Dobré noviny
ARADY: Na pracovnom trhu je nesúlad medzi ponukou a dopytom
TASR
TASR

ARADY: Na pracovnom trhu je nesúlad medzi ponukou a dopytom

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/Milan Kapusta

Pozitívne je, že pracovný trh na Slovensku v tomto roku láme rekordy a miera nezamestnanosti prvýkrát klesla pod priemer eurozóny.

Bratislava 28. októbra (TASR) - Pracovný trh na Slovensku v tomto roku láme rekordy a miera nezamestnanosti prvýkrát klesla pod priemer eurozóny. Trendy na pracovnom trhu však výrazne ovplyvňuje demografický vývoj a v najbližších rokoch na Slovensku ubudne veľká časť pracovnej sily.

Ako uviedol dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi Andrej Arady, analytik VÚB banky, v polovici roku 2016 stúpol počet pracujúcich Slovákov na viac ako 2,490 milióna, čo je o 86.000 viac ako v rovnakom štvrťroku 2008, ktorý bol doteraz najúspešnejším rokom pre slovenský pracovný trh vôbec. Miera nezamestnanosti klesla pod 10 %. Na historické minimum 8,7 % z konca roku 2008 ale zatiaľ v tomto roku zrejme nedosiahne, aj preto, lebo miera ekonomickej aktivity Slovákov stúpla.

"Hoci ubudol počet ľudí v pracovnom veku, záujem pracovať u tých, čo zostali, rástol. Počet ekonomicky aktívnych obyvateľov tak celkovo stúpol," uviedol Arady.

Demografický profil obyvateľstva na Slovensku prechádza výraznými zmenami. Pred desiatimi rokmi bol typický účastník pracovného trhu vo veku 26-30 rokov, ale silnú skupinu tvorili aj päťdesiatnici. Aktuálne sa najpočetnejšia skupina obyvateľstva blíži k veku 40 rokov, z päťdesiatnikov sú šesťdesiatnici a pomaly odchádzajú z pracovného trhu. V horizonte desiatich rokov pribudne zhruba 130.000 dôchodcov (64 a viac), mladých absolventov (26-30) naopak ubudne približne 120.000. Doteraz bol tento trend miernejší, úbytok ľudí v pracovnom veku nahrádzal väčší záujem o prácu.

"Dosiahli sme však vrchol kopca, ekonomicky aktívnych ľudí bude ubúdať, pokles miery nezamestnanosti sa tak urýchli aj bez vzniku nových pracovných miest. Samotný demografický vývoj ukrojí z miery nezamestnanosti v roku 2017 dve až tri desatiny percentuálneho bodu, v roku 2018 o ďalšie tri až štyri desatiny, v roku 2019 asi päť desatín, v najbližšej dekáde kumulatívne hovoríme o niekoľkých percentuálnych bodoch," zdôraznil Arady.

Podľa neho počet nezamestnaných na Slovensku, 265.000, je síce stále vysoký, na pracovnom trhu je však nesúlad medzi ponukou a dopytom. Viac ako 50 % nezamestnaných má iba základné alebo učňovské vzdelanie bez maturity. Pracovný trh ale ukazuje, že len jedno z troch až štyroch miest je vhodné pre takéhoto kandidáta. Navyše mnoho ľudí bolo príliš dlho mimo práce a strácajú kvalifikáciu. Viac ako polovica nezamestnaných (58 %) je mimo dlhšie ako rok, štvrtina zo všetkých nezamestnaných dokonca nemala prácu viac ako štyri roky. Hoci sa niektorým predsa len darí vrátiť do práce aj po dlhom období, viaceré podniky hlásia problémy s náborom nových pracovníkov už dnes.

Už ste čítali?