Tréner Rojko je spokojný, Slovenky zabojujú o ME v baráži

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Portugalsko zdolali 3:1 a v skupine obsadili so štyrmi víťazstvami 2. miesto. Znamená to, že o účasť na budúcoročnom šampionáte budú bojovať tretíkrát za sebou v baráži.

Rovinj 25. septembra (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky vyhrali vo svojom záverečnom zápase na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá Európy 2017 v chorvátskom Rovinji nad Portugalskom 3:1 a v skupine obsadili so štyrmi víťazstvami druhé miesto. Znamená to, že o účasť na budúcoročnom šampionáte v Azerbajdžane a v Gruzínsku budú bojovať tretíkrát za sebou v baráži, ktorá sa uskutoční medzi 1. a 10. októbrom.

Baráž sa hrá systémom doma – vonku, Slovenky sa stretnú s druhým tímom F-skupiny (priebežne Bielorusko) a odvetu odohrajú na domácej pôde v Poprade. Presný termín bude známy neskôr.

Slovensko - Portugalsko 3:1 (19, 14, -18, 17)

Zápas trval: 97 minút. Rozhodovali: Markov (Rus.) a Koutsoulas (Gréc.), 50 divákov.

SR: Koseková 5, Crkoňová 18, Radosová 14, Pencová 11, Drobňáková 12, Hrončeková 10, libero Valachová (Kuciaková 0, Dudová 0, Šmitalová 1, Salanciová 0).

Tréner: M. Rojko.

Do zápasu vstúpilo lepšie Portugalsko, ktoré pri podaní Kavalenkovej viedlo 6:2. Slovenkám vôbec nešiel servis a na technickom timeoute prehrávali 5:8. Slovenky sa rozbehli, zlepšili podanie a po krásnom bloku Radosovej bolo vyrovnané 13:13. O chvíľu prišiel ďalší blok Radosovej, eso kapitánky Pencovej a Slovenky vyhrávali 16:14. Slovenské volejbalistky ožili a Hrončeková pekným blokom zvýšila na 18:14. V závere setu už jasne dominovali a úvodné dejstvo vyhrali 25:19.

Druhý set začali Slovenky dobre a po útoku Crkoňovej viedli 8:5. Pri servise Drobňákovej narástol náskok na päť bodov - 10:5. Dominancia slovenského tímu bola veľká, Pencová esom zvýšila už na 15:6. Portugalčanky boli pod obrovským tlakom servisu slovenskej kapitánky a nevedeli sa presadiť cez dobre fungujúcu obranu.

Slovenky postupne zvýšili na 17:6 a hoci súper znížil na 13:18, na zvrat nemal nárok. V koncovke Slovenky dominovali. Set ukončila blokom Crkoňová. Slovenské volejbalistky ho vyhrali 25:14 a definitívne si poistili druhé miesto znamenajúce baráž o postup na ME.

Začiatok tretieho setu patril Portugalsku, ktoré viedlo 5:0 a 9:3. Slovenky zabrali a znížili na 6:9. Tréneri postupne striedali, ale nedarilo sa a Portugalsko potom vyhrávalo už 15:8. Portugalčanky vyhrali tretí set 25:18.

V štvrtom dejstve sa vrátili Slovenky k výkonu z prvých dvoch a po bloku Pencovej viedli 8:3. Po Kosekovej ese bolo už 15:8 a Slovenky mierili za štvrtým víťazstvom v kvalifikácii. Set vyhrali napokon hladko 25:17 a celý duel zaslúžene 3:1.

Hlasy:

Marek Rojko, tréner SR: "So splneným cieľom som spokojný. Vedeli sme, že na Izrael a Portugalsko máme. Mrzí ma, že úvod bol dnes veľmi nervózny. Na začiatku prvého setu som sa rozhodol družstvo upokojiť, potom sme to už zvládli. Úvod tretieho setu bol z našej strany ležérny, ale vo štvrtom dievčatá spozorneli a dohrali ho tak, ako to má byť. Silu Chorvátska musíme všetci prijať a pripravovať sa na baráž. Ideme do nej po tretí raz v sérii. Družstvo nazbieralo v ostatných rokoch dosť skúseností. Zo zápasu vonku potrebujeme nejaký bod."

Jaroslava Pencová, blokárka SR: "Hlavné je, že sme zvíťazili a postúpili do baráže. To bol náš cieľ, splnili sme ho, aj keď nie po optimálnom výkone. Na začiatku bolo vidno, že sme nervózne, spravili sme veľa chýb. S Bieloruskami sme hrali v Európskej lige, ale majú teraz iné hráčky, tréneri nás určite na baráž pripravia."