Dobré noviny
9 nebezpečných chýb, ktoré robia ľudia pri poskytovaní prvej pomoci!
Dobré noviny
Dobré noviny

9 nebezpečných chýb, ktoré robia ľudia pri poskytovaní prvej pomoci!

Neplatí to však len pri pomoci človeku v núdzi, ale aj v prístupe k svojmu vlastnému zdraviu.

Profesionálni zdravotnícki pracovníci a záchranári upozorňujú, že množstvo ľudí verí zaužívaným mýtom o poskytovaní prvej pomoc a svojim zásahom narobia v konečnom dôsledku viacej škody ako osohu. Neplatí to však len pri pomoci človeku v núdzi, ale aj v prístupe k svojmu vlastnému zdraviu.

1. Ak sa pri chorobe snažíte umelo navodiť proces potenia zvýšením teploty tela, nejde o dobrý nápad.

Foto: reprofoto tojenapad.sk

Keď sme chorí, teplota tela bojujúceho so zápalom, vírusmi či baktériami stúpa. Ak teplotu umelo zvyšujete za účelom rýchleho „vypotenia sa“, robíte závažnú chybu. Teplota tela môže totiž prudko vystúpiť až nad 39 stupňov Celzia a to je veľmi nebezpečné pre mozog, srdce aj ostatné orgány v našom tele. Omnoho lepšie je pomôcť telu vysporiadať sa so zvýšenou teplotou prirodzene – v pokoji, bez zbytočného prehrievania organizmu. Ak sa prikrývate, používajte ľahké priedušné materiály.

Pozor: ak máte zimnicu, nikdy sa nesnažte ešte viac sa zahriať, práve naopak, je potrebné organizmu pomôcť schladiť sa studenými zábalami.

2. Pri epileptickom záchvate nedávajte postihnutej osobe nič do úst.

Foto: reprofoto tojenapad.sk

Neskúsená osoba môže týmto zásahom spôsobiť viac škody, ako je poranenie pier či jazyka. Navyše, vážnejšie poranenia ústnej dutiny vplyvom záchvatu sú napriek všeobecnému presvedčeniu veľmi zriedkavé. Omnoho častejšie sú poranenia vplyvom neodbornej pomoci. To najlepšie, čo môžete urobiť, je umiestniť osobe mäkkú podložku pod hlavu a odstrániť nebezpečné predmety, aby ste zabránili otrasu mozgu a ďalším poraneniam. Keď kŕče pominú, obráťte postihnutého pozvoľne nabok, aby mohli voľne odtekať sliny.

3. Na popáleniny nikdy nenanášajte upokojujúce krémy bezprostredne po popálení.

Foto: reprofoto tojenapad.sk

Keď sa koža spáli, teplo sa dostáva do hlbších telesných tkanív. To najlepšie, čo môžete v záujme rýchleho utíšenia bolesti a následného hojenia urobiť, je postihnutú oblasť namočiť do studenej vody na 10-15 minút. Ak na pokožku hneď nanesiete krém, teplo v tkanive uzamkne a rana bude bolestivá omnoho dlhšie.

4. Nehýbte s telami uviaznutých osôb v bezvedomí bez pomoci zdravotníkov.

Foto: reprofoto tojenapad.sk

Ak dôjde k automobilovej nehode a vo vozidle sa nachádza zranená osoba v bezvedomí, rozhodne sa nesnažte vytiahnuť ju z automobilu na vlastnú päsť. Toto pravidlo môžete porušiť len v extrémnych situáciách – napríklad, ak vozidlo začalo horieť. To, čo v tejto vážnej situácií musíte urobiť je nasledovné:

Zavolajte sanitku.

Vypnite motor havarovaného vozidla a odpojte batériu.

Pokúste sa zastaviť krvácanie.

Ostaňte pri zranenej osobe a ak sa preberie, pomôžte jej zachovať pokoj do príchodu pomoci.

5. Ak sa osoba dusí, neudierajte ju po chrbte.

Foto: reprofoto tojenapad.sk

Ak máte pred sebou osobu, ktorá sa dusí kúskom potravy alebo predmetom, ktorý blokuje dýchacie cesty, nesnažte sa ju udierať po chrbte. To spôsobí, že predmet môže zapadnúť ešte hlbšie do priedušnice. To, čo je potrebné urobiť, je pomôcť osobe predkloniť sa, upokojiť ju a povedať jej, aby sa veľmi pomaly nadýchla 2-krát po sebe. To pomôže uvoľniť dýchacie cesty omnoho účinnejšie a bez nepríjemných vedľajších následkov.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?