Dobré noviny
Švédsko dováža odpad z iných krajín. Dokáže ho premieňať na energiu
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Švédsko dováža odpad z iných krajín. Dokáže ho premieňať na energiu

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: reprofoto/hydrogenfuelnews

Vo Švédsku majú o odpad dobre postarané. Recyklujú väčšinu komunálneho odpadu a dokážu ho využiť aj na výrobu energie. Dokonca spracovávajú aj odpad z okolitých krajín.

ŠTOKHOLM 31. augusta - Viac ako polovica odpadu po celom svete končí na skládkach. Švédsko je však výnimkou a ako jeden z ekologických lídrov sveta sa teraz snaží inšpirovať ostatné krajiny tým, že dokáže zrecyklovať 99% odpadu a iba 1 percento končí na skládkach. Pri množstve odpadu, ktorým je svet zahltený, to znie až neuveriteľne, no oni na to majú sofistikované riešenie.

Odpad premenený na energiu

Z komunálneho odpadu, ktorý obyvatelia krajiny vyprodukujú, dokážu v tejto škandinávskej krajine dokonca aj vyprodukovať energiu, a to spôsobom, ktorý je omnoho ekologickejší a udržateľnejší, ako skládky odpadu. Milióny ton odpadu ročne pretavia do energie vďaka systému, ktorý dokáže odpadky premieňať na energiu. Odpadky sú spaľované na výrobu pary, ktorá je potom využitá na roztočenie turbíny a v konečnom dôsledku na výrobu elektrickej energie, ktorú využívajú v domácnostiach. odpad, ktorý sa týmto spôsobom zrecykluje, sa potom v podstate využíva na vykurovanie alebo iné využitie elektriny.

Nezvyčajný import odpadu

Vďaka tomu, že Švédsko si dokáže takýmto bravúrnym spôsobom poradiť s odpadom, ktorý by inak iba ničil životné prostredie, dováža dokonca až 800-tisíc ton odpadu z okolitých krajín. Prostredníctvom programu Waste-to-energy tak spracováva odpad z Nórska, Anglicka, Írska, ale dokonca aj z Talianska či USA. Ich spôsob recyklácie je natoľko efektívny, že ním stíhajú zabezpečiť aj recykláciu odpadu z iných krajín.

Prečítajte si tiež:

Kostarika láme rekordy. Už 116 dní využíva energiu iba z obnoviteľných zdrojov

 

Nulový odpad

Celý systém je však závislý na tom, aby ľudia zodpovedne triedili odpad a ak sa im podarí v nastavenom štýle spracovávania odpadu pokračovať, predpokladá sa, že v roku 2020 by sa už svetu mohli pochváliť tým, že by boli krajinou s nulovým odpadom.

Ich riešenie má aj svojich kritikov, no napriek tomu je prínosný. Odpad, ktorý končí na skládkach, uvoľňuje toxíny, ktoré kontaminujú pôdu a podzemné vody, a navyše vytvárajú nebezpečné emisie skleníkových plynov. To pre životné prostredie, samozrejme, nie je dobré, a oproti tomu sú vedľajšie produkty, ktoré pri spaľovaní môžu vznikať, zanedbateľné.

Zdroj: Inhabitat

Už ste čítali?