Dobré noviny
Toto sú najviac navštevované mestá sveta. Prvenstvo nepatrí Európe ani USA
TASR
TASR

Toto sú najviac navštevované mestá sveta. Prvenstvo nepatrí Európe ani USA

Muž medituje na lavičke pri jazere v Lumphini Park v Bankoku v Thajsku.
Muž medituje na lavičke pri jazere v Lumphini Park v Bankoku v Thajsku. — Foto: TASR AP

Rebríček vzišiel zo štúdie Global Destination Cities Index 2016 spoločnosti Mastercard. V prvej 20 svetových miest sa ocitli aj mestá našich susedov Praha a Viedeň.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Na čele rebríčka mestských destinácií podľa počtu prenocovaní zahraničných návštevníkov je thajská metropola Bangkok. Vyplýva to zo štúdie Global Destination Cities Index 2016 spoločnosti Mastercard. V prvej 20 svetových miest sa ocitli aj Praha a Viedeň. Do top 10 rebríčka s najrýchlejším rastom v Európe sa dostali Budapešť, Bukurešť či Sofia.

Index prináša rebríček 132 najnavštevovanejších miest celého sveta. Je zrkadlom objemu návštevníkov a odhadov ich výdavkov za rok 2016.

Podľa štúdie sa odhaduje, že Bangkok dosiahne v tomto roku 21,47 milióna prenocovaní zahraničných návštevníkov, tesne pred druhým Londýnom s 19,88 milióna návštevníkov. Nasledujú Paríž (18,03 mil.), Dubaj (15,27 mil.), New York (12,75 mil.), Singapur (12,11 mil.), Kuala Lumpur (12,02 mil.), Istanbul (11,95 mil.), Tokio (11,70 mil.) a Soul s očakávaným počtom 10,20 milióna návštevníkov.

Paríž vrátil časť nábrežia Seiny chodcom - a práve včas, aby si tam mohli užiť leto. Starosta francúzskej metropoly Bertrand Delanoe v stredu 19. júna 2013 slávnostne sprístupnil 2,3 kilometra dlhý úsek medzi mostmi Royal a Alma na ľavom brehu rieky. Predtým to bola cesta s rušnou premávkou, teraz pešia zóna s oslobodzujúcimi možnosťami, ako sú športové aktivity, návštevy reštaurácií či plávajúcej záhrady, pikniky a zábava v areáli pre deti. (Foto: TASR/AP)

"To, ako ľudia cestujú a míňajú v zahraničí, svedčí o tom, ako sú prepojené a dôležité svetové mestá," uviedla prezidentka úseku medzinárodných trhov spoločnosti Ann Cairns.

Index ukázal, že do všetkých miest z rebríčka top 20 okrem Šanghaja cestuje zo zahraničia viac ľudí za rekreáciou ako na služobnú cestu. Väčšina návštevníkov míňala viac na nákupy, s výnimkou Paríža, New Yorku, Barcelony a Amsterdamu, v ktorých boli na prvom mieste gastronomické služby. Prvenstvo za najvyššie percento vynaložené na nákupy vo všetkých kategóriách získal Soul (58,7 %).

Ázia a tichooceánsky región dominuje v oboch rebríčkoch – v top 10 má päť miest a v top 10 mestských destinácií s najrýchlejším rastom až šesť.

Londýn, ktorý je celosvetovo na druhej a regionálne na prvej priečke, označuje štúdia nielen za lídra z hľadiska objemu návštevníkov a výdavkov, ale aj za východiskový bod do ostatných popredných európskych destinácií ako Paríž, Istanbul, Barcelona či Amsterdam.

Už ste čítali?