Dobré noviny
Na Slovensku obnovili unikát, ktorý nemá v Európe páru. Žili tam aj ľadové medvede
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Na Slovensku obnovili unikát, ktorý nemá v Európe páru. Žili tam aj ľadové medvede

Obnova v Betliari sa naozaj vydarila.
Obnova v Betliari sa naozaj vydarila. — Foto: TASR

Mnoho Slovákov stále netuší, aké unikáty sa v našej krajine nachádzajú a že sa ich určite oplatí navštíviť. Jeden taký, ktorý nemá obdoby široko-ďaleko, sa nachádza aj v Betliari. Skvelou správou je najmä fakt, že sa ho konečne podarilo obnoviť.

BETLIAR 21. októbra - Betliar v Rožňavskom okrese je obľúbenou zastávkou najmä školských výletov žiakov, ale aj ľudí, ktorí radi navštevujú úchvatné slovenské miesta. Kedysi ho v rámci výletov spájali aj s Krásnou Hôrkou. Tá je však kvôli rozsiahlemu požiaru stále neprístupná, no samotný Betliar má rozhodne čo ponúknuť. Po tom, ako sa podarilo obnoviť európsky unikát, ktorý sa tam nachádza, bude odteraz toho na obdivovanie oveľa viac.

Zrekonštruovaný vodopád (vpravo).
Zrekonštruovaný vodopád (vpravo). Foto: Nadácia VÚB

Betliar totiž nie je zaujímavý len pre kaštieľ, ktorý sa v ňom nachádza. Je to aj anglický park Andrássyovcov, ktorý odteraz krášli zrekonštruovaný Rímsky vodopád. A práve ten je skutočným unikátom nielen na Slovensku, ale aj v rámci celej Európy. Vysoký kamenný vodopád pripomínajúci rímske antické akvadukty navrhol ešte v prvej polovici záhradný architekt Jozef Bergman. Pod neho dokonca umiestnil priestor pre ľadové medvede. Tie sa tam skutočne chovali, čo bol napokon ďalší unikát, a to nielen v Európe, ale i vo svete, keďže išlo o prvý chov ľadových medveďov, a to v bazéne ohradenom klietkou priamo pod vodopádom.

Vodopád kedysi (vľavo) a dnes.
Vodopád kedysi (vľavo) a dnes. Foto: Nadácia VÚB

Ako informovala banková nadácia, ktorá udelila prostriedky na obnovu tohto architektonického skvostu občianskemu združeniu Andoras, ktoré funguje pri Slovenskom národnom múzeu - Múzeu Betliar, okrem rekonštrukcie vodopádu sa uskutočnili i revitalizácia okolia, odstránenie náletových drevín, koreňových systémov, výsadba nových drevín, statické zabezpečenie objektu, obnova murív a čistenie vodných nádrží. Samotný park totiž patrí medzi najvýznamnejšie historické záhrady na svete. Jeho základy položil Henrich Nebien, ktorého svojho času pozval na panstvo gróf Leopold Andrássy. Aj po toľkých rokoch park ohuruje dodnes a najmä teraz, keď sa podarilo zachrániť Rímsky vodopád, ktorý mu dodá ešte väčšie čaro a jedinečnosť.

Už ste čítali?