Dobré noviny
V tomto obchode zaplatíte iba toľko, na koľko sa cítite. Má zabrániť plytvaniu potravinami
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

V tomto obchode zaplatíte iba toľko, na koľko sa cítite. Má zabrániť plytvaniu potravinami

V tomto supermarkete sa predávajú za lacný peniaz potraviny, ktorým sa blíži doba  odporúčanej spotreby.
V tomto supermarkete sa predávajú za lacný peniaz potraviny, ktorým sa blíži doba odporúčanej spotreby. — Foto: reprofoto/inhabitat

Plytvanie potravinami je globálnym problémom a tento supermarket má za cieľ proti tomu bojovať. Potraviny, ktoré iné obchodné reťazce vyradia, sa v tejto predajni predávajú za toľko, koľko sú ľudia za ne ochotní zaplatiť.

LONDÝN 27. septembra - Plytvanie jedlom je veľkým celosvetovým problémom, vo Veľkej Británii však urobili krok vpred, aby ho aspoň čiastočne znížili a zároveň pomohli tým, ktorí nemajú práve plnú peňaženku. Každoročne totiž asi tretina jedla, ktoré sa predáva na našu spotrebu, končí vyhodené v smetných košoch, keďže sa nestihne spotrebovať a obchody takéto nepredané potraviny zahadzujú. Milióny ľudí však trpia nedostatkom jedla a táto situácia priam volá po riešení.

Koniec plytvaniu potravinami

Vo Veľkej Británii nedávno otvorili v meste Pudsey obchod, v ktorom predávajú potraviny, ktorým už sa blíži ich dátum odporúčanej spotreby. V obchode sa nachádzajú výrobky, ktoré iné predajne už museli stiahnuť z predaja alebo ich jednoducho vyradili, lebo by sa už nepredali. Výhodou je, že v tomto obchode môžu zákazníci platiť tak, ako sa na to cítia. Obchod je teda skvelým riešením najmä pre ľudí s nižším rozpočtom, ktorí si nemôžu dovoliť kupovať drahé potraviny. V tomto obchode zaplatia iba toľko, koľko sami uznajú za vhodné.

Cieľom supermarketu je obmedziť svetovo rozšírené plytvanie potravinami.
Cieľom supermarketu je obmedziť svetovo rozšírené plytvanie potravinami. Foto: reprofoto/inhabitat

Záchranné lano pre ľudí v núdzi

Tento inovatívny supermarket bol otvorený charitatívnou organizáciou, ktorá má na svedomí aj svieť kaviarní založenú na podobnom princípe dobrovoľného platenia, ktorý sa vo svete stretol s veľkým úspechom. Vďaka tomuto supermarketu sa potraviny, ktoré by inak putovali medzi odpad, dostanú ešte vo vhodnej podobe na taniere ľudí a premieňajú sa na chutné pokrmy. Cieľom je zastaviť plytvanie potravinami. Pre mnohé rodiny je tiež doslova záchranou. Ako priznala pre denník Independent žena menom Kirsty Rhodes, "Tento obchod je za posledný mesiac naším záchranným lanom," uviedla, pretože jej manžel bol kvôli chronickému ochoreniu nútený opustiť prácu, čo výrazne zo dňa na deň ovplyvnilo finančnú situáciu rodiny.

Supermarket je ideálnym riešením najmä pre ľudí, ktorí majú
Supermarket je ideálnym riešením najmä pre ľudí, ktorí majú "hlbšie do vrecka". Foto: reprofoto/inhabitat

Hoci v Británii je tento supermarket prvý svojho druhu, pridalo sa tak ku krajinám, ako je napríklad Dánsko, kde funguje predajňa WeFood, ktorá predáva vyradené potraviny už od začiatku tohto roku. Stále viac ľudí si uvedomuje potrebu skoncovania alebo aspoň obmedzenia plytvaniu potravín a ich poskytnutia sociálne slabším. Zakladateľ organizácie The Real Junk Food Project, ktorá stojí za prvým takýmto supermarketom v Spojenom kráľovstve, Adam Smith, tvrdí, že by chcel, aby sa podobné predajne otvorili v každom meste v krajine, uvádza portál My Modern Met. Dúfajme, že sa týmto nápadom nechajú inšpirovať aj ďalšie krajiny.

Už ste čítali?