Slovenské volejbalistky prehrali s Belgickom 2:3

Slovenky začali zápas lepšie, na úvod bodovali najmä hrou na sieti.

Slovenské volejbalistky. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 31. augusta (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky prehrali na majstrovstvách Európy do 19 rokov v Nitre súboj s rovesníčkami z Belgicka 2:3 na sety. Slovenky zakončia účinkovanie v skupine vo štvrtok 1. septembra o 20.00 s reprezentáciou Bulharska.

Slovenky začali zápas lepšie, na úvod bodovali najmä hrou na sieti. Belgičanky sa však dokázali otriasť zo zlého úvodu, v ktorom prehrávali aj 5:9. Kvalitnou defenzívou napokon dokázali hosťujúce volejbalistky vyrovnať priebeh prvého setu a dokonca sa za stavu 22:21 dostať prvýkrát v stretnutí do vedenia. Na slovenskej strane prišla odpoveď v správnom čase, tri dôležité body v rade a nakoniec aj zisk prvého setu výsledkom 25:23.

V druhom dejstve začali opäť lepšie zverenkyne Evy Kosekovej, ale postupne začínali dominovať belgické hráčky. Súperky Sloveniek boli lepšie v obrane i v útoku, počas druhého setu viedli aj sedembodovým rozdielom (17:10, 19:12). Domáce volejbalistky sa snažili zvrátiť vysoké manko, ale rozbehnuté Belgičanky napokon získali druhý set bez väčších problémov 25:18.

Tretí set začali lepšie hráčky Belgicka, ale domáce volejbalistky kontrovali sedembodovou sériou za sebou. Odpoveď prišla aj z belgickej strany, hra sa nakoniec vyrovnala a bojovalo sa o každú loptu. K slovu sa opäť dostali belgické volejbalistky, dobrou útočnou hrou získali náskok šiestich bodov - 18:12. Slovenky nevzdali svoj boj, stiahli na dva body (21:23), ale Belgicko si koncovku tretieho setu ustrážilo, po výsledku 25:21 viedlo v stretnutí 2:1 na sety.

Volejbalistky Slovenska zabrali na úvod štvrtého dejstva, ujali sa vedenia a boli na dobrej ceste vyrovnať stav duelu. Belgicko dokázalo vyrovnať na 12:12, ale set mal na svojej strane aj naďalej slovenský tím. Zverenky Fien Callensovej síce neustále hrýzli, vedenie však na svoju stranu nedokázali zvrátiť. Dôležité body zaznamenávali Slovenky, štvrtý set vyhrali 25:21 a o osude stretnutia musel rozhodnúť tajbrejk.

Domáce volejbalistky mali sebavedomý vstup do rozhodujúceho piateho setu, aj za podpory publika získavali cenné body. Dráma pokračovala, Belgičanky dokázali otočiť na 9:5, ale Slovenky stiahli na rozdiel jediného bodu. Hosťujúce hráčky však udržali vedenie a výsledku 15:10 zvíťazili v celom zápase 3:2 na sety.

ME žien do 19 rokov v Nitre - 1. skupina:

Slovensko - Belgicko 2:3 (23, -18, -21, 21, -10)

Zápas trval: 132 minút. Rozhodovali: Puecher (Tal.) a Pavlov (Rus.), 300 divákov.

SR: Fričová 17, Šepeľová 12, Šunderlíková 19, Körmendyová 0, Sedláčková 3, Cigániková 6, libero Španková (Tereňová 1, Šimková 2, Adamovičová 5, Ramajová 0, Zimová 1). Trénerka: E. Koseková.

Belgicko: Van Avermaetová 18, Coppinová 7, Stragierová 16, Coppensová 5, Vleminckxová 1, D'Hondtová 15, liberá Valkenborgová a Rampelbergová (Peetersová 0, Flamentová 12). Trénerka: F. Callensová.

Povedali po zápase

Eva Koseková, trénerka SR: "Bod je pre nás veľmi dobrý, pretože sme vedeli, že Belgicko bude veľmi silný tím a bude to iný zápas ako proti Chorvátsku a Francúzsku. Už včera som upozorňovala, že si musia dať veľký pozor na Belgičanky. Majú veľmi dobrý pohyb po ihrisku, majú veľmi dobre spracované herné činnosti jednotlivca a vedia svojim podaním vyvíjať veľký tlak. Na to som ich upozorňovala celý čas, ak chceme vyhrať, tak sa musíme naozaj sústrediť, aby sme my vyvinuli na nich tlak podaním. To sa nám dnes nepodarilo. Pokazili sme 20 podaní, vždy keď sme pokazili podanie, tak sme dostali napríklad eso alebo sme si prihrali tak, že sme z toho nemohli útočiť. Nemôžeme v žiadnom prípade vyhrať, ak hráme proti Belgičankám alibisticky."

Lucia Sedláčková, nahrávačka SR: "Obe družstvá chceli veľmi vyhrať. Išlo nám celkom o veľa, predsa len sme už možno pomýšľali aj na postup do prvej štvorky. Asi sme to trochu prehnali, mali sme veľké očakávania a chceli sme rýchlo vyhrať. Možno sa nás v prvom sete trochu zľakli, išli sme do toho naplno, ale robili sme veľa chýb. Boli sme uponáhľané, kazili sme veľa servisu, Belgičanky nás zatlačili. Nezvládli sme to."