Dobré noviny
Študent už dva roky zbiera zvyšky mydla. Jeho projekt zachránil stotisíce ľudí
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Študent už dva roky zbiera zvyšky mydla. Jeho projekt zachránil stotisíce ľudí

Zo zvyškov vyrába celé mydlá.
Zo zvyškov vyrába celé mydlá. — Foto: Facebook/Eco-Soap Bank

V chudobných oblastiach ľudia často nemajú ani základné predmety, napríklad v oblasti hygieny. Problémom pritom nie sú len peniaze, ale aj fakt, že istých vecí je nedostatok a tak ich občania jednoducho nepoznajú. V Kambodži sa vyskytol problém s obyčajným mydlom, no ten sa rozhodol vyriešiť jednoduchým, no pritom bravúrnym spôsobom istý študent. Ako jeho experiment dopadol po 2 rokoch?

PHON PÉNH 6. novembra - Americký študent Samir Lakhani bol v minulosti šokovaný, keď počas svojho pôsobenia v Kambodži v rámci štúdia ekológie videl, ako ženy umývali svoje deti čistiacim prostriedkom. Uvedomil si však, že nič iné nemajú a obyčajné mydlo je pre nich luxus. Vymyslel preto spôsob, ako im ho zabezpečiť vo veľkých množstvách. Po dvoch rokoch si môže povedať, že jeho nápad sa osvedčil a s miestnymi je prepojený aj ďalším spôsobom. Celý nápad s neistým výsledkom veľmi výrazne zmenil život aj jemu samotnému.

Ľuďom dal zdravie i prácu

Len si predstavte, koľko zvyškov mydla len tak vyhadzujete a aké množstvo ich musí vyhadzovať aj hotelový personál. Jednak sú zvyšky mydiel veľmi malé a ťažko sa používajú, a v hoteloch nemôžete jedno a to isté mydlo nechávať vždy iným hosťom. Pritom sú oblasti vo svete, kde je obyčajné mydlo luxusom, o ktorom môžu len snívať. Samir sa však rozhodol plytvanie a nedostatok spojiť v jeden krásny projekt, ktorý zachránil a stále chráni tisícky Kambodžanov pred chorobami. Ako totiž kedysi zdesene vyhlásil, pracie prostriedky obsahujú toxické látky, ktoré môžu spôsobiť veľké kožné problémy a to treba urýchlene zastaviť. Po dvoch rokoch si môže povedať, že sa mu to úspešne darí, no okrem toho priniesol pre miestnych aj prácu.

Riešenie našiel nepriamo vďaka nádherným starým chrámom Angkóru, miestu, ktoré býva plné turistov. A práve vďaka nim sa v provincii Siem Reap darí desiatkam hotelov a penziónov. Práve tie sú producentom veľkého množstva zvyškov mydiel. Samir sa preto rozhodol, že si vyrobí akési vlastné laboratórium, kde zo zvyškov mydiel vytvorí úplne nové kusy poskladané práve z jednotlivých častí. Samozrejme, zo začiatku to bolo poriadne náročné, musel totiž chodiť po jednotlivých hoteloch a pýtať si vyradené kúsky mydiel, ktoré ostali po turistoch.

Z jednotlivých kúskov vznikajú takéto mydlá.
Z jednotlivých kúskov vznikajú takéto mydlá. Foto: Facebook/Eco-Soap Bank

Keď sa Samir vrátil do USA, jeho projekt mu nedal spávať. Ľudia, pre ktorých vymyslel riešenie, ako im pomôcť, boli od neho ďaleko a on chcel, aby jeho projekt aj ďalej úspešne pokračoval. „Vôbec sa mi už nechcelo študovať. Bol som na to príliš zameraný,“ cituje ho BBC. Rozbehol preto kampaň za účelom zbierania finančných prostriedkov na trénovanie miestnych, ktorí budú mydlá vyrábať, a na následné výplaty pre nich. Napokon aj Samir doštudoval a teraz žije striedavo v USA a v Kambodži. Vďaka svojej organizácii Eco-Soap Bank mohol ľuďom pomôcť aj tým, že im dal prácu. Aktuálne podľa BBC zamestnáva 30 ľudí a mydlá zbierajú zo 170 hotelov, pričom nové kusy dodávajú pre 650-tisíc ľudí. Dohliadajú tak na to, aby sa umývali bezpečne a vyhli sa tak zdravotným problémom. Niektoré mydlá predávajú aj miestne ženy. Podľa Samira je však najdôležitejšie to, aby naďalej prebiehala dôsledná recyklácia mydiel z hotelov a penziónov v blízkosti Angkór Vat.

Už ste čítali?