FINÁLE FED CUPU: Češky vyhrali štvorhru a dosiahli zlatý hetrik

Radosť českej tenistka Barbary Strýcovej po víťazstve nad Francúzkou Alize Cornetovou vo dvojhre finále FED Cupu vo francúzskom Štasburgu 13. novembra 2016. Strýcová zvíťazila 2:6, 6:7 (4) a vyrovnala stav finále Francúzsko - Česko na 2:2. — Foto: TASR/AP

O rozhodujúci bod sa vo štvorhre postarala dvojica Karolína Plíšková a Barbora Strýcová, ktorá vyhrala nad domácim párom Caroline Garciová a Kristina Mladenovicová.

Štrasburg 13. novembra (TASR) - České tenistky sa po roku opäť tešia zo zisku trofeje pre víťazky Pohára federácie. V dramatickom finálovom súboji zvíťazili nad Francúzskom 3:2. O rozhodujúci bod sa vo štvorhre postarala dvojica Karolína Plíšková a Barbora Strýcová, ktorá vyhrala nad domácim párom Caroline Garciová a Kristina Mladenovicová dvakrát 7:5.

Česky tak dosiahli zlatý hetrik v rade, piaty triumf za posledných šesť rokov a vrátane bývalého Československa celkovo desiaty titul. Rovnako ako vlani proti Rusku rozhodli až v záverečnej štvorhre.

Štvorhra priniesla vyrovnanú bitku, v ktorej rozhodovali maličkosti. V prvom sete stratilo domáce duo svoje podanie za stavu 5:5 a v ďalšom geme si Češky čistou hrou zaistili vedenie 1:0. Francúzky mali v druhom dejstve šancu vyrovnať skóre zápasu, ale Češky zvládli tlak svojich súperiek a v desiatej hre vyrovnali na 5:5. Následne získali servis svojich súperiek a v ďalšom geme už rozhodli o opätovnom zisku najcennejšej trofeje. "Verili sme si, vedeli sme, že môžeme vyhrať. Cítim trochu únavu, ale pokiaľ sa vyhráva, tak je to lepšie. Odohrali sme neskutočný zápas, som šťastná," povedala v televíznom rozhovore Plíšková.

Súperky išli do nedeľňajšieho pokračovania finále za stavu 1:1. V úvodnej dvojhre mala Garciová taktovku prvého dejstva vo svojich rukách, v štvrtom geme zobrala súperke podanie, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. V ďalšom priebehu si totiž postrážila svoj servis a hneď prvý setbal využila na to, aby sa ujala vedenia v zápase. V druhom sete sa karta obrátila, Plíšková získala hneď na úvod tri gemy v rade a rovnakým výsledkom (6:3) vyrovnala skóre stretnutia. Rozhodujúce dejstvo bolo vyrovnané až do ôsmej hry. Česká tenistka prišla o svoj servis a Garciová v ďalšom geme využila hneď prvý mečbal - 2:1.

"Bol to skutočne veľmi dobrý zápas. Už pred týmto víkendom sme vedeli, že na to, aby sme mali šancu uspieť, musíme zo seba vydať všetko," povedala po zápase Garciová. "Bolo to ťažké od začiatku do konca, mala som minimálne šance, servírovala výborne," uviedla v televíznom rozhovore Plíšková.

V úvodných troch gemoch duelu medzi Alizé Cornetovou a Strýcovou stratili tenistky svoje podania. Česká hráčka potom opäť zobrala svojej súperke servis a za 40 minút získala prvý set po výsledku 6:2. Do druhého dejstva vstúpila lepšie Cornetová, viedla 4:1, ale Strýcová dokázala vyhrať následne štyri gemy v rade. Potom prišla séria štyroch brejkov, o víťazke druhého setu tak musel rozhodnúť tajbrejk. V ňom česká náhradníčka za zranenú Petru Kvitovú ani raz neprehrával a hneď prvý mečbal využila. Vyrovnala tak na 2:2 a Češky pridali rozhodujúci tretí bod v záverečnej štvorhre.

Pohár federácie - finále:

Francúzsko - Česko 2:3

Caroline Garciová - Karolína Plíšková 6:3, 3:6, 6:3

Alizé Cornetová - Barbora Strýcová 2:6, 6:7 (4)

Caroline Garciová, Kristina Mladenovicová - Karolína Plíšková, Barbora Strýcová 5:7, 5:7