Dobré noviny
Prečo musia niektorí ľudia vypiť viac kávy ako ostatní, aby ich povzbudila?
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Prečo musia niektorí ľudia vypiť viac kávy ako ostatní, aby ich povzbudila?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Kávičkárov je vo svete neúrekom, pričom deň bez šálky čierneho moku si ani nevedia predstaviť. No kým niektorí si vystačia aj s jednou alebo žiadnou šálkou denne, poniektorí ich vypijú aj päť. V čom je teda taký rozdiel? Len v závislosti to podľa vedcov nie je.

EDINBURGH 29. augusta - Potreba pitia kávy ovláda veľkú časť spoločnosti, pričom je to často to prvé, čo si po zobudení dajú. Takto ich vypijú počas dňa ešte zopár. Inou kategóriou sú tí, ktorým stačí len jedna káva denne alebo nekávičkári. Tí k nej nielenže nemajú vytvorený vzťah, ale ani ju nepotrebujú k životu. Niekomu tiež káva nerobí dobre. Čím sa však od seba líšia „závisláci“ od tých, ktorí pijú kávu umiernene?

Je to v génoch

Vedcom z Univerzity v Edinburghu a Univerzity v Terste v Taliansku sa podarilo dospieť k zaujímavému zisteniu. Podľa nich má byť túžba po káve zapísaná už v ľudských génoch. Konkrétne je to gén PDSS2. Nový výskum však ukázal, že niektorí ľudia disponujú určitou odchýlkou tohto génu, respektíve jeho vyššou expresiou. To znižuje schopnosť tela odbúravať kofeín. Podľa hypotézy tak ľudia s vyššou úrovňou tohto génu metabolizujú kofeín pomalšie, preto pijú menej kávy. Tí ostatní však metabolizujú kofeín oveľa rýchlejšie a tak je vyššia pravdepodobnosť, že siahnu po šálke navyše. Jednoducho nemajú v tele dostatok kofeínu a musia ho doplniť.

Vedci kvôli výskumu študovali DNA asi 3-tisíc konzumentov kávy v Holandsku a Taliansku. Mali vyplniť dotazník o tom, koľko šálok denne vypijú. Ako sa ukázalo, Taliani majú tendenciu piť menšie šálky ako napríklad espresso, kým Holanďania si radšej dajú jednu veľkú kávu, a tak prijmú celkovo viac kofeínu. Vedci sú teda presvedčení o tom, že pitie kávy, respektíve kultúra pitia kávy je zakotvená v génoch. Teraz ešte musia lepšie objasniť biologickú súvislosť medzi PDSS2 a konzumáciou kávy.

Už ste čítali?