Dobré noviny
Veľké aj malé dejiny presiakli životom herečky Vlasty Chramostovej
TASR
TASR

Veľké aj malé dejiny presiakli životom herečky Vlasty Chramostovej

Životný príbeh českej herečky Vlasty Chramostovej je plný drsných pádov a neskutočného odhodlania.
Životný príbeh českej herečky Vlasty Chramostovej je plný drsných pádov a neskutočného odhodlania. — Foto: Facebook

Umelkyňa bola signatárkou Charty 77 a kritičkou vtedajšieho režimu. Stálo ju to dvadsať rokov divadelnej kariéry.

Brno/Bratislava 17. novembra (TASR) – Životný príbeh českej herečky Vlasty Chramostovej je plný drsných pádov a neskutočného odhodlania. Umelkyňa bola signatárkou Charty 77 a kritičkou vtedajšieho režimu. Stálo ju to dvadsať rokov divadelnej kariéry. Vo štvrtok 17. novembra, kedy si pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu, uplynie 90 rokov od jej narodenia.

Brnenská rodáčka sa narodila 17. novembra 1926. Veľké aj malé dejiny presiakli jej životom v neskutočnej konštelácii. Herečka študovala na gymnáziu a neskôr na brnenskom konzervatóriu, ktoré v tom čase zavreli a študentov poslali do vojnovej výroby. Po druhej svetovej vojne stála pri zrode brnenského Svobodného divadla (1945), potom pôsobila v Mestskom divadle v Olomouci (1945–1946). Neskôr nasledovali 4 sezóny v Národnom divadle v Brne (1946–1950).

O svojho štvorročného syna Konráda prišla pri autonehode 25. mája 1963, kedy aj ona sama utrpela vážne zranenia. V ďalších rokoch sa musela veľmi ťažko vyrovnávať s pocitom viny za jeho smrť.

V dramatickom umení pokračovala aj v pražskom Divadle na Vinohradech. V roku 1963 získala rolu vo filme Až přijde kocour a v roku 1965 sa objavila aj v komédii Bíla paní. Hrala aj vo filme Spalovač mrtvol (1968). Pred rokom 1968 sa stala národnou umelkyňou a darilo sa jej aj v profesionálnej oblasti. Rok 1968 znamenal pre herečku obrovský zlom. Po podpísaní Charty 77 jej bolo účinkovanie v divadle aj vo filme zakázané.

Prezident Českej republiky Václav Havel jej v roku 1998 udelil Rad T.G. Masaryka III. triedy za vynikajúce zásluhy o demokraciu a ľudské práva a Čestnú medailu T. G. Masaryka za vernosť jeho odkazu.

Vlasta Chramostová bola dvakrát nominovaná na Českého leva. "Skutočne som žila tri životy. Prvý bol herecký a začínal v Brne, druhý disidentský a tretí bol životom návratov. Herecký trval do mojich 44 rokov a disidentský ďalších 20 rokov", uviedla Chramostová.

Nakladateľstvo Doplněk v roku 1999 vydalo herečke knihu spomienok pod názvom Vlasta Chramostová.

Osudom herečky Vlasty Chramostovej sa inšpiroval aj taliansky režisér Giorgio Albertazzi v televíznom filme Gli Angeli del Potere (Anjeli moci, 1988), ktorý vznikol na motívy divadelnej hry Pavla Kohouta, Marie zápasí s anděly.

Už ste čítali?