Dobré noviny
Invázia lienok na Slovensku: Okupujú vám dom alebo balkón? Takto sa ich môžete zbaviť!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Invázia lienok na Slovensku: Okupujú vám dom alebo balkón? Takto sa ich môžete zbaviť!

Invazívne lienky sa objavujú najmä na stenách budov.
Invazívne lienky sa objavujú najmä na stenách budov. — Foto: Koláž DN/reprofoto/TN

Ak aj steny vášho domu obsadili cudzie lienky s mnohými bodkami, alebo sa dostali na váš balkón a do bytu, pozrite si niekoľko užitočných tipov, ako si s nimi poradiť.

BRATISLAVA 18. októbra - Lienky ešte donedávna patrili k obľúbeným roztomilým stvoreniam. Naše lienky však pomaly nevidno, pretože domácnosti po celom Slovensku aj tento rok obsadili invazívne lienky z Ázie. Do Európy sa dostali síce ešte v 80. až 90. rokoch, no posledných niekoľko rokov už hromadne okupujú aj steny a okná našich domov. Ako si s nimi poradiť?

Obsadili váš dom?

Mohlo by sa zdať, že sú to úplne obyčajné lienky, no vyzerajú trochu inak. Oproti našim lienkam sú menej červené a sfarbené sú viac do oranžova, niektoré sú zase čierne s červenými bodkami. V počte bodiek sa jedna od druhej líšia, no niektoré z nich nesú na svojich krovkách pokojne aj 19 bodiek. Najmä začiatkom októbra, ale aj keď je tento mesiac v polovici, sa zvyknú vyhrievať na slnku na stenách budov a domov, ale cez okná a rôzne škáry sa dokážu dostať aj dovnútra bytu či domu, kde sa zazimujú a je problém sa ich zbaviť.

Chýba im prirodzený nepriateľ

Hybridný druh invazívnych "cudzích" lienok z Číny bol pôvodne privezený do európskych skleníkov, aby vyhubil vošky. Situácia sa však vymkla spod kontroly a teraz je tento druh považovaný za invazívny a obťažuje nielen tým, že pri vetraní sa vám okamžite dostane do bytu. Pre naše miestne lienky sú ázijské lienky nepriateľmi, im však prirodzený nepriateľ a konzument v našom prostredí chýba. Pre svojich európskych príbuzných sú však hrozbou. Ako všežravé tvory sa živia ostatnými chrobákmi a dokonca aj larvami našich lienok, zlatoočiek a iného hmyzu, ktorý je užitočný, preto dokážu narobiť veľkú škodu. Navyše sa množia veľmi rýchlo, pretože jedna samička takejto lienky dokáže za svoj život naklásť až dvetisíc vajíčok. Oproti tomu naša lienka sedembodková iba okolo 50 až 150.

Pre bežného človeka nebezpečné, našťastie, nie sú, no u citlivých ľudí môžu vyvolať alergie, ktoré sa môžu prejaviť podráždením pokožky, preto po prípadnom kontakte s nimi si určite nezabudnite dôkladne umyť ruky. Mali by ste o nich tiež vedieť, že sú schopné hrýzť. Vylučujú dokonca páchnucu žltú obrannú tekutinu, ktorá je alergénna a môže spôsobiť aj škvrny na stenách.

Takto sa ich účinne zbavíte

Prvým krokom proti "cudzím" lienkam môžu byť sieťky na oknách, ktoré zabránia tomu, aby sa dostali do vnútra. Rámy by ste mali postriekať savom alebo iným chemickým postrekom. Šetrné riešenie, ktoré odporúčajú ekológovia, znie - zmeťte ich metličkou na lopatku alebo na noviny a odneste ich do prírody. Za chladného počasia si s nimi veľké starosti robiť nemusíte, ak ešte nie je natoľko chladno, mali by ste ich odniesť aj niekoľko kilometrov ďaleko. Pochytať ich môžete aj do nádobky, ktorú potom umiestnite do chladničky. Kto by však chcel skladovať v chladničke chrobáky? Ak chcete byť radikálnejší, proti tým, ktoré sa dostali do vášho bytu, môžete použiť vysávač alebo sprej proti hmyzu.

Zdroje: TN.cz, Umn.edu, Psu.edu

Už ste čítali?