Dobré noviny
Mesto na kraji diery do pekla - to je Mirnyj
Dobré noviny
Dobré noviny

Mesto na kraji diery do pekla - to je Mirnyj

— Foto: English Russia

Na svete by ste našli len málo bizarnejších miest, než je Mirnyj. Toto ruské mesto totiž ukrýva dieru rovno do pekla...

Začnime od Adama, respektíve od uhlíka. Jeho najtvrdšou formou je diamant. Tento drahokam vzniká v hornom zemskom plášti za vysokých teplôt a tlakov. Potom sa diamanty ťažia najčastejšie v obrovských hlbinných baniach. A to nás privádza do mesta Mirnyj.

Diamantovisko

Hoci najväčšie svetové centrum s obchodom s diamantmi je v Antverpách, Rusi majú na "diamantovom" biznise taktiež svoj podiel.

Práve v Mirnyj totiž nájdete vôbec najväčšiu baňu na diamanty na svete. Celé sibírske mesto totiž vlastne vzniklo okolo bane. Tá bola uvedená do prevádzky v roku 1955 a volá sa tak, ako prakticky všetko v tej dobe - Mier.

Spočiatku baňa fungovala ako povrchová, ale postupne bolo potrebné zavrtávať sa za drahokamami hlbšie a hlbšie; od roku 2009 sa už ťažia len pod zemou. Diera, ktorá tvorí baňu, naozaj vyzerá ako niečo mimozemské: v priemere má 1,2 kilometra a je hlboká 525 metrov.

Bizarné je, že ako diera rástla, stále viac sa približovala k obytným domom i infraštruktúre mesta. Dnes stoja paneláky aj rodinné domčeky a nákupné strediská prakticky na okraji hrozivej diery, ale nikomu to tu už vlastne ani nepripadá zvláštne. Povrchová baňa je natoľko monštruózna, že ovplyvňuje dokonca aj počasie vo svojom okolí. Pre vrtuľníky tu platí bezletová zóna, pretože baňa spôsobuje nestabilitu a vďaka nej už došla k viacerým leteckým nehodám.

Ako je to dnes?

V meste ležiacom na Sibíri dnes žije 35 000 ľudí, pričom väčšina z nich je nejako spojená na diamantovým biznisom. Má vlastné letisko, centrom diamantovej metropoly je Leninovo námestie a tiež centrála firmy Alrosa, ktorá tu diamanty ťaží.

Už ste čítali?