku centier excelentnosti na 5-7 rokov. Ten z dôvodu obmedzeného rozpočtu výzvy získal iba projekt Trenčianskej univerzity v Trenčíne.

Minister školstva Peter Plavčan však prisľúbil finančne podporiť všetky tri úspešné tímy z operačného programu Výskum a inovácie. „Komisára pre vedu a výskum Carlosa Moedasa som požiadal o možnosť dodatočnej podpory slovenských projektov formou navýšenia financovania výzvy. V prípade, že to nebude možné, ministerstvo školstva je pripravené financovať tieto projekty hlavne z operačného programu Výskum a Inovácie. Na tento účel bolo vyčlenených 50 miliónov eur,“ povedal Plavčan.

Slovenská akadémia vied uspela s projektom CEMEA, ktorý sa venuje vybudovaniu spoločného centra excelentnosti pre využitie pokročilých materiálov. Vďaka projektu Národného lesníckeho centra vo Zvolene Ligno Silva sa vytvorí centrum excelentnosti integrujúce výskum, vývoj a inovačný potenciál lesníckeho priemyslu, ktoré bude racionálnym spôsobom prepájať reťazec produkcie dreva, jeho spracovanie a využitie.

Už ste čítali?