Dobré noviny
Zaliali bratislavské stromy asfaltom? Samospráva tvrdí, že je všetko inak
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Zaliali bratislavské stromy asfaltom? Samospráva tvrdí, že je všetko inak

Okolie stromov vydesili Bratislavčanov.
Okolie stromov vydesili Bratislavčanov. — Foto: Facebook/Staré Mesto - srdce Bratislavy

Okolo stromov v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto sa objavila čierna hmota a pohoršené reakcie okoloidúcich nenechali na seba dlho čakať. Nie všetko je však tak, ako sa prvý pohľad zdá a v skutočnosti je to trochu inak.

BRATISLAVA 25. augusta - Obyvatelia i návštevníci Bratislavy, ktorí mali možnosť ísť cez Grösslingovu ulicu, sa nestačili diviť. Vydesil ich totiž pohľad na okolie koreňov stromov. To totiž vyzeralo ako zaliate asfaltom.

Inšpirovali sa Britániou

V panike sa začali pýtať, či sa kompetentní už načisto zbláznili a chcú takto zničiť aj ten kúsok zelene, čo tam je. Rozrušene reagoval napríklad aj istý Jozef, ktorého reakciu zverejnil webe televízie Markíza. „Bol som svedkom toho, ako pracovníci priamo ku koreňom stromov nasypali najprv vrstvu asfaltu a svoje dielo zakončili tak, že navrch vyliali vrstvu marmolitu. Je jasné, že keď sú stromy takto zaliate až po kmeň, sa k nim nedostane voda a onedlho vyschnú," tvrdil. V skutočnosti bol však od pravdy poriadne ďaleko a on aj ostatní z radu pohoršených by mali vedieť, že o žiadny asfalt nejde a toto riešenie má byť dokonca aj prospešné. Aspoň to tvrdí táto mestská časť.

K problematike totiž Staré Mesto zaujalo jasný postoj. Celú situáciu sa rozhodlo uviesť na správnu mieru rovno na svojej facebookovej stránke. „Štrkový povrch bol nahradený kompaktným gumovým povrchom, ktorý je vodopriepustný, ekologický a ohľaduplný k stromom. Ide o nové riešenie, ktoré chce samospráva využívať tam, kde okolo stromov nie sú podmienky na rast trávy či trvaliek a je potrebné zabezpečiť pochôdznosť ochranných kruhov,“ tvrdí Staré Mesto. Nové riešenie, respektíve použitý materiál je vraj vo svete veľkým hitom. „Ide o najmodernejší produkt vo svojej oblasti, ktorý vedie na trhu vo Veľkej Británii už vyše 30 rokov a ktorý sa dnes využíva vo viac ako 40 krajinách sveta. Používa sa na detské ihriská a verejné priestranstvá ako alternatíva k štrku, piesku, trávnatým povrchom,“ doplnila mestská časť. 

Podklad tvorí vrstva hrubého granulátu z recyklovaných pneumatík a živicového spojiva, vrchnú vrstva zase jemnejšie farebné granuly gumy. Milovníci mestskej zelene sa nemusia ničoho báť, podľa Starého Mesta je tento materiál k stromom priateľský a nebráni ich rastu. Samozrejme, aj napriek vysvetleniu nechýbalo pár negatívnych reakcií. Podľa Bratislavčanky Barbory je to stále len guma, ktorá nebude ekologickejšia ako štrk. „Ale bude to určite čistejšie,“ vysvetlila jej mestská časť. Tá totiž tvrdí, že vďaka tomuto riešeniu nebude okolie už viac znečistené štrkom ani iným materiálom.

Už ste čítali?