Nitrania víťazstvom 2:1 nad Plzňou oživili svoje šance na postup

Plzeň tlačila hlavne v presilovkách, Valent však držal nerozhodný stav až do konca druhej časti zápasu.

Na snímke vpravo Jameson Milam (Nitra) oslavuje svoj gól v zápase J-skupiny hokejovej Ligy majstrov medzi HK Nitra a HC Škoda Plzeň 27. augusta 2016 v Nitre. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitra 27. augusta (TASR) - Hokejisti úradujúceho šampióna Tipsport ligy HK Nitra zvíťazili vo svojom druhom stretnutí J-skupiny Ligy majstrov 2016/2017 nad českým tímom HC Škoda Plzeň 2:1 a oživili tak svoje šance na postup zo skupinovej fázy. O historicky prvú výhru Nitranov v LM sa postarali Američania Jude Blackwater a Jameson Milam. V sobotu 3. septembra o 17.00 h je na programe odvetný zápas na ľade Plzne.

Do česko-slovenského súboja vstúpili aktívnejšie Nitrania, kombinačnou hrou si vytvárali výraznejší tlak. Prvú vážnejšiu šancu mal v 3. minúte Macík, ale Machovský jeho pokus bez väčších problémov kryl. Tlak domácich postupne gradoval, ale König ani Ordzovenský gólovú radosť nepriniesli. Plzeň pohrozila v oslabení, Koreisov nájazd však Valent chytil. V 12. minúte našiel Slovák voľného Blackwatera, ktorý chladnokrvne premenil ponúknutú šancu na otvorenie gólového účtu stretnutia. Nitrania potom ubrali z tempa, hráči Plzne prebrali iniciatívu, ale stroskotali na pozornom Valentovi.

Do druhej tretiny vstúpili oba tímy s oveľa väčším nasadením, Plzni sa napokon v úvode podarilo vyrovnať. Z nevinne vyzerajúcej akcie vyťažil Kratěna, presne mierenou strelou našiel voľné miesto vo Valentovej bránke. Nitra opäť ožila, ale ani jedna zo šancí nepriniesla gól. Plzeň tlačila hlavne v presilovkách, Valent však držal nerozhodný stav až do konca druhej časti zápasu.

V tretej tretine Nitra zatlačila svojho súpera do obranného pásma, Plzeň mala veľké problémy hlavne so zámorskou formáciou domácich, v 46. minúte si išiel sadnúť na trestnú lavicu Kubka. "Corgoni" dokázal ponúknutú možnosť využiť, Laliberte našiel krásnou prihrávkou voľného Milama a ten v 48. minúte opäť strhol vedenie na nitriansku stranu. Po druhom góle otvorili hokejisti Plzne obranu, z čoho pramenili ďalšie šance zverencov Andreja Kmeča. Hostia skúšali v závere hru bez brankára, ale k zmene výsledku už neprišlo.

Liga majstrov - J-skupina:

HK Nitra - HC Škoda Plzeň 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly:

12. Blackwater (Slovák), 48. Milam (Laliberte, Blackwater) - 22. Kratěna (Johnson). Rozhodovali: Novák, Smetana - Korba, Šefčík, vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0.

zostavy:

Nitra: Valent - Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, Versteeg, König, Pupák, Piačka - Blackwater, Slovák, Laliberte - Kutálek, Krištof, Ručkay - Štefanka, Paukovček, Macík - Bajtek, Bene, Chalupa

Plzeň: Machovský - Pulpán, Čerešňák, Kvasnička, Kadlec, Moravčík, Kubka, Sklenička - Kubalík, Kracík, Indrák - Johnson, Lev, Kratěna - Svoboda, Preisinger, Schleiss - Hollweg, Koreis, Horn