Dobré noviny
Škola sebaobrany v Nitre bude učiť deti i hendikepovaných brániť sa
TASR
TASR

Škola sebaobrany v Nitre bude učiť deti i hendikepovaných brániť sa

Škola bude učiť brániť sa malé deti, ale aj ženy, mužov či seniorov. Princípy sebaobrany budú vychádzať z viacerých bojových umení.

Ilustračné foto Foto: TASR - Oliver Ondráš
 

Nitra 31. augusta (TASR) – Na začiatku nového školského roku pribudne v Nitre prvá škola sebaobrany, ktorá bude zameraná na všetky vekové skupiny, ale v budúcnosti chce pomáhať zvládať sebaobranu aj ľuďom so zdravotným postihnutím. Škola bude učiť brániť sa malé deti, ale aj ženy, mužov či seniorov. Princípy sebaobrany budú vychádzať z viacerých bojových umení, základom však bude wing tsun, ktoré je vhodné pre všetky vekové kategórie a tiež pre fyzicky slabších ľudí.

Pochádza z južnej Číny, z rodiny vnútorných štýlov kung-fu. Vymyslela ho žena, hlavne ako reakciu na silové štýly, proti ktorým bolo určené. Využíva s rafinovanosťou všetky fyzikálne a geometrické možnosti tela, aby odviedlo silu útoku. Takto sa môžu aj slabší ľudia efektívne brániť. Wing tsun učí chovať sa tak, aby vo vážnej situácii odpadlo rozhodovanie, ktorú techniku je potrebné použiť. Pretože pri násilnom útoku má intuitívne konanie väčšiu rýchlosť a šancu na úspech,“ vysvetlil dlhoročný tréner bojových umení Miroslav Tomaník.

Cieľom novej školy je naučiť nielen mužov, ale aj deti, ženy, či seniorov ubrániť sa voči agresii. „Stretávame sa s ňou, žiaľ, čoraz častejšie. Sebaobrana bude určená pre ľudí, ktorí chcú vedieť správne zareagovať už pri vzniku konflikt, ktorý potom nemusí prejsť až do fyzického kontaktu. Teda vedieť sa brániť už na úrovni komunikácie a neskôr, v prípade potreby, aj na tej fyzickej úrovni. Ide nám o to, aby ľudia dokázali zareagovať tak, aby sa z nich nestali obete,“ povedal Tomaník. Ako pripomenul, veľkú pozornosť bude škola sebaobrany venovať deťom. Tréningy budú hravou formou rozvíjať ich motoriku a pohybové schopnosti a zároveň ich naučia, ako sa brániť voči verbálnym útokom, šikane a reagovať v situáciách, v ktorých sa necítia bezpečne. „Pôjde o to, aby vedeli takéto situácie rozlíšiť, aby vedeli povedať nie v situáciách, keď im niečo nie je príjemné. Deti si potrebujú včas uvedomiť, ak im hrozí niečo nebezpečné a naučiť sa správne si vybrať, ako zareagovať primeraným spôsobom,“ skonštatoval Tomaník.

Nadšenci z Európskej organizácie wing tsun (EWTO) pripomínajú, že prvé nábory detí sa budú konať 12. septembra v novej telocvični v budove Media Haus na ulici Fraňa Mojtu v Nitre. Počas ďalších septembrových týždňov sa k deťom pridajú aj dospelí a neskôr by k nim mohli pribudnúť aj niektorí telesne postihnutí cvičenci. Ako zdôraznil Tomaník, wing tsun je praktické bojové umenie zamerané na reálnu sebaobranu. Je založené na princípe, že slabší sa dokáže ubrániť voči silnejšiemu. „Takže je vhodné aj pre tých, ktorých si útočníci vyberajú, pretože predpokladajú, že sú slabší. Nejde len o deti, či ženy, ale aj o rôzne telesne hendikepovaných ľudí. Preto sa chceme venovať aj tejto skupine. Naše spriatelené školy sebaobrany, napríklad v Brne, už viac rokov úspešne spolupracujú so samosprávou či rôznymi organizáciami a rozvíjajú projekty napríklad pre nevidiacich a slabozrakých, ktorých tiež vyučujú sebaobranu. Takže aj takáto, zdanlivo ťažko brániteľná skupina, má šancu a prostriedky na to, aby vedela pracovať na svojej sebaobrane,“ uviedol Tomaník.

Zároveň pripomenul, že v programe školy sebaobrany bude jedenkrát do týždňa aj cvičenie čchi kung, ktoré je zamerané na zlepšenie práce celého tela. „Slúži na rozprúdenie energie, na odblokovanie blokov, ktoré si za roky človek nadobudol, či na spružnenie šliach. Je to zdravotné cvičenie pre všetkých, ktorí si chcú udržať dobrú psychickú a fyzickú kondíciu,“ dodáva Tomaník.

Už ste čítali?