Dobré noviny
Sedíte pri práci takto? Mali by ste s tým prestať hneď teraz
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Sedíte pri práci takto? Mali by ste s tým prestať hneď teraz

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Uvedomili ste si niekedy, ako  po celý čas sedíte v práci, respektíve, v akej polohe máte nohy? Sedenie s prekríženými nohami je síce atraktívne, elegantné, pre mnohých aj veľmi pohodlné a čo je zaujímavé, nie je to len výsada žien, pretože aj niektorí muži si pri sedení prekrížia nohy. No možno ste už počuli o tom, že takýto spôsob sedenia je pre vaše zdravie maximálne nevhodný. Viete však, čo všetko tento zlozvyk spôsobuje?

Ako najčastejšie sedíte vy? Máte nohy položené vedľa seba alebo si najradšej jednu nohu prehodíte cez druhú? Práve táto druhá možnosť, ktorú praktizuje väčšina ľudí, je však nezdravá. Bohužiaľ, ľudia to už robia akosi automaticky a ani si neuvedomujú, že nohy majú po celý čas prekrížené. Ak si však budete tento zlozvyk kontrolovať a vyhnete sa mu, ušetríte si niekoľko zdravotných problémov.

Zbytočné problémy, bez ktorých sa zaobídete

Ak totiž udržiavate takúto pozíciu aj niekoľko hodín, môžete si privodiť ochorenie zvané ochrnutie fibulárneho nervu. Ako sa totiž ukazuje, to, čo s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí obrnu lýtkového nervu, je pozícia so skríženými nohami. Už rôzne štúdie preukázali, že takýto spôsob sedenia spôsobuje aj iné nepríjemnosti, napríklad zvýšenie krvného tlaku. Stačí, keď máte nohy prekrížené dlhší čas, čo je u niektorých ľudí takmer počas celej pracovnej doby alebo počas sedenia v kine či divadle. Ak problémy s krvným tlakom nemáte, týmto zlozvykom si ich postupne privodiť môžete, takže by ste mali zmeniť svoje sedacie návyky, kým je ešte čas. Zabránite tým totiž ďalším obehovým problémom.

A ako vlastne súvisí zvýšený krvný tlak s prekríženými nohami? Respektíve, ako dokáže jedna noha preložená cez druhú zvýšiť krvný tlak? Podľa odborníkov je za tým fakt, že keď to urobíte, pošlete krv z nôh do hrude, čím sa množstvo krvi čerpanej zo srdca zvyšuje a tým pádom sa aj zvyšuje samotný krvný tlak. Jedným zo spôsobov sedenia je aj prekríženie nôh v členkoch, čo však nemá na krvný tlak podobný efekt, ako keď ich prekrížite v kolenách. Ako je to možné? Krvný tlak totiž môže stúpať aj z dôvodu izometrických cvičení svalov dolných končatín, čo je cvičenie, keď sa kĺby nepohybujú a svaly nemenia svoju dĺžku. To sa deje presne vtedy, keď jednu nohu preložíte cez druhú. Toto však spôsobuje odolnosť voči prietoku krvi. 

Foto: wikimedia

A napokon, je tu aj hrozba nepríjemných kŕčových žíl, na čo vplýva tiež zlozvyk sedenia s prekríženými nohami. Časté kríženie nôh totiž môže viesť k zápalu stlačených žíl. Tlak na žily sa totiž zvyšuje a bráni prietoku krvi. To spôsobuje zúženie ciev a oslabuje ich. A ak vás často bolí chrbát, tiež za tým môžete hľadať svoj sedací zlozvyk. A totiž sedíte s prekríženými nohami aj tri hodiny, môže to spôsobiť zhrbený postoj, bolesť chrbta i šije a nepohodlnosť v oblasti bokov.

Ak sa chcete vyvarovať zbytočným problémom, skúste polohy nôh pri sedení striedať. Majte ich istý čas len vedľa seba, pokrčené alebo vystreté a ak sedíte dlhšie, napríklad celý deň v práci, môžete si aj trochu pocvičiť, hoci aj krúžiť členkami.

Už ste čítali?