Dobré noviny
R. Fico: Slovenský rozpočet patrí medzi 5 najlepších v eurozóne
TASR
TASR

R. Fico: Slovenský rozpočet patrí medzi 5 najlepších v eurozóne

Na archívnej snímke vpravo premiér SR Robert Fico a vľavo minister financií Peter Kažimír.
Na archívnej snímke vpravo premiér SR Robert Fico a vľavo minister financií Peter Kažimír. — Foto: TASR Martin Baumann

Rozpočet spĺňa všetky veľmi náročné kritériá, ktoré sú v Pakte rastu a stability, alebo ďalšie kritériá, ktoré eurozóna očakáva od členských štátov, zdôraznil predseda vlády.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Slovenský rozpočet patrí medzi päť najlepších v eurozóne. Vyzdvihol to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na stredajšie (16.11.) hodnotenie rozpočtu SR na nasledujúce roky zo strany Európskej komisie (EK).

"Slovensko sa opäť zaradilo medzi päť najlepších štátov eurozóny, pokiaľ ide o kvalitu rozpočtu. Rozpočet spĺňa všetky veľmi náročné kritériá, ktoré sú v Pakte rastu a stability, alebo ďalšie kritériá, ktoré eurozóna očakáva od členských štátov," zdôraznil predseda vlády.

Slovensko si podľa neho takéto postavenie zabezpečilo už tretíkrát za sebou. "Podarilo sa nám po úspešnej konsolidácii v rokoch 2012 a 2013 dostať Slovensko z procedúry nadmerného deficitu a rozpočty na roky 2015 a 2016 boli rovnako ako ten budúcoročný plne v súlade s európskymi pravidlami," dodal premiér.

Hodnotenie EK bude ešte prerokované radou ministrov financií eurozóny a následne aj celej EÚ začiatkom decembra. "Slovensko tam ide veľmi komfortne s hodnotením, vo veľmi dobrej skupine," zdôraznil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

EK tento týždeň oznámila, že len päť krajín eurozóny predstavilo rozpočty plne kompatibilné s pravidlami EÚ. Ide o Estónsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Slovensko. Slovensko sa tak rovnako ako v minulých rokoch ocitlo medzi krajinami, ktorým nehrozí revízia navrhnutých národných rozpočtov.

Naopak, šesť členských krajín podľa komisie nedodržiava stanovené rozpočtové a dlhové pravidlá. Ďalší štyria členovia eurozóny sú "v zásade v súlade" s európskymi pravidlami. Do procedúry nadmerného deficitu sú už zaradené Francúzsko, Portugalsko a Španielsko. Grécko hodnotené nebolo, pretože spadá pod samostatný záchranný finančný program.

O návrhu rozpočtu na nasledujúce roky bude Národná rada (NR) SR rokovať už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína budúci týždeň v utorok (22.11.).

Už ste čítali?