Dobré noviny
Ako môžu obyčajné plavky pomôcť čisteniu svetových oceánov?
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Ako môžu obyčajné plavky pomôcť čisteniu svetových oceánov?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Predstavte si, že plávate v mori a popritom pomáhate čistiť svetové oceány. Jediné, čo k tomu potrebujete, sú bikiny. Zaujímavý nápad je založený na špeciálnom materiáli a pomohol si aj 3D tlačou.

RIVERSIDE 31. augusta - Leto síce končí, no veľa z nás chodí na dovolenky aj počas septembra a zimné obdobie je zas vhodné na vzdialenejšiu exotiku. Ženy sa na pláži nezaobídu bez sexy bikín, no tie dokážu mať aj ekologickú funkciu. Nebolo by skvelé vyzerať na pláži atraktívne a ešte popritom aj prispieť k odstráneniu znečistenia oceánov, keď dostane chuť zaplávať si? To je totiž hudba blízkej budúcnosti a eko-plavky sa tak už čoskoro môžu stať súčasťou pláží po celom svete.

Lacný supermateriál

Svetové oceány sú fascinujúce, no zároveň aj veľmi znečistené. Avšak ľudia dovolenky a kúpanie v mori milujú, tak prečo ich nezapojiť do toho, aby pomohli touto príjemnou kratochvíľou dobrej veci? Zahraničná firma Eray Carbajo so sídlom v New Yorku a Istanbule a v spolupráci s profesorkou Mihrou Ozkanovou preto vymysleli futuristické plavky, ktoré počas plávania v mori dokážu absorbovať škodliviny z oceánov. 

Materiál s názvom Sponge, čiže špongia, absorbuje všetko okrem vody, dokonca až 25-násobok svojej hmotnosti. Základom je materiál na báze uhlíka, ktorý je však veľmi ľahký. A hoci plavky dokážu absorbovať škodliviny z vody, telo pred nimi chránia. „Je to supermateriál, ktorý nie je škodlivý pre životné prostredie, no je veľmi efektívny z hľadiska nákladov na výrobu,“ cituje Ozkanovú CNET. Konečnú podobu sa podarilo získať pomocou 3D tlače. Vďaka nej vznikla druhá časť, ktorá obopína telo. 

Plavky vážia len 54 gramov a špongia môže byť znovu použitá 20-krát bez straty savosti. Nečistoty zachytí v póroch materiálu. Na to, aby sa z materiálu podarilo uvoľniť absorbované látky či škodliviny, je potrebné ho vystaviť teplote 1 000 stupňov Celzia. Keďže sa plavky skladajú z dvoch častí – štruktúry vytvorenej 3D tlačou a špongiového filtra, po použití sa filtrer odstráni a nahradí novým. Výrobcovia sľubujú, že náhradné „špongie“ budú veľmi lacné, keďže hlavným prekurzorom materiálu je cukor. 

Ako totiž uviedla nadácia Surfrider, už o 72 hodín po daždi mieri do oceánov toxický „koktejl“ škodlivých látok z pôdy ako pesticídy, herbicídy, ale aj fekálne kontaminované splašky. K tomu treba prirátať aj „drobné“ úniky ropných a chemických látok. Samozrejme, toto všetko spôsobujú ľudia a preto by to mali byť práve oni, kto by sa mal prírode zavďačiť. Cieľom je teraz vytvoriť rôzne typy kúpacieho oblečenia vrátanie čiapok, ale aj aplikovať materiál na surfy tak, aby sa na čistení oceánov mohol podieľať každý. 

Už ste čítali?