Dobré noviny
Žiga: EÚ sa musí zjednotiť v názore na kolaboratívnu ekonomiku
TASR
TASR

Žiga: EÚ sa musí zjednotiť v názore na kolaboratívnu ekonomiku

Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga
Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga — Foto: TASR/Martin Baumann

V Bruseli prebehla dnes prvá ministerská diskusia k takzvanej kolaboratívnej ekonomike, ktorej reguláciu presadzuje Európska komisia.

Brusel 29. septembra (TASR) - V Bruseli prebehla dnes prvá ministerská diskusia k takzvanej kolaboratívnej ekonomike, ktorej reguláciu presadzuje Európska komisia (EK). Uviedol to dnes minister životného prostredia SR Peter Žiga po skončení zasadnutia Rady EÚ pre konkurencieschopnosť, ktorej v mene slovenského predsedníctva v EÚ predsedal.

Žiga v rámci spoločnej tlačovej besedy s eurokomisárkou pre vnútorný trh a priemysel Elžbietou Bieňkowskou pripomenul, že ministri sa zaoberali širokou škálou otázok priemyselnej politiky EÚ. Spolu s komisárkou súhlasí s názorom, že treba dosiahnuť jednotný pohľad krajín EÚ na rozvoj európskeho priemyselného odvetvia.

Ministri sa venovali opatreniam na podporu start-upov a takzvaných scale-upov z hľadiska ich ľahšieho prístupu k financovaniu a aby tieto inovatívne firmy neopúšťali priestor EÚ. Žiga upozornil, že Rada ministrov má obavy aj o tradičné odvetvia. A to nielen v prípade oceliarskeho priemyslu, ktorý je pod tlakom lacnej čínskej konkurencie, ale obavy sú aj v rezorte stavebníctva, kde pracuje niekoľko miliónov ľudí a ktoré je tiež ohrozené.

Kolaboratívna ekonomika, čiže obchodný model na báze spoločného využívania zdrojov, zaujímala aj novinárov.

Tento druh podnikania je odkazom na rozširujúci sa systém služieb poskytovaných na požiadanie a dočasného používania majetku. Ide o otvorený trh, kde sú na poskytovanie služieb a sprostredkovanie tovarov často využívané súkromné osoby. Najznámejšími modelmi sú taxikárske služby firmy Uber a ubytovávanie cez firmu Airbnb, ktorá do ekonomických aktivít zapája širokú verejnosť mimo oficiálnej siete ubytovní a hotelov.

Žiga zdôraznil, že tu treba pripomenúť, že ide o model dôležitý pre národné ekonomiky, treba však v EÚ zjednotiť názory, ako upraviť sociálne a daňové modely s tým súvisiace.

"My sme dali na stôl aj tieto nové modely. Sú rôzne pohľady v jednotlivých krajinách na schválenie tohto podnikania," opísal situáciu Žiga. Spresnil, že spoločný názor si členské krajiny ešte len musia vytvoriť na to, aby v tomto smere nedochádzalo k veľkým rozdielom od krajiny ku krajine. "Dnes je ťažké povedať, v ktorej krajine sa to bude ako robiť. Musíme si v rámci jednotného trhu nájsť jednotný názor, diskusie budú určite pokračovať," zdôraznil. Podľa jeho slov však EÚ určite nesmie podceniť tento spôsob podnikania, aby sme sa o desať rokov nezobudili prekvapení, že sme zaspali dobu.

Bieňkowská tiež pripomenula, že nemožno brániť rozvoju nových biznis modelov, tie však musia byť vyvážené s tými pôvodnými, aj keď nakoniec "je to na zákazníkoch", nech si vyberú model, ktorý im najviac bude vyhovovať.

Podľa Európskej komisie model kolaboratívnej ekonomiky spotrebiteľom prináša väčší výber a nižšie ceny a inovačným začínajúcim podnikom poskytuje príležitosti na rast. Exekutíva EÚ sa snaží, aby tento model nebol zvýhodnený pred ostatnými podnikateľskými modelmi.

Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ na tému kolaboratívnej ekonomiky pripravuje konferenciu, ktorá sa bude konať v priebehu novembra.

Už ste čítali?