Na čo slúžia vrecúška, ktoré sú v škatuliach od topánok? Netušili ste, akú vzácnosť vyhadzujete!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Na čo slúžia vrecúška, ktoré sú v škatuliach od topánok? Netušili ste, akú vzácnosť vyhadzujete!

Malé biele vrecúška, ktoré dostávate pri každom nákupe topánok v škatuli, väčšina ľudí nepovažuje za užitočné. Možno však budete prekvapení, ako ich vo svojej domácnosti môžete využiť aj vy.

Ilustračné foto — Foto: reprofoto/deed

BRATISLAVA 14. októbra - Pri každom nákupe nových topánok spolu s nimi dostanete v krabice aj malé biele vrecúško s nápisom silica gél. Väčšinou však okamžite putuje do smetného koša a každý ho zahadzuje ako zbytočnosť. Keď však zistíte, ako ho môžete využiť, už ho možno nikdy viac nevyhodíte.

Málokto sa vôbec zamýšľa nad tým, čo sa v malom vrecúšku ukrýva a nepovažuje to ani za dôležité. Silica gél je v podstate vysušený oxid kremičitý, ktorý sa v prírode vyskytuje ako kremeň. V predajniach robí spoločnosť topánkam v škatuliach a jeho úlohou je vstrebávať a zadržiavať vlhkosť, aby sa nedostala k topánkam a ostali v dobrom a neporušenom stave. No napadlo by vám, že túto drobnosť, ktorú dostávate pri každom nákupe topánok, by ste mohli prakticky využiť aj vo vašej domácnosti? Doktor Elks, ktorý je odborníkom na testovanie produktov, prezradil pre Daily Mail, na čo všetko sa dá silica gél využiť.

7 tipov pre vašu domácnosť

1. Zabráni zápachu

Keďže drobné guľôčky silice dokážu pohlcovať vlhkosť, môžu byť užitočné aj v taške, v ktorej máte oblečenie či topánky na cvičenie a do posilňovne. Vrecúško nielen že zabráni šíreniu pachu prepotených vecí, ale zabráni aj šíreniu baktérií v taške. Vrecúško so silica gélom si poradí zároveň aj s mokrými plavkami a uterákmi, ktoré vám môžu už v taške trochu vyschnúť.

2. Chráni striebro pred zakalením

Ak chcete predísť tomu, aby sa vám zakalili strieborné šperky, vložte ku nim do škatuľky aj vrecúško zabaleného silica gélu. Pohltí prípadnú vlhkosť vzduchu a striebro by malo zostať čisté.

3. Zachráni mobil, ktorý ste obliali

Ak sa vám nejakým nedopatrením podarí dostať do mobilu vodu, po prvotnom vysušení ho ešte dajte do nádoby s takýmito vrecúškami. Keďže účinne pohlcuje vlhkosť, môže pomôcť zachrániť aj váš mobilný telefón.

Silica gél vo vrecúšku dokáže byť praktickým pomocníkom v domácnosti.
Silica gél vo vrecúšku dokáže byť praktickým pomocníkom v domácnosti. Foto: Flickr/chrtphrecampbell

4. Pomôže vysušeným kvetom

Niekedy si ľudia zámerne odkladajú odkvitnuté kvety a nechávajú ich vysušiť, aby si ich mohli odložiť ako sušenú dekoráciu. Keď ich však budete sušiť tak, že ku nim dáte takéto vrecúško, usušia sa rýchlejšie a navyše budú krajšie, takže dosiahnete aj lepší výsledok.

5. Pomôže uchovať staré fotografie

Pokiaľ si doma uchovávate staré rodinné fotografie, odporúča sa vložiť ku nim do krabice vrecúško silica gélu, aby ste ich ochránili pred poškodením. takto sa vám ich podarí dlhšie udržať v čo najlepšom stave.

6. Odstráni zatuchnutý pach starých kníh

Niekomu staré knihy voňajú, niekto tento zápach veľmi rád nemá. Ak patríte k tej druhej skupine, vrecúško so silica gélom vám pomôže sa ho zbaviť.

7. Vysuší taštičku od mejkapu

Perličky vo vrecúšku dokážu vysušiť kvapky vody, ktoré sa do taštičky dostanú. Ak chcete zabrániť vlhkosti v taštičke, môže vás jej zbaviť práve silica gél.

Už ste čítali?

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…

Hrobár Ľubor: Vyťali stromy a z citorínov robia kolotočiarske…

Počas rokov práce zažil všeličo, od opitého farára, cez splašené…

Slovenku vyhlásili za jednu zo 100 najvplyvnejších žien vo Švajčiarsku.…

Preraziť v zahraničí nie je jednoduché. Rodáčke z Nitry sa to však…

Prvá Slovenka nominovaná na juniorskú Nobelovu cenu: Nikde v…

Mladá Slovenka získala nomináciu na prestížne ocenenie. Podarilo…