Dobré noviny
5 najzdravších krajín na svete. Čo ich obyvatelia jedia najčastejšie?
Radka Turoňová
Radka Turoňová

5 najzdravších krajín na svete. Čo ich obyvatelia jedia najčastejšie?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Netreba pochybovať o tom, že zdravie veľmi závisí od potravy, ktorú konzumujete. Nedá sa povedať, že by Slovensko patrilo v tomto smere medzi najzdravšie krajiny, no to ešte neznamená, že sa nemôžete inšpirovať stravovacími návykmi najzdravších krajín na svete. Viete, čo jedia obyvatelia „TOP pätky“?

LONDÝN - Hovorí sa, že najzdravšia strava je tá stredomorská, no zdá sa, že to nebude celkom tak. Podľa štúdie uverejnenej v britskom zdravotníckom magazíne The Lancet obsadili prvý päť miest štáty ako Island, Andorra, Švédsko, Veľká Británia a Singapur. Štúdia porovnávala predovšetkým zdravie ľudí v krajinách po celom svete. Výskum trval od roku 1990 do roku 2015. Výskumníci sa síce zameriavali na príjem, vzdelanie či plodnosť, no odborníci na výživu sú presvedčení o tom, že nemalý vplyv na výsledky má aj strava. Tak ako sa vlastne „veľká päťka“ stravuje?

1. Island

Prvou najzdravšou krajinou na svete je magický Island s nádhernou prírodou. V živote Islanďanov totiž zohrávajú dôležitú úlohu ryby, o ktorých je známe, že sú mimoriadne zdravé predovšetkým kvôli obsahu esenciálnych mastných kyselín ako omega-3. V krajine navyše panujú prísne ekologické predpisy a je zásobovaná čerstvými rybami.

Konzumácia rýb má však aj ďalší benefit. „Môžu sa cítiť dlhšie plní a tým kontrolovať svoj hlad,“ vyjadrila sa pre portál Independent odborníčka na výživu Maryline Glenvillová. Je to kvôli pomalému uvoľňovaniu sacharidov do tela. V kombinácii s celozrnným chlebom tak dodávajú telu aj prospešnú vlákninu. 

2. Singapur

Kým severské krajiny možno nie sú prekvapením, Singapur by na druhé miesto tipoval asi len málokto. No podľa ďalšej odborníčky Lily Soutterovej za tým môžu byť koreniny a bylinky, ktoré do jedál pridávajú. Práve tie pomáhajú predchádzať chorobám. Sú to najmä zázvor a kurkuma, ktoré ľudia zaraďujú do svojich jedálničkov pravidelne. A to je dobre, pretože majú viaceré skvelé vlastnosti, napríklad pôsobia protizápalovo.

3. Švédsko

Do prvej pätky sa dostala okrem Islandu aj ďalšia škandinávska krajina, konkrétne Švédsko. Paradoxne, nie je to kvôli rybám, ale kvôli mliečnym výrobkom. Pri nich totiž mnoho ľudí polemizuje, či sú pre zdravie prospešné, alebo nie. No Švédi jedia vysokokvalitné mliečne výrobky, ktoré sú poctivo spracované. Jednou takou zdravou delikatesou je napríklad produkt filmjölk podobný jogurtu, ktorý obsahuje rôzne prospešné baktérie.

4. Andorra

V prípade tejto krajiny nehľadajte úspech v strave, ale v nápoji. Tým je, prekvapivo, červené víno. Vlastne, nie až tak prekvapivo, pretože, ako sme už aj v Dobrých noviných písali, práve červené víno je pre organizmus mimoriadne prospešné, samozrejme, nie v prípade, že sa z neho pravidelne opíjate. Svoju vlastnú mieru musí odhadnúť každý, no malý andorrský národ má druhú najvyššiu spotrebu vína na svete. Tajomstvo sa skrýva v antioxidante s názvom resveratrol. Ten chráni krvinky i krvné doštičky, riedi krv a zabraňuje vzniku krvných zrazenín.

5. Veľká Británia

Akiste možno polemizovať o tom, že v zozname zostavenom Britmi sa v prvej pätke, hoci na poslednom mieste, ocitla Veľká Británia. Najmä, keď si predstavíme typické anglické raňajky, obľubu rýchlych občerstvení či polotovarov alebo rôznych trendových, hoci nezdravých potravín. No odborníčka Shona Wilkinsonová „vypichla“ aj jeden pozitívny trend, ktorý má dobrý vplyv na zdravie. To je vzdialenie sa Britov od spracovaných potravín v prospech miestnych sezónnych produktov. Nimi sú najmä ružičkový kel, kvaka či paštrnák. Sú veľmi bohaté na živiny, vitamín C a obsahujú cennú vlákninu.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?