Dobré noviny
Vesmír ako ste ho ešte nevideli: Vznikla najpodrobnejšia mapa miliardy hviezd
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Vesmír ako ste ho ešte nevideli: Vznikla najpodrobnejšia mapa miliardy hviezd

Podrobná mapa hviezd našej galaxie.
Podrobná mapa hviezd našej galaxie. — Foto: ESA

Mravenčia práca satelitu Gaia sa oplatila. Vďaka tomu totiž bolo možné zverejniť podrobnú mapu vesmíru v rámci našej galaxie s miliardou hviezd.

PARÍŽ 16. septembra - Európska vesmírna agentúra (ESA) sa pochválila jedinečným výsledkom práce satelitu Gaia. Keďže od roku 2014 veľmi podrobne mapoval viac ako miliardu hviezd, mohla vzniknúť unikátna a veľmi podrobná 3D mapa. Navyše, jedna miliarda hviezd je len jedným percentom z celkovej hviezdnej populácie v našej Galaxii. „Gaia stojí na čele astrometrie, mapujúc oblohu s presnosťou, aká nebola nikdy predtým dosiahnutá,“ vyjadril sa riaditeľ ESA pre vedu Alvaro Giménez.

Čaká nás revolúcia

Gaia dokázala zmapovať presnú pozíciu a jas vyše miliardy hviezd a 3D mapa zobrazuje ich presnú polohu. Táto mapa sa dá podľa denníka Daily Mail dokonca považovať za tisíckrát kompletnejšiu ako čokoľvek, čo existovalo doteraz. Podľa odborníkov z ESA nás čaká revolúcia v chápaní toho, ako sa hviezdy pohybujú v rámci galaxie. Uvádzajú to v správe zverejnenej na svojej stránke. 

Na mape je možné vidieť miesta, kde sú hviezdy husto koncentrované - tomu zodpovedajú jasnejšie oblasti. Naopak, tmavším oblastiam zodpovedajú škvrny na oblohe, kde je pozorovaných menej hviezd. Dva jasné objekty, ktoré na mape svietia vpravo dole, sú dve trpasličie galaxie, známe ako Malý Magellanov mrak a Veľký Magellanov mrak. Viditeľné sú aj iné blízke galaxie. 

Foto: Twitter/Spica

Satelit poctivo zbieral fotky z Mliečnej dráhy pomocou fotoaparátu s miliardou pixelov a táto mapa je len prvou várkou. Tento fotoaparát je vraj taký silný, že by dokázal zmerať priemer ľudského vlasu zo vzdialenosti tisíc kilometrov. Blízke hviezdy tak boli lokalizované s nebývalou presnosťou. „Nikdy sme nedosiahli niečo tak úplné alebo precízne – je to obrovský záväzok,“ vyznal sa člen vedeckého tímu Gaia Francois Mignard.

Foto: Twitter/ESA Science

Gaiu ešte čaká niekoľkoročná misia a má sa zamerať na zmeranie teploty či svetelného a chemického zloženia každej hviezdy, ale aj nachádzanie asteroidov, komét či supernov. „Gaia chystá revolúciu v tom, čo vieme o hviezdach a galaxii,“ vyhlásil astronóm David Hogg. 

Už ste čítali?