Dobré noviny
Slovenskí muži objavili spôsob, ako od štátu získať viac peňazí pre svoju rodinu
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Slovenskí muži objavili spôsob, ako od štátu získať viac peňazí pre svoju rodinu

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Viac peňazí sa v domácnosti zíde vždy, a tak každý uvažuje, ako pre svoju rodinu zabezpečiť, čo najlepšiu finančnú situáciu. Slováci prišli so šikovným spôsobom, ako do rodinného rozpočtu priniesť ďalšie finančné prostriedky.

BRATISLAVA 25. októbra - Najmä muži majú pocit, že by sa mali postarať o rodinu čo najlepšie, preto vítajú každú možnosť doniesť domov viac peňazí. V poslednom čase sa ukázalo, že slovenskí muži našli spôsob, ako od štátu získať viac peňazí, a tento nápad si získava čoraz viac priaznivcov.

Materská dovolenka už prestáva byť iba výsadou žien, ako matiek. Stereotypy sa nám pomaly darí búrať a aj na Slovensku sa rozširuje trend, že so svojím dieťaťom zostávajú doma otcovia. Okrem toho, že tak môžu tráviť viac času so svojím potomkom a vytvoriť si s ním silný vzťah, má to pre ich rodinu aj ekonomický význam. Navyše tak pomôžu svojim ženám, ktoré si môžu vďaka tomu oddýchnuť od nepretržitej starostlivosti o dieťa a neodvyknú si od toho, čomu sa v rámci svojej profesie venovali. Nárok na tzv. materské môže totiž vzniknúť aj otcovi, ak matka dieťaťa nepoberá materskú dávku ani rodičovský príspevok, a tak splnia všetky zákonom stanovené podmienky. Nemôžu však materské poberať obaja rodičia súčasne.

Slováci vedia, ako na to

Trend zvyšovania počtu slovenských mužov na materskej je stále výraznejší. Kým v septembri 2014 bolo na materskej 292 mužov, v septembri 2015 ich počet stúpol na 733 a v rovnakom mesiaci tohto roka poberalo dávku materské už 1341 mužov. Čoraz viac spomedzi nich si uvedomuje, že ak sa na materskej dovolenke vystriedajú, môžu tým rodinnému rozpočtu výrazne pomôcť. Podmienky pritom nie sú komplikované. Zatiaľ čo u ženy-matky je dôvodom na vznik nároku na materské tehotenstvo a starostlivosť o narodené dieťa, u muža je to tzv. prevzatie dieťaťa do starostlivosti. Aj mužom tak môže vzniknúť nárok na materské vo výške 70% predchádzajúceho hrubého príjmu.

Na materskej dovolenke nemusí byť iba žena.
Na materskej dovolenke nemusí byť iba žena. Foto: Pixabay

Väčšinou je zvykom, že je matka na materskej a približne 34 týždňov dostáva od štátu materské. Po uplynutí tejto doby prejde na rodičovskú dovolenku, až pokým dieťa nemá tri roky. Rodičovský príspevok však dokáže rozpočet rodiny pekne okresať, pretože ten predstavuje iba sumu 203,20 eur. Preto je dobré vedieť, že sa to dá aj inak. Samozrejme, po pôrode žena ide na materskú. Následne môže ísť na rodičovskú, alebo môže ísť na materskú aj otec dieťatka, ktorý bude opäť dostávať od štátu materské dávky po dobu 28 týždňov. To sa oplatí, pretože spolu tak môžu poberať materské až 62 týždňov. Na poberanie rodičovského príspevku môže jeden z rodičov prejsť po uplynutí tejto lehoty.

Čo treba urobiť?

Ďalšou z podmienok na priznanie materského je, aby muž bol nemocensky poistený aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti, príp. mu musí plynúť ochranná lehota, a to 7 dní po zániku nemocenského poistenia. Ak je muž zamestnaný, nesmie mať z tohto zamestnania počas poberania materského príjem. Ak je otec dieťaťa samostatne zárobkovo činnou osobou, alebo je dobrovoľne poistený, musí spĺňať podmienku zaplatenia poistného na nemocenské poistenie riadne a včas.

Muž o dávku materské môže požiadať najskôr po šiestich týždňoch odo dňa pôrodu prostredníctvom tlačiva Žiadosť o materské, ktoré mu poskytne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne (SP). Zamestnanec žiada o materské pobočku SP, príslušnú podľa sídla jeho zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba žiadajú o materské v mieste ich trvalého bydliska. Uviedla to Sociálna poisťovňa pre TASR.

Už ste čítali?